Błąd przy uruchamianiu gry Tomb Raider 4 i 5

Witam. Mam nadzieję, że znalazłam odpowiedni dział na opisanie mojego problemu…

Otóż więc posiadam sobie Vistę. Pod tę Vistę jakiś rok z kawałkiem temu zainstalowałam sobie Tomb Raider The Last Revelation (4) i Tomb Raider Chronicles (5). Obie te gry aby działały musiałam po instalacji ustawić do trybu zgodności z Win95 i śmigały sobie jak marzenie.

Sęk w tym, że potem długi, długi czas nie grałam (pół roku będzie…) i nagle naszło mnie. Bardzo naszło. Niestety, coś dziwnego się zadziało i właściwie nie wiem co, ponieważ teraz, gdy odpalam obojętnie którą z tych dwóch gier, aplikacja grzecznie się uruchamia pokazując wstępniak Core (z dźwiękiem!), potem zaś przeskakuje do obrazu z paskiem ładowania się menu i w momencie, kiedy pasek osiąga maks i powinno pokazać się owo menu, gra nagle wywala mnie do windy i koniec zabawy. Pokazuje mi się przy tym zabawny komunikacik o następującej treści:

Nazwa zdarzenia problemu: APPCRASH

Nazwa aplikacji: PCTomb5.exe

Wersja aplikacji: 0.0.0.0

Sygnatura czasowa aplikacji: 3a115a77

Nazwa modułu z błędem: PCTomb5.exe

Wersja modułu z błędem: 0.0.0.0

Sygnatura czasowa modułu z błędem: 3a115a77

Kod wyjątku: c0000005

Przesunięcie wyjątku: 00078605

Wersja systemu operacyjnego: 6.0.6001.2.1.0.768.3

Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

Dodatkowe informacje 1: 0ee7

Dodatkowe informacje 2: 1df4f558172ae35a0f10095cb6f7a280

Dodatkowe informacje 3: 863a

Dodatkowe informacje 4: 653e985fdfabc0df04c6f191e5407438

Taki sam komunikat pojawia się również przy drugiej aplikacji.

Powiem tak, próbowałam już praktycznie wszystkiego - reinstalacji obu gier, przestawiania trybu zgodności na wszelkie sposoby, bawienie się ustawieniami w Setupach, zmienianiu rozdzielczości ekranu, zainstalowałam aktualizację Service Packa Visty, w akcie desperacji odinstalowałam nawet paczkę kodeków XP Codec Pack, bo ktoś gdzieś bębnił, że to może toto blokuje. Nie, to nie toto. K-Lite Codeck Packa nie ruszałam, bo była ona jeszcze przed instalacją gier i obie współpracowały z K-Litem.

Przywracanie systemu do stanu sprzed roku nie pomogło. Co się dzieje, ktoś może coś wie na ten temat? Oddam królestwo i pół dziewicy za pomoc, bo nie wiem już co robić… Dodam, że na lapku nie mam zbyt wielu aplikacji, które mogłyby cokolwiek utrudniać, chyba że winę zrzucić na konwerter albo CCleaner.

Heeełp mi…? :cry:

Raczej nie -

Błąd jest w PCTomb5.exe.

Spróbuj we właściwościach skrótu > zgodność > (zaptaszyć) Wyłączyć kompozycje pulpitu > zastosuj > odpal TR.

Polecenie wykonane, niestety błąd nadal jest. Nie rozumiem, działało wszystko dobrze (jakiś czas temu), a teraz nagle takie buty z cholewami.

Na dodatek, nie wiedzieć czemu, kiedy gra się uruchamia i pokazuje się intro (Lara na postumencie + muzyczka) i chcę je “przerzucić” do ekranu ładowania, ekran się minimalizuje, potem maksymalizuje, trochę skacze w ten sposób i nagle błąd. I tyle…

2 paczki kodeków nie są odpowiednim rozwiązaniem ,instalowane ostatnie zazwyczaj rejestrują swoje kodeki…Czyli biorą górę ,są priorytetowe, to samo dzieje się po instalacji konwertera.Pożądane kodeki muszą być instalowane ostatnie.

Przeinstaluj K-Lite (usuń >przeczyść rejestr i system CCleanerem > zainstaluj) Jakli to konwerter ?

