Błąd przy uruchamianiu systemu: Can not open file c:RECOVERY

(Jimix) #1

Mój laptop ASUS F5RL - co powinienem teraz zrobić? Doczytałem się na necie, że podczas instalacji systemu usunąć partycję recovery. A co ze wszystkim tym co mam na komputerze? Nie chce stracić tylu ważnych plików, koszmar...

(system) #2

Każdy laptop jest wyposażony w taką partycje ale nie usuwaj jej a o resztę danych nie martw sie

(Jimix) #3

Tutaj piszą, żeby ją usunąć...więc co mam zrobić? Skoro ją usunę to stracę wszystkie pliki.... :frowning: błagam, pomóżcie [-o<

(Semtex) #4

Może wstrzymaj się z usuwaniem tej partycji, wyjaśnij nam jak doszło do tego że pokazuje się ten komunikat, bo chyba nie zrobiło się to tak samo z siebie. Jeżeli usuniesz tę partycję to pozbawisz się prawdopodobnie jedynego źródła, z którego możesz postawić system. Jeżeli wyjaśnisz całą sytuację to postaramy się naprawić problem raczej bez usuwania czegokolwiek.

(Jimix) #5

Podczas aktywacji systemu i wymaganego reboot'u; podczas uruchamiania systemu pojawił się ten błąd.

(Semtex) #6

Napisz jeszcze czy reinstalowałeś system czy wystąpiło to przy pierwszym uruchomieniu po zakupie, czy jesteś w stanie normalnie korzystać z systemu?

Jeżeli nie działa tryb normalny czy jesteś w stanie wejść w awaryjny:F8, jeżeli reinstalowałeś to czy robiłeś to z ukrytej partycji czy z płyty dołączonej do kompa? Przestawiłeś w BIOS kolejność bootowania na HDD jako pierwsze (teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia, choć może...) ?

(Jimix) #7

Reinstalowałem, nie jestem w stanie normalnie korzystać, widzę tylko na cały ekran wielki napis czerwona czcionką ERROR. Nic nie robiłem w biosie, bo do tej pory wszystko chodziło lux. Instalowałem ze swojej płyty, normalnie, na C:/ .

Gdy włączam laptop widnieje napis ASUS - czyli normalnie. Później widzę napis booting GRLDR a, później windows is loading files.

Następnie, podczas ciągłego naciskania F8 pojawiło mi się okno wyboru - mogę w nim wybrać polecenia takie jak:

find/menu.lst

find/boot/grub/menu.lst

find/grub/menu.lst

command line

reboot

halt (nie chodzi chyba o ten HALT :smiley: )

(Semtex) #8

Widzę że mamy małą nieścisłość w całym temacie,starasz się zainstalować Vistę czy Linuksa, jeżeli Vistę to czy miałeś/masz Linuksa na kompie? Jeżeli Linuksa to jesteś nie w tym dziale co trzeba.

(Jimix) #9

:slight_smile:

Miałem tylko Viste. Na kilka dni zainstalowałem XP, ale usunąłem - to raczej nie ma nic do tego - mój laptop ma lepsze wsparcie jeśli ma Viste, więc do niej wróciłem i teraz ten błąd po próbie aktywacji...jeśli chodzi o linuksa to nigdy nie miałem z nim doczynienia.

(roobal) #10

Na partycji C, jeśli dobrze pamiętam jest taki katalog jak Recovery i nie ma on nic wspólnego z partycją recovery, na której jest obraz partycji, z której przywraca się system. Sprawdź, jeśli masz możliwość uprawnienia do tego katalogu.

Widzocznie na dysku w napędzie CD/DVD lub USB musisz mieć jakiegoś Linuksa do przywracania bootloadrea Grub. Być może nieświadomie używałeś programów, które działają pod Linuksem, jak np. GParted lub do resetowania haseł w Windows, tego typu programy działają pod Linuksem i tego mogłeś być nieświadomy ale wygląda na to, że uruchamia się program do odzysku MBR, choć dziwi mnie, że uruchamia się po wciśnięciu F8, może Asus wróg Linuksa, jednak korzysta z jego rozwiązań, oby się nie okazało, że jeszcze łamie licencję GPL :stuck_out_tongue:

W tym wypadku spróbuj jeszcze naprawić sektor rozruchowy MBR.

