Błąd podczas uruchamiania programu w Javie

Bry,

Zaczynam programować w Javie. Mam oto taką książkę: http://helion.pl/ksiazki/java-przewodnik-dla-poczatkujacych-wydanie-v-herbert-schildt,javpp5.htm

Postępuję według poleceń w niej. Doszedłem do napisania pierwszego prostego programiku.

Wygląda on tak:

/*
   Pierwszy program w języku Java
	
   Nazwij plik Example.java.
*/
class Example {
  //Program Java rozpoczyna działanie od wywołania main()
  public static void main (String args[]) {
    System.out.println("Java rządzi siecią.");
  }
}

Kompilacja przebiega pomyślnie, ale gdy chcę już uruchomić program, to wywala mi taki błąd:

Error: Could not find or load main class C:\Users\Kacper\Desktop\Java\Example.class

A to nie tak że trzeba jakąś paczuszkę umieścić na początku? Poza tym wywołanie main chyba trochę inaczej wygląda…

 

package javasampleapplication1;

 

public class JavaSampleApplication1{

public static void main(String[] args)

{}

}

 

Pozdrawiam,

 

mr-owl

Bry,

Teraz podczas kompilacji jest błąd:

C:\Users\Kacper\Desktop\Java\Example.java:7: error: class JavaSampleApplication1
 is public, should be declared in a file named JavaSampleApplication1.java
public class JavaSampleApplication1{
       ^
1 error

Kod:

/*
   Pierwszy program w języku Java
	
   Nazwij plik Example.java.
*/
package javasampleapplication1;
public class JavaSampleApplication1{
  //Program Java rozpoczyna działanie od wywołania main()
  public static void main(String[] args) {
	System.out.println("Java rządzi siecią.");
	{}
  }
}

Powiedz lepiej jak uruchamiasz (najlepiej napisz polecenie). W konsoli czy za pomocą jakiegoś IDE?  Jak  w konsoli to spróbuj dodać opcję:

-classpath .  .

czyli dodajesz bierzący katalog  w którym jest kod. Jeśli uruchamiasz kod z pakietem to spróbuj:

java javasampleapplication1.Example

Bry,

Za pomocą konsoli.

Polecenie

java [sciezka_do_pliku.java]

Nadal nie chce działać.

Java nie jest językiem skryptowym, żeby uruchamiać się z SC. Poczytaj: http://www.cs.swarthmore.edu/~newhall/unixhelp/debuggingtips_Java.html

PS

Oczywiście część o debug-owaniu pomiń.

Po kolei:

  1. Kompilacja z pomocą programu java c

  2. Wykonanie za pomocą programu java

Bry,

 

Tak właśnie robię.

Nadal problem nie zniknął. O dziwo przy “gotowcu” ze strony heliona również wywala ten sam błąd

 

Jak zrobić, żeby w CMD nie wklejać ścieżek do plików, tylko żeby system automatycznie ich szukał na dysku? Po dłuższym czasie staje się to uciążliwe.

Jeśli programujesz pod Windowsem, to klikasz na właściwości “mojego komputera”, wybierasz odpowiednią zakładkę i środowisko lub zmienne środowiskowe. Tam zmieniasz wartość zmiennej PATH.

Albo coś robisz nie tak, albo na Windowsie trudno się kompiluje. Może zainstaluj sobie linuksa :wink:

U mnie bez problemu działa:

javac Example.java
java Example

Bry

Panie i panowie - winnym był…Windows 8.1!

Mam Windowsa 7 na maszynie wirtualnej - tam działa bez problemu :smiley:

Dzięki wszystkim za porady.

Ja bym szukał dalej rozwiązania problemu. System operacyjny sam w sobie nie ma tutaj absolutnie nic do gadania.