Błąd pliku NTLDR

Witam. Mam problem z kompem, a mianowicie podczas rozruchu komputera wyskakuje mi komunikat: błąd pliku ntldr. Nie wiem co mam zrobic, ponieważ kiedy chce zainstalowac nowego Windowsa pojawia sie komunikat, że system nie widzi dysku. Co jest najlepsze w tym, że testowalem 4 dyski z czego 1 tylko odpala normalnie, a na 3 nie ma rozruchu. Jaka jest przyczyna? Co mogę z tym zrobić. Pozdrawiam i z góry dzieki za odpowiedź :slight_smile:

Może to Ci coś pomoże: blad-pliku-ntldr-t501530.html.

Jak nie to uruchom komputer z botowalnej płyty Hiren’s BootCD jako mini xp. potem z menu wybierz narzędzia do partycjonowania i uruchom program Partition Wizard Home Edition. Powinieneś mieś tam wszystkie dyski widoczne. Uruchom narzędzie sprawdzania błędów z ich naprawą na dysku na którym masz zainstalowanego windowsa.

jakie to są dyski, które nie widzi Twój komputer?

Skopiowałeś link do mojego postu :))

Wiesz co dyski, które podpinałem to:

1.Samsung SP0812N 80GB PATA

2.Quantum 20 GB

3.Maxto 40GB Ultra ATA 100

Zapomniałem dodać, że jak podłączam nagrywarkę i dysk to raz jedno, a raz drugie jest widoczne nigdy nie mogą się zgrać ;/

Przede wszystkim każdy dysk oraz napęd CD musi być widoczny w BIOSie. To podstawa! Aby był widoczny musi być prawidłowo podłączony. Jeśli dysponujesz jedną taśmą IDE do dysków i napędów ATA, a chcesz, żeby i dysk i napęd CD były widoczne jednocześnie, to dysk musi być na końcu taśmy i zworkę mieć wstawioną na Master, a napęd CD w środku taśmy i zworkę wstawioną na Slave. Każdy inny dysk twardy można na końcu taśmy zmienić i każdy z nich musi być widoczny w BIOSie. Potem możesz dalej kombinować.

Zworki są poustawiane jak napisałeś :wink: a mam 2 taśmy do jednej podłączyłem dysk do drugiej napęd i nic sie nie zmienia ;d to musi być jakiś banał … ale ja nie wiem ocb w ogóle :?

EDIT: Wydaje mi sie, że moze jest cos ze sterownikiem od dysku… bo jest to Samsung SP0812N i nie startuje wiec podlaczylem swoj stary dysk Samsung SP0802N i normalnie dziala, jest wszystko w porządku…

No OK, wobec tego jeśli masz dwie taśmy, to każde urządzenie (dysk lub napęd) muszą być podłączone na końcu taśm, a zworki ustawione zawsze na Master. O żadnych sterownikach nie ma mowy! BIOS musi wykryć każdy napęd lub dysk bez żadnych sterowników. Jeśli tak nie jest, to albo dysk jest do kitu, albo podłączenie wadliwe. Innych przyczyn nie może być. Podkreślam jeszcze, nie chodzi mi o działanie dysku, lecz najpierw o jego wykrycie w BIOSie. To podstawa. Potem możesz kombinować dalej, ale dysk musi być wykryty w BIOSie.

Sterowniki są potrzebne systemowi do zarządzania dyskami, ale nie są potrzebne BIOSowi.

Teraz mam podłączenie IDE1 taśma idzie do dysku jest zworka ustawiona na master w biosie widoczny dysk IDE2 napęd niewidoczny zworka ustawiona na master tez jest i nic … moze to wina tasmy ? ;/

Może tak być, że winna taśma. Jak najbardziej. Niekiedy zdarza się, że uszkodzone jest gniazdo kontrolera na płycie głównej, czyli to IDE2. Musisz w nim sprawdzić kilka napędów (dysków), żebyć być pewnym, no i zmieniać taśmy IDE.

Może wezme dysk do kolegi i najwyżej tam sformatuje i zainstaluje windowsa jeśli gniazdo okaże się, że jest uszkodzone to będzie jedyne słuszne rozwiązanie, teraz w erze pendrive sterowniki sie zgra najwyzej na niego i powinno byc git : ) :o

Windows zainstalowany na dysku na innym komputerze może, po przeniesieniu dysku do Ciebie, nie zadziałać! Szczególnie jeśli to Windows XP, a zdaje się takiego masz. Pewniejszy w uruchomieniu na innym komputerze jest Windows 7.

