Błąd odczytu dysku

Witam

No więc mam problem z kompem bo wyskoczył mi: “błąd odczytu dysku. naciśnij ctrl+alt+del, aby zrestować”. Sporo jst tematów na ten temat, ale ja nie chce formata ani nic. Kilka razy mi wyskoczył już ten błąd i zawsze mi znajomy grzebał coś w biosie, ale teraz wyjechał i nie mam kontaktu. Mam podobno jakieś 2 dyski i czasami mi sie przełącza z tego głównego na ten drugi. Wiem, że to kwestia pogrzbania w biosie, ale dla mnie komputery to czarna magia. Proszę pomóżcie.

Z góry dzięki

igi

W biosie musisz ustawić first boot device na ten, na którym masz zainstalowany system.

spróbuj znaleźć 'boot priority" w BIOS’ie i zmienić kolejność startowania dysków twardych.

Przykład:

Dysk #1 (z systemem) HDD-0

Dysk #2 (z danymi) HDD-1

Jeśli w boot priority nie będzie widniał dysk #1 i jego symbol HDD-0 to zobaczysz komunikat o błędzie…

PS. Sprawdź też dokładnie połączenia magistrali, zasilania i tasiemek do dysków, oraz zobacz czy nie masz jakiejś płytki w napędzie DVD/CD, z której BIOS próbuje zabootować…

No więc wziąłem bios>boot>hard disk drives i tam miałem 1st i 2st drive, zmieniłem kolejność i zamiast błędu odczytu dysku: reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key… Czyli chyba jednak ten pierwszy był dobry, nie wiem co to może być ;/ a kable i wszystko już posprawdzałem

ps. właśnie zapomniałem jeszcze…znalazłem też boot device priority i tam mam tylko 3 boot device… floopy drive, hdd i cdrom, ale zmienianie kolejności nic nie daje

Na pewno zmieniłeś boot device, a nie kolejność dysków? To jest częsty błąd. W boot device powinieneś mieć wybór miedzy jednym dyskiem, CD-Rom’em i Flopp’em. O ile dobrze kojarzę…

Może się boot-sector na systemowym sypnął, albo coś gorszego… Masz pod ręką jakiś w miarę nowy Linux Live CD?

nie mam…

edytowałem jeszcze post na górze

Ogólnie w kolejności dysków ustawiony powinien być ten, na którym masz system (metoda prób i błędów przy dwóch łatwo), a w tym boot device priority powinieneś ustawić HDD.

Jeszcze sprawdź czy nie masz dyskietki we flopp’ie:P

W przeciwnym razie - faktycznie boot sektor mógł się wysypać.

Może należy założyć, że problem leży po stronie trybu dostępu (Access Mode) tj: Large, LBA, Normal?

Sprawdź w standard CMOS Features w jakim trybie działa dysk i ustaw na Auto.

yyy można troszke jaśniej? sorry, ale ja koooooooooompletni jestem w tym wszystkim zielony

właśnie znalazłem w głównych(main) w sata 5 i 6 coś takigo jak lba/large mode i mam auto

W takim razie jaki posiadasz system operacyjny?

xp

Wejdź do konsoli odzyskiwania (uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej windows - jak się zapyta po raz pierwszy, czy naprawiać, to wchodzisz: R=Napraw).

Aby uruchomić z płyty, w biosie ustaw bootowanie z napędu CD/DVD, czyli w oknie Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD.

Wpisz MAP ARC

zapamiętaj pod, którą literą jest napęd CD (oznaczymy go jako X);

Wpisz:

fixmbr

fixboot

exit

mam taki sam problem tylko ze ja nie moge wlaczyc menu z plyty xp bo po napisie instalato sprawdza konfiguracje sprzetowa komputera nastepuje reset i to samo znowu