Błąd przy partycjonowaniu instalacja Ubuntu

Instaluję Ubuntu obok Windows. Zmieniłem rozmiar partycji na o 30 GB mniej (wolnego miejsca na niej było 38GB) dałem zatwierdź proces  trwał może kilkanaście minut i zakończył się komunikatem w styl błąd przy zmianie rozmiaru woluminu. Dysk, który zmieniłem zniknął z listy i nie pojawiła się wolna przestrzeń, anulowałem instalację. Restart i włączył się windowsowy skandisk. Po uruchomieniu Windows partycja zmniejszyła się o 28 GB, w liście obok dysków widnieje ‘Wolne miejsce 28 GB’. Problem w tym, że wyparowało z niej również prawie 20GB danych a dodatkowo 17GB jest w formie chk. pliki zbierane przez lata. Jak tak może być?

Na następny raz polecam skorzystać z GParted, aby potem nie dziwić się tym, czym pluje instalator Ubuntu. 30 GB zostało zamienione na 28 GB (jak np. mamy pendrive’a to nie ma na nim równego 8 GB, lecz ma mniej o 0,5 GB lub 1 GB). Podejrzewam, iż zrobiłeś to nieumiejętnie, dlatego był taki wynik tej operacji lub wolnego miejsca było mniej niż Ty mówisz i zniknęły pliki wraz z naciśnięciem przycisku “Zatwierdź proces”.

Jak tak może być? Źle bądź dobrze, jednak chyba to pierwsze bardziej pasuje.

Chciałeś jednak te wolne 30 GB, więc je otrzymałeś. Przed jakąkolwiek operacją na partycji warto jest zrobić backup, żeby potem nie żałować niczego :].

Tworzyłam z jednej partycji dwie i żadnego problemu nie było na GParted, dane nie wyparowały ani nic.

Pozdrawiam, Amaterasu.

partycja miala 293gb zajete bylo 253gb wiec wpisalem nowa  wartosc 263gb co tutaj jest nieumiejetnego

Generalna zasada jest taka: najpierw poczytaj o partycjonowaniu, zrozum czym są partycje, systemy plikowe itp a dopiero później mieszaj w partycjach na dysku. Można też mieszać bez wcześniejszej nauki, ale skutkiem jest utrata danych. Znam to, bo sam nie jeden raz narobiłem bałaganu na dysku. Jest taki program o nazwie testdisk. Potrafi odzyskać utracone partycje i dane na nich. Są dwa warunki - trzeba znać działanie programu i nie wolno używać komputera, bo może dojść do zapisania nowych danych na tych, które chcesz odzyskać. 

Czytam o programach do odzyskiwania partycji ale ja tę partycję mam i działa, tylko część danych zdaje się “wypadło z niej” do przestrzeni 'wolnej". Jak mogę sięgnąć do tej przestrzeni i skopiować pliki które się da na partycję?

Mało zrozumiale opisałeś swój problem. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale dzieliłeś główną partycję dysku na którym masz postawiony Windows na dwie tak aby na tej drugiej zainstalować Linux? Jeżeli tak to w jaki sposób to robiłeś? Działałeś coś z dualbootem?

Mam trzy partycje NTFS c,d,e.  Windows mam na c. uruchomiłem instalacje ubuntu z płyty i przy etapie partycjonowania zmniejszyłem rozmiar partycji d: o 30gb żeby mieć miejsce wolne na ubunu, ale podczas tego procesu wystąpił błąd i partycja d: znikęła z listy. Anulowałem instalacje ubuntu, podczas ponownego rozruchu Windows przeprowadził skandisk, majstrował coś z wieloma plikami i teraz mam znowu 3 partycje c,d,e oraz przestrzeń wolną o rozmiarze 30gb, a partycja d: została  zmniejszona, część danych skandisk zostawił w folderze found.000 w formacie .chk a reszta plików jak mniemam znajduje się w przestrzeni wolnej obok partycji. Potrzeba mi wiedzieć jak skopiować pliki z tej wolnej przestrzeni na dysk d:.