Lepiej, jeśli podłączysz u siebie do jednej taśmy IDE1 dysk (na końcu) i napęd CD (na środku taśmy). Dysk jako Master, a napęd jako Slave (zworka) i wszystko zadziała. Ten podpadnięty kontroler IDE2 zostaw wolny.

Dobra tak zrobie :slight_smile: Teraz musze wyjść więc jak wróce napiszę co i jak :slight_smile: Dzięki za zainteresowanie tematem :slight_smile:

Dodane 31.08.2012 (Pt) 11:51

Witam ponownie… Zrobiłem tak jak kazałeś i niestety wykrywalny jest tylko DYSK a napęd jest niewidoczny. Po podłączeniu dysku pokazuje się ,że brak pliku NTLDR … przez to, że nie widać napędu nie mogę wgrać Windowsa… co mam zrobić ?:frowning:

Witaj . U mnie też się pojawiał ten problem nie mogłam wlozyc plyty z win xp , ale poczytalam na necie i po prostu trzeba bylo wejsc do biosa na zakladke boot i zmienic ze w pierwszej kolejności komputer ma wyczytywac plyte …

Rozumiem, że napęd nie jest widoczny w BIOSie? Jeśli tak, to albo uszkodzona jest taśma, albo sam napęd. Pamiętaj, że napęd powinien być Slave (zworka) jeśli jest na jednej taśmie z dyskiem. Uwaga wyżej “up123” też słuszna.

Co do zmiany kolejności to ustawione jest CDROM, Dysk… i startuje płyta wszystko okej aleee podczas samej konfiguracji instalatora wyskakuje komunikat, że WINDOWS nie wykrył żadnych dysków zainstalowanych na tym komputerze… a co do taśmy i zworki: taśme wymieniłem, zworka na slave i nic… napęd u kolegi śmiga aż miło ;/ nie wiem co sie dzieje ;/

Przedtem pisałeś, że w BIOSie widoczny jest tylko dysk twardy. Teraz z kolei wygląda na to, że BIOS nie widzi twardego dysku - może Ty coś źle podłączasz?

Najpierw sprawdź, czy BIOS widzi oba urządzenia! Powinny być widoczne na liście urządzeń oznaczenia fabryczne i dysku i napędu. Inaczej nie dojdziemy do ładu.

Więc tak… mam gniazdo jedno IDE drugiego nie ruszam. Podłączając :

Dysk na koncu tasmy, naped na srodku ustawione na SLAVE - widoczny jest tylko dysk

Dysk sam podłączony na koncu tasmy - widoczny

Napęd podłączony na koncu taśmy, dysk na srodku podłączony- widoczny napęd, niewidoczny dysk

Napęd sam podłączony na koncu taśmy- widoczny.

Tylko taka konfiguracja wchodzi w grę! Ale nie podałeś, czy dysk ma zworkę ustawioną na Master!? To bardzo ważne!

Jeśli tak, to ja nie wiem gdzie jest błąd, a czuję, że gdzieś jest.

Powiedz mi jeszcze, czy taśma jest 80-przewodowa, czyli taka bardzo “gęsta”. Kiedyś stosowano taśmy 40-przewodowe, które do takich konfiguracji się nie nadają: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit … 0728161101

Jaką masz płytę główną? W BIOSie masz ustawione na AUTO wykrywanie?

Jeśli tak to spróbuj powyjmować zworki z dysku i napędu - niech “ustawią się” na slave’a i mastera według taśmy.

Chyba 40 przewodowe, a nie 60. Z jakiego powodu się nie nadają (realnego) bo oprócz niższej wydajności to ja nie widzę różnicy.

Hmmm dysk był ustawiony na Master jakoś przeoczyłem to podczas pisania posta . Taśma jest 40 pinowa

Zworki ustawiałem tez w napędzie i dysku na cable select :d ale nic to nie dało…

Płyta główna to: Gigabyte GA K8NS

Przy konfiguracji jak wyżej pisałem, zatrzymaj start komputera na BIOSie, zaznacz pozycje “Load Optimized Defaults” > Enter, potwierdź klawiszem F10 i restart komputera. Podczas restartu ponownie zatrzymaj na BIOSie i sprawdź, czy na liście widać i dysk i napęd w pozycji “Standard CMOS Features” > Enter > IDE Channel…itd