Tak poza tym, piszesz o aktywacji i usuwaniu partycji Recovery to domyślam się, że instalujesz Vistę z płyty z czystym systemem? Bo przywracana Vista powinna być aktywowana.

Pozdrawiam!

(Jimix) #11

ale jak mam to zrobić bez uszkadzania systemu - chodzi mi, żebym nie utracił danych. Nie rozumiem w ogóle o czym mówisz :smiley: potrzebuję bardziej szczegółowych porad :slight_smile:

(roobal) #12

Czemu nie odpowiadasz na zadane pytania? Mam wrażenie, że nie zależy Ci na naszej pomocy.

Jak masz płytę z jakimkolwiek Windowsem to wsadź ją i po załadowaniu się instalatora wybierz opcję naprawy systemu. W XP logujesz się do konsoli odzyskiwania i wpisujesz fixmbr , uruchamiasz ponownie komputer o to wsio. Jak się naprawia MBR w Viście to nie mam pojęcia, bo nie korzystam z Visty, to już koledzy Ci podpowiedzą. Jeśli nie masz płyty z Windowsem lub płyty RecoveryCD a jedynie partycję recovery to niestety czeka Cię reinstalacja i utrata wszystkiego co masz na dysku.

Pozdrawiam!

(Semtex) #13

Jeżeli nie ma płyty z systemem (Vista) to też nie jest problem, wystarczy pobrać .iso tego modułu naprawczego:Klik , jest to wyodrębniony moduł naprawczy z oryginalnego DVD Visty (nie da się postawić systemu z tej płyty), .iso wypal jako obraz płyty na CD/DVD zbootuj kompa z tej płyty wybierz opcję "napraw" i z automatu powinno naprawić MBR.

(Jimix) #14

kiedy chcę żeby naprawił system, to po krótkiej chwili wyszukiwania twierdzi, że nie ma czego naprawiać. Sugeruje odłączenie kamer czy innych takich i restart kompa, ale dalej to samo i klikam tylko FINISH.

Tak wygląda dokładnie mój błąd dla przypomnienia.

(Semtex) #15

OK, poszukałem i znalazłem, problem szeroko opisywany w necie, zrób tak: jeżeli masz wypalaną płytę z tym .iso, które podałem to zbootuj z niego kompa wejdź w panel naprawczy i wybierz wiersz poleceń CMD. W CMD wprowadź tę komendę: bootsect /nt60 ALL /mbr potwierdź Enter (poczekaj na zakończenie pracy narzędzia), następnie zrestartuj kompa (nie bootuj już z CD/DVD) -problem powinien się rozwiązać.

P.S. poradę znalazłem w necie, robisz ją na własną odpowiedzialność. :slight_smile:

(Jimix) #16

wyskoczyło mi, że komenda bootsect jest nierozpoznawana czy jakoś tak, co DOKŁADNIE muszę wpisać? :slight_smile:

(Semtex) #17

Może pominąłeś którąś spację w komendzie, podobne problemy zgłaszali Ci, którzy właśnie nie dokładnie wpisali komendę. Zauważ że ten tekst nie jest ciągły.

(Jimix) #18

Kiedy naprawdę nic się nie dzieje...

Co oznacza, że nie jest ciągły?

Jeśli mam wpisać TYLKO to:

bootsect/nt60 ALL/mbr

spacja TYLKO przed "ALL"

kiedy tak wpisuję to się nie da, nic się nie dzieje..komunikat, że coś źle wpisałem, czy że nie może odnaleźć tej ścieżki, jakoś tak.

(Semtex) #19

(Jimix) #20

Ponownie po wpisaniu mam komunikat: "bootsect is not recognized as an internal or external command operable program or batch file".