Błąd przy uruchamianiu Gimpa - naruszenie ochrony pamięci

Zaktualizowałem Gimpa do wersji 2.8.10-0precise3~ppa przy użyciu PPA (2.6 w 12.04 jest nieco antyczna) i teraz nie mogę go za nic w świecie uruchomić. Próbowałem już reinstalować (aptitude purge) ale to nic nie dało, Gimp nadal odmawia współpracy ;/

Komunikaty o błędzie (w pełnym ich brzmieniu) tak naprawdę umieszcza się nie tylko po to, żeby coś zrobić z nadmiarowym wolnym miejscem. Z tych robaczków nieraz da się wyczytać przyczynę takiego bądź innego zachowania aplikacji. Istnieje prawdopodobieństwo, że w tym wypadku byłoby podobnie.

Nie używam Linuxa od wczoraj :wink: Jeśli byłyby jakiekolwiek dodatkowe błędy to bym napisał ale jedyne co wypluwa konsola  to właśnie “Naruszenie ochrony pamięci”.

Skoro nie używasz zatem Linuksa, może być ciężko rozwiązać Twój problem :wink: To zupełnie jak naprawiać samochód bez samochodu :wink: Nie wiadomo też, czy GIMP z tego PPA nie był jakiś lipny mimo wszystko (PPA to zarówno dobre narzędzie jak i śmietnik zarazem).

 

Ja skompilowałbym też GIMP’a samodzielnie z pomocą apt-get build-dep, wtedy to łatwizna, potem w pakieciki proste za pomocą checkinstall spakował i sprawdził :wink: Ewentualnie odinstalował całkiem, usunął konfigurację i może sprawdził inne PPA. Wygooglałbym też błąd z anglieska, z dodaniem Ubuntu i GIMP 2.8.10 lub ogólnie. Możliwości jest parę, ale skoro nie używasz już Pingwina, to w zasadzie…trochę jak musztarda po obiedzie czy zeszłoroczna zima…

Instalowałem z tego repozytorium: https://launchpad.net/~otto-kesselgulasch/+archive/gimp wydaje mi się że jest to oficjalne PPA Gimpa? Pytałem o pomoc wujka gugle ale jedyne co znalazłem to żeby utworzyć folder .gimp-2.8 ale nic to nie dało… System to Elementary Luna.

Poczytaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Naruszenie_ochrony_pami%C4%99ci

Próbowałeś uruchomić GIMPa normalnie (z menu, np. w GNOME, MATE lub wgl jakimś środowisku graf.) ? lub z konta roota chociaż?

Ile masz ramu i jaki rozmiar SWAP (o ile go masz)?

Hmm mi to wygląda na błąd kompatybilności. Pojawia się on też w przypadku np. złej architektury czy błędnej kompilacji. Ogólnie ten ppa powinien działać z Twoją wersją ElementaryOS bo wspiera Ubuntu 12.04 i powyżej ale nie jest to oficjalne repo więc podczas takiego upgrade, który wykonałeś, mogło się coś pokiełbasić :wink: Wywal całego gimpa (aptitude purge) i spróbuj jeszcze raz, kiedyś instalowałem z tego ppa i wszystko było ok. Najprościej by było po prostu skompilować wersję 2.8 i tyle, bez żadnego ppa.

 

 

Przecież pisał, że miał wcześniej 2.6 i zrobił upgrade do 2.8, tylko, że nie z oficjalnego repo. Co to ma do rzeczy czy z konta roota czy przez sudo i ile ma ramu i jaki swap? Nie wiem do czego zmierzasz tymi pytaniami w ciemno.

Ile ma RAM czy SWAP to ma znaczenie, ponieważ jeśli systemowi kończy się wolna pamięć to mogą różne rzeczy się dziać. A co do “złej architektury czy błędnej kompilacji” to niezbyt się zgodzę, ten błąd głównie występuje jeśli program próbuje się odwołać do pamięci której nie zalkował dla siebie, pytanie ta wersjia 2.8 to stabilna wersja 2.8 czy jakaś wersja rozwojowa z git czy z czegoś?

Środowisko to Pantheon, próbowałem uruchamiać zarówno z menu (nic się nie dzieje) jak i z konsoli (wywala błąd). Mam 4GB ramu a partycji SWAP nie posiadam.

 

Próbowałem i nic to nie dało… Jak skompilować Gimpa? Używałem wielu dystrybucji ale nigdy się tej “czarnej magi” nie tykałem :smiley:

 

EDIT

Poddaje się. Za dużo roboty z kompilowaniem, paczka z Debiana testing sypie błędami to samo paczka z Trusty ;/