Błąd podczas bootowania, brak pliku CONFIG/SYSTEM

Komputer, o którym mowa, ni z tego ni z owego przestał działać. Podczas włączania wyrzuca komunikat:

Czyli dość często zdarzający się błąd. Dokonałem rozruchu z płytki z Windą, wybrałem “R” na pierwszym ekranie, zalogowałem się do instalacji, czyli mogę z powodzeniem użyć narzędzia do naprawy. Pytanie tylko - co mam tam zrobić, którą spośród dostępnych komend wybrać, by wyeliminować zaistniały błąd? Właśnie o to chciałbym zapytać Was :).

w wierszu poleceń wpisz:

copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system

Jak on ma uruchomić wiersz poleceń, skoro system jest to plik rejestru w postaci binarnej i bez niego nie ruszy system :?

kremuwa , moim zdaniem, w sytuacji padniętego rejestru lepiej jest zrobić format i postawić system od nowa, ponieważ jest z tym trochę roboty. Jeżeli decydujesz się jednak na odratowanie systemu zrób tak: Uruchom komputer z płyty instalacyjnej XPeka i po załadowaniu plików instalatora wciśnij r. Potem po paru sekundach(podajże 5) konsola zapyta do którego systemu chcesz się zalogować. Wciśnij 1 i enter. Teraz zostaniesz poproszony o hasła administratora. Jeżeli nie masz założonego hasła, po prostu nic nie wpisuj i wciśnij enter. Teraz wpisz następujące polecenia po każdym wciskając enter:

cd c:\Windows\repair

copy security c:\windows\system32\config

copy sam c:\windows\system32\config

copy system c:\windows\system32\config

copy software c:\windows\system32\config

copy default c:\windows\system32\config

Teraz, wpisujesz exit, wciskasz enter i po zresetowaniu kompa wyciągasz płytę. Po załadowaniu systemu, bez wyjątków instalujesz od nowa wszystkie (bez odinstalowania, bo i tak nie będziesz miał takiej możliwości) wszystkie programy i sterowniki jakie masz w systemie, ponieważ pliki rejestru które skopiowałeś są świeże i nie zawierają wpisów zainstalowanych programów i sterowników w związku z czym programy mogą nie działać prawidłowo lub zgłaszać błędy.

chodziło mi o wiersz poleceń w konsoli odzyskiwania

wiersz poleceń, a konsola odzyskiwania to są zupełnie dwie inne rzeczy. Konsola odzyskiwania nie ma wiersza poleceń, bo ona sama jest wierszem poleceń służącym do naprawy systemu i dla odróżnienia został on nazwany konsolą odzyskiwania i należy stosować tą nazwę, bo jak ktoś siedzi w temacie to w sumie zrozumie o co chodzi, ale zwykły użytkownik, który nie ma zbyt dużego pojęcia może zrozumieć, że chodzi o wiersz poleceń dostępny spod Windowsa…

Mea Culpa, winienem był od razu po dokonanej naprawie dać znać, że się udało, oszczędziłbym wam dalszego wysiłku. Po wykonaniu komendy (tak, tylko tej jednej) w Konsoli Odzyskiwania Systemu:

… system poprawnie się uruchomił. Zainstalowane aplikacje póki co nie zgłaszały żadnych błędów. Czy na pewno muszę je zatem od nowa instalować?

:wink:

Nie musisz.

zawsze można przywrócić pliki rejestru i systemowe z kopi zapasowej z przed awarii, nie trzeba od razu robić formata

Komputer, o którym mowa, ni z tego ni z owego przestał działać. Podczas włączania wyrzuca komunikat:

Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:

\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

Możesz podjąć próbę (…)

Dokonałem rozruchu z płytki z Windą, wybrałem “R” na pierwszym ekranie, i nic dalej nie moge zrobic, komputer sie wiesza i zaraz wyskakuje taki sam komunikat co na poczatku zebym wcisnol R jezeli chce to naprawic i tak w kulko niech ktos poratuje co moge zrobic laptop wogule nie wgrywa systemu tylko caly czas jest ten blad mam plytke w cd z winda i w biosie zmienione boot z cd romu i nic prubawalem juz z dwuch plytek win xp i dalej to samo wie ktos moze jak sformatowac dysk jezeli mam caly czas taki blad ? pomóżcie

Dodane 14.09.2010 (Wt) 15:05

Komputer, o którym mowa, ni z tego ni z owego przestał działać. Podczas włączania wyrzuca komunikat:

Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:

\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

Możesz podjąć próbę (…)

Dokonałem rozruchu z płytki z Windą, wybrałem “R” na pierwszym ekranie, i nic dalej nie moge zrobic, komputer sie wiesza i zaraz wyskakuje taki sam komunikat co na poczatku zebym wcisnol R jezeli chce to naprawic i tak w kulko niech ktos poratuje co moge zrobic laptop wogule nie wgrywa systemu tylko caly czas jest ten blad mam plytke w cd z winda i w biosie zmienione boot z cd romu i nic prubawalem juz z dwuch plytek win xp i dalej to samo wie ktos moze jak sformatowac dysk jezeli mam caly czas taki blad ? pomóżcie

Najprostsze rozwiązanie - wcisnąć F8 przed pojawieniem się tego komunikatu i wybrać “Ostatnia dobra konfiguracja”.

Ewentualnie można próbować przywracaniem kopii tego pliku spod konsoli. Co pewien czas są one tworzone jako pliki *.bak w tym samym katalogu.

WINDOWS\system32\config\system.bak

WINDOWS\system32\config\software.bak

itd.

Najprościej będzie jednak nagrać na płytkę dowolnego Linuxa bądź [OTLPE](http://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/61-diagnostyka-ogolne-raporty-systemowe/page p 4251#entry4251) i zjej poziomu skopiować kopię pliku w miejsce uszkodzonego.