Błąd procesora po starcie systemu

Witam, próbowałem znaleźć rozwiązanie tego problemu w internecie, nie udało mi się. Ale do rzeczy, średnio raz na dwa tygodnie komputer ma problem przy starcie, ok 5 sekund po zalogowaniu wyłącza się ekran, ledy w środku nadal się świecą a wentylatory przechodzą w stan awaryjny, świeci się kontrolka od błędu CPU. Co prawda po ponownym uruchomieniu problem ustaję ale wolał bym to rozwiązać. Dodam tylko że po włączeniu komputera sprzęt, mam wrażenie, długo bootuje, mimo włączonego fast boota. Temperatury są ok.
Specyfikacja:
CPU - Ryzen 5 1600x (stock)
CPU Cooler - SPc Navis 120 PRO
Mob - MSI B450M Gamin Plus
Grafika - MSI Radeon R7 370 G (OC)
Ram - 8GB Viper 3000 MHz
Zasilacz - Asus Highlander 500W
SSD - SU650 240GB (systemowy, zapełniony w 91%)
system - Windows 10 64Bit
Z góry dziękuję za pomoc :stuck_out_tongue:

dodam tylko że komputer składałem ja

Na tym forum ludzie sugerują:

  • problem z zasilaczem
  • zwarcie (I found a metal screw which I had somehow left sandwiched between the bottom of the mobo and the metal case housing–creating a short).

czy problemem może być też za mocno dokręcony cooler? Zasilacz jest dosyć stary, zaczerpnięty z mojego poprzedniego builda, ma ok. 2 lata. Zwarcie odpada, komputery składam ostrożnie.

moze

Może coś z pamięcią ram. lub za słaby zasilacz tzn za mało watt.

Zasilacz spokojnie wystarcza, z tym zestawem mam ok. 200W zapasu. Co do ramu to kontrolka od ich błędu się nie świeci a ciężko będzie mi to sprawdzić np. wyciągając jedną z nich bo ten błąd zdarza się średnio raz na dwa tygodnie, ale i tak mnie irytuje. A z czasem zazwyczaj takie coś przeradza się w coś gorszego.

Z jaką częstotliwością pracują pamięci, w przypadku procesorów Ryzen niektóre moduły pamięci mogą pracować niestabilnie przy wysokim taktowaniu.

Pamięci pracują na 3000 MHz, z włączonym profilem XMP 2

Z tego co pamiętam w 1 generacji “bezpieczne” było tylko do 2933 :wink: dałbyś rade zejść i zrobić kilkaset resetów testowo ;)?

zszedłem do 2933, wykonałem 20-25 cykli włącz/wyłącz, czyli ok ponad 2 tygodnie korzystania z komputera. Komputer zauważalnie szybciej bootuje, a procka już nie wywala. Wcześniej gdy pamięci pracowały na 3000 po włączeniu komputera, zanim zaczął ładować się system, przez ok 5 sekund świeciła się kontrolka od błędu CPU, po czym system normalnie się ładował, na 2933 już to ustało. Prawdopodobnie to było winowajcą ale w razie czego jeszcze się odezwę

Witam. Niestety problem jednak nie ustał. Co prawda zdarza się to o wiele rzadziej ale jednak. W dodatku zauważyłem że podczas grania w tytuły takie jak WoT, Cs czy Rust wszytko działa ok. Problemem dla tego CPU jest akurat GTA 5, czasami potrafi w trakcie gry się zwiesić, i wtedy komputer przechodzi w tryb awaryjny z zapaloną EZ debug LED od CPU. Procesor zasilam przejściówką z 4-pin do 8-pin, czy to może być przyczyną? Spróbuję go jeszcze ponownie osadzić w sockecie i słabiej dokręcić cooler bo ostatnio chyba przesadziłem.

Wykluczyć się nie da, 4 pin na 8 pin ma “wydajność energetyczną” 4, nie 8 pin… eh;)

No tak, ale czy dla 95W robi to aż tak wielką różnicę że go wywala? Obciążę CPU i sprawdzę czy się grzeją.

Faktycznie, po 10 minutach katowania procesora przewodów nie dało się trzymać, były gorące. Choć i tak uważam że to nie to jest przyczyną bo procesor nie działa cały czas na pełnych obrotach do tego stopnia żeby grzały się przewody. Macie może jeszcze jakieś pomysły?

Ja bym spróbował, dla odmiany, podpiąć zasilacz z pełnymi 8 pinami ;-)Mogę się mylić, ale lepszego pomysłu nie mam dzisiaj…

musiałbym kupić przedłużkę 8-pin, bo ta przejściówka 4-8 pin służy mi jako przedłużka bo nie miałem niczego innego po ręką.

Jak zamontowałeś zasilacz: zasysa powietrze z zewnątrz czy z wewnątrz obudowy?

obudowa ma piwnicę a zasilacz zasysa powietrze z zewnątrz obudowy - inaczej się nie da

Ram - 8GB Viper 3000 MHz
Zasilacz - Asus Highlander 500W

Ryzeny często potrafią się gryźć z pamięciami Patriota, jeden komplet potrafi działać stablinie nawet po podkręceniu, natomiast niektóre komplety mają problem z deklarowaną przez producenta częstotliwością.

Zasilacz do wymiany, nie słyszałem jeszcze o Asusie Highlander, ale o Tracerze tak, i dobrego zdania o tej firmie powiedzieć nie mogę. W pierwszej kolejności spróbowałbym wymienić właśnie zasilacz.
W GTA V jest mocno równocześnie obciążona grafika jak i CPU i z tego co myślę to linia 12V tego zasilacza jest już nadmiernie obciążona.

Kolejna kwestia to dysk SSD, myślę że nie jest on powodem wyżej wymienionych przez ciebie problemów, lecz starałbym się nigdy nie zapełniać SSD powyżej 80%

Na chwilę obecną jeśli masz trochę pojęcia możesz wykonać undervolting i obniżyć taktowania CPU i GPU i zobaczyć czy problem dalej występuje.