Czy błędy aplikacji wyglądają zawsze w ten sposób ?

Wpisz w menu start Podgląd zdarzeń > uruchom > Dzienniki systemu > Aplikacja > znajdź crashe Tombraidera (kliknięcie na zdarzenie otwiera okno informacji i skopiuj > powklejaj zawartość paru błędów z TombRaider.exe)

No więc błędy wyglądają głównie tak:

“Proces PCTomb5.exe zażądał wyłączenia Menedżera okien pulpitu.”

Natomiast konwerter to Xilisoft Auido Converter. Czy jeśli mam XP Codec Pack, to K-Lite’a wywalić i się nim nie przejmować?

To nie błąd , aplikacja ma ustawieniach wyłączanie kompozycji pulpitu

Chodzi głównie o błędy APPCRASH

Tak

Na Viste polecam Ci kodeki Real Alt + Vista Codec Package

Po instalacji usuń ASK z zainstalowanych i z przeglądarek (IE/Firefox)

Lub zostaw sprawdzony XP Pack,ale go przeinstaluj,jak dalej lipa to usuń i sprawdź bez kodeków/potem sprawdź z samym Klite- po usuwaniu - Czyść rejestr CCleanerem.

Okej, to chyba o to chodzi:

Aplikacja powodująca błąd PCTomb5.exe, wersja 0.0.0.0, sygnatura czasowa 0x3a115a77, moduł powodujący błąd PCTomb5.exe, wersja 0.0.0.0, sygnatura czasowa 0x3a115a77, kod wyjątku 0xc0000005, przesunięcie błędu 0x00078605, identyfikator procesu 0xe0c, godzina rozpoczęcia aplikacji 0x01cc4f6607b86723.

Aplikacja powodująca błąd tomb4.exe, wersja 0.0.0.0, sygnatura czasowa 0x38351b5e, moduł powodujący błąd tomb4.exe, wersja 0.0.0.0, sygnatura czasowa 0x38351b5e, kod wyjątku 0xc0000005, przesunięcie błędu 0x0005f13c, identyfikator procesu 0x804, godzina rozpoczęcia aplikacji 0x01cc4f66b4439738.

Usuwałam już XP Codeca, czyściłam rejestr i nic. Nadal nie działa, ciągle ten sam błąd.

Gry zpatchowane - ostatnimi patchami ?

Patchowane były, błąd był dokładnie taki sam przed instalacją łatki jak i po jej instalacji. :cry:

Gry ponoć bez problemów śmigają na Vista …Próbowałeś przeinstalować same gry ?

Oczywiście. Łukashu, te gry parę miesięcy temu mi faktycznie śmigały pod Vistą, potem długo nie grałam i tu nagle takie rewelacje. Przeinstalowałam je nawet na drugi dysk, wyodrębiony D:/, ale to nic nie dało…

No cuż jest ?

Czy gry mają jakieś pliki z parametrami startowymi - coś w stylu - config.ini - profiles np w folderze Appdata itp ,jeżeli tak to wklej ,oraz odszukaj w rejestrze w gałęzi software, klucze od gier> weksportuj spod prawego mychy i również wklej(edytujesz notatnikiem ect. usuń jakiś wrażliwe dane typu klucz produktu) Zachodzę w głowę… i jedyne w tym momencie co mi przychodzi, to : gry były instalowane przykładowo na Vista bez SP - w tym momencie masz przykładowo Vista SP2 - i sedno ,może exe TR odczytuje skądś wersję systemu a gdzieś np w plikach conf. lub w rejestrze jest rozbieżność ,która się “nie zaktualizowała”,i dla tego mamy psikusa…

Wymiękam, nie wiem gdzie znaleźć ów rejestr w gałęzi software. Gry nie mają plików config.ini. Czy to oznacza, że niestety, ale żebym mogła spokojnie zagrać sobie w Tomb Raidera będę musiała położyć na nowo cały system? :cry:

Później wytłumaczę :wink:

Nie :slight_smile: (mam nadzieje :wink: )

Spróbuj zaktualizować sterowniki do karty graficznej ,ewentualnie zainstaluj te na których działał Ci Tomb Raider (może aktualizowałaś stery/a może są stare ,może pamiętasz tamtą wersję ) Uaktualnij DirextX http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Pro … 12426.html