Błąd po przywróceniu biosu

Mam pewien problem z kompem a mianowicie pojawia mi się taki błąd: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. Jedynie co robiłem w biosie to przywróciłem domyślne opcje bios i chyba przez wszystko ten problem.

I jeszcze mało tego nie wynajduje mi dysku w opcji Standard Cmos Features jedynie co mi tam wykrywa to DVD-ROM.

Próbowałem użyć funkcji Auto-Detection ale niestety nic nie pomogło.

Najbardziej to martwię się o dysk czy nic mu się niestało i czy przypadkiem się nie sformatował.

Co zrobić żeby wreszcie bios widział mój dysk i żeby wreszcie normalnie wejść do windowsa przy okazji żeby dysk nie był nienaruszony.

Mam jeszcze na komórce plik poprzedniego biosu. Jak go przywrócić?

Pozdrawiam.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Ten dysk jest podpięty pod, który kontroler (ATA, SATA), jest on sam na taśmie? Jak pod IDE to do zielonego, czy białego gniazda?

Sprawdź najpierw dobrze kabel: sygnałowy oraz zasilania. Czy dysk słyszysz, że chodzi?

1.Widać tam było tylko białe taśmy.

2.Dysk chodzi słychać go.

3.Wydaje mi się że to wina biosu, bo wcześnie dysk mi dobrze wykrywało tylko teraz coś nachrzaniło po przywróceniu domyśnych ustawień biosu.

Chodzi mi o gniazdo, aby wiedzieć, który kanał: http://www.gigabyte.pl/images/products/ … 2x_big.jpg

(zielone, czy białe). Możesz odkręcić obudowę i to sprawdzić, a przy okazji, czy taśma przy płycie głównej i dysku, dobrze siedzi i nie jest uszkodzona? Odłączałeś ten dysk, czy nie?

z tego co pamiętam to było podłączane do białego gniazda tego u góry

nic nie kombinowałem w/w kompa z 1.5 tyg.

jutro powiem co się znajduje wewnątrz kompa

Czyli w biosie IDE Channel 1

Dysk jest na taśmie sam, czy razem z napędem? Zworki na dysku (lub napędzie) ruszałeś, albo zmieniałeś podpięcie dysku/napędu na taśmie?

W biosie->Advanced BIOS Features, ustaw First Boot Device, na Hard Disk;

w Integrated Peripherals:

IDE DMA transfer access: Enabled

On-Chip IDE Channel0: Enabled

On-Chip IDE Channel1: Enabled

IDE Primary Master RAID/IDE Primary Slave RAID/IDE Secndry Master RAID/IDE Secndry Slave RAID daj na Disabled

Jeżeli dysk nadal nie działa: NV IDE/SATA RAID function ustaw na Disabled

I sprawdź, czy kabel sygnałowy (taśma) dobrze siedzi.

cosik_ktosik znowu życie mi ratujesz nie no dzięki dzięki dzięki

no to tak wszystko po kolei:

1.Ustawione było tak cały czas sprawdzałem z F12

2.Wszystko było chyba na Enabled

3.Nie wiem czy w ogóle coś takiego mam z tym RAID (w ogóle to nie mam podłączonego dysku z RAID)

4.To chyba miałem domyślnie ustawione.

5.Z tymi wejściami z białym i zielonym to jest taśma wsadzona do jednego i drugiego gniazda.

6.Taśma jest dobrze wsadzona, ale ten kabel sygnałowy to chyba ten co ma 4 piny no i to chyba była przyczyna bo nic za bardzo nie kombinowałem tylko wyjąłem i wsadziłem ten kabel sygnałowy i jeszcze mam taką przejściówkę i też to wyjąłem i wsadziłem.

7.Co do przyczyny to jakoś to dziwne było bo czy mogło być tak że przez restart biosu wtyczka może nieco wyjść? Może po prostu taki zbieg okoliczności i jakoś tak wyszło że był restart i przypadkowo wtyczka wyszła. Ale to jest już mniej ważne ważne że wszystko dobrze chodzi.

No jeszcze raz dzięki wszystko działa jak działało i co najważniejsza obeszło się bez formata :slight_smile:

Kabel sygnałowy to jest taśma, ten 4-przewodowy to zasilanie (powinieneś zauważyć że wychodzi z zasilacza :))

tzn. ten kabel sygnałowy to lekko był niedopięty poprostu jakby sam się odpiął

ale na szczęście wszystko dobrze chodzi