Bład przy inicjowaniu dysku

Mam netbooka Acer Aspire Switch. Po pomyślnym zainstalowaniu systemu windows 10 na innym komputerze postanowiłam przesiąść się z 8.1 na 10 także na netbooku.

Po zainstalowaniu dziesiątki okazało się jednak, że jest pewien problem - komputer nie widzi dysku dodatkowego (stacji dokoującej?) do którego podłączany jest, hm, tablet. W zarządzaniu dyskami sytacja wygląda tak: Dysk 1, nieznany, niezainicjowany. Incjować próbowałam… ale zarówno w przypadku GPT jak i MBR Menadżer dysków wirtualny wyświetla komunikat o niepoprawnej funkcji…

Proszę o pomoc, bo już kompletnie nie wiem co mam z tym zrobić, przekopałam trochę sieć, ale nie znalazłam żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi.

Gdyby to cokolwiek dało (sorry, nie znam się na tyle by móc to wiedzieć), to mogę w każdej chwili wrócić na 8.1 (chwała Bogu, za kopie zapasowe).1.thumb.png.d6c3d4536929d45c78c7153aefc6

2.thumb.png.e137e48d14d10197f889696fdaf0

 

1.png

2.png

A czy dane na tym dysku nie były czasem szyfrowane? Ja tak mam z dyskiem który sobie zaszyfrowałem a potem zrobiłem wipe na live distro (oczywiście z błędem)  - nie mogę go zainicjować w win mimo że jest pusty - chyba że jest podłączony od startu kompa i wprowadzę hasło przed uruchomieniem systemu z drugiego dysku… Wtedy działa normalnie… 

Szczerze? Nie bardzo się orientuję. Tu niezależnie od tego czy podłączę tableta do stacji przed startem czy po - nie widzi go. Znaczy widzi jako urządzenie, sterowniki się zgadzają, ale zainicjować dysku się nie da… nie mam tam aktualnie żadnych danych, ale chciałabym móc jednak z niego korzystać.

Sprawdź w właściwościach dla kogo jest przypisany “właściciel” bo 10 nie raz “wymazuje” właściciela i nie można nic z dyskiem (plikiem) zrobić tylko przypisać nowego Właściela i wszelkie uprawienia na “użytkownicy uwierzytelnieni”

Niestety jest pewien problem - w przeciwieństwie do dysku podstawowego C nie ma tu takiej opcji nawet. Tylko “stan urządzenia” (info że to typ “stacja dysków”, producent i lokalizacja), zasady usuwania i buforowania, woluminy (informacja - niezainicjowany… ), szczegóły (nic o użytkownikach tam nie ma) i “zdarzenia”. Wiem o co Ci chodzi - w przypadku dysku systemowego właściwości są o wiele bogatsze i informacja o użytkownikach tam jest. Sądzisz, że przywrócenie 8.1 by coś dało?

sprawdź tym programem ten dysk http://www.dobreprogramy.pl/Acronis-Disk-Director,Program,Windows,20097.html

czy tak samo go widzi.

Taaa, tak samo. A przy inicjacji niezależnie od wyboru GPT czy MBR błąd wewnętrzny. Tutaj opcji o właścicielach nie znalazłam.  Z dziennika zdarzeń przy inicjowaniu mam takie coś:


Spróbuj http://techformator.pl/formatowanie-dyskow-i-nosnikow-wymiennych-w-diskpart/

Znam to :slight_smile: ale niestey -dalej niepoprawna funkcja (doszłam do momentu “create partition primary”). Za to dostałam się do innej informacji (zupełnie przez przypadek) w “miejscach do magazynowania”.

"Dysk z nierozpoznawalną konfiguracją

następujące dyski zawierają nierozpoznawalną konfigurację i nie można ich używać na potrzeby funkcji Miejsca do magazynowania. Należy zresetować dyski, aby znów nadawały się do użytku. Jeśli dyski w dalszym ciągu nie będą rozpoznawane, może być konieczna ich wymiana". No to klops…

Z tego co opisujesz, ta jak ją nazwałaś “stacja dokująca”, to nic innego jak łącznik między Twoim laptopem i tabletem, które podłączasz do owej “stacji”. To co widać na screenie (Dysk 1) to dysk twardy tego tabletu, który sformatowany jest w innym systemie niż Windows (np. Ext4) na którym zainstalowany jest prawdopodobnie Android. Widnieje jako miejsce nieprzydzielone i nie można z niego skorzystać, gdyż wykorzystywane jest przez inne urządzenie (w tym przypadku tablet). No chyba, że coś źle zrozumiałem ;-).

Android? Niby skąd. Wcześniej był tu 8.1 więc nie rozumiem o co ci chodzi :stuck_out_tongue: Dysk 1 jest ogólnie rozdzielny z tabletem i nigdy nie był na nim zainstalowany żaden system, bo służył tylko i wyłącznie do przechowywania danych. System zainstalowany jest tylko na tablecie (Dysk 0).

Możliwe że źle wszystko opisałam, czasem mówię takimi tylko dla siebie zrozumiałymi skrótami :stuck_out_tongue:

Ogólnie urządzonko wygląda tak: http://www.laptopmag.com/reviews/laptops/acer-aspire-switch-10e# Dysk systemowy 0 znajduje się w tablecie, a Dysk 1 tam gdzie klawiatura (nie wiem jak to inaczej napisać :P).

 

Nie chcę być przemądrzały, ale z jednej strony piszesz “Mam netbooka Acer Aspire Switch”, a zaraz potem "System zainstalowany jest tylko na tablecie "

Dlatego opisz dokładnie co gdzie jest zainstalowane i jakim urządzeniem jest Dysk 1. Czy jest to zwykły dysk USB podpięty pod laptopa czy może coś innego. Tak będzie łatwiej zidentyfikować Twój problem.

Acer Aspire Switch (konkretnie Switch 10 E) to netbook z funkcją tableta, na nim znajduje się system. A dysk 1… aż musiałam zajrzeć na stronę Acera by móc to jakoś nazwać. Oni tą część netbooka określają po prostu jako klawiaturę. I to w niej znajduje się dysk 1. Teoretycznie można bez niego żyć, ale ponad 400 gb na drzewie nie rośnie i nie ukrywam, ze jednak by mi się przydało. Jakbyś miał problem ze zobrazowaniem sobie tego, odsyłam na stronę Acera, bo inaczej nie umiem tego wytłumaczyć :frowning: http://www.acer.com/ac/pl/PL/content/series/aspireswitch10e

mam identyczny problem ze swoim switchem 10 e. Udało Ci sie go rozwiazac Kasiu? :smiley:

Otwórz dysk w hex edytorze, i zmień przedostatni bajt pierwszego sektora na 55 i ostatni na AA.

Tak to powinno wyglądać (pokazuje na sprawnym dysku, zaznaczone na czerwono): LINK

Też miałem ten problem ja zrobiłem tak po prostu zinstalowałem z powrotem oprogramowanie acera z ich strony i dysk już był widoczny pozdrawiam