Błąd przy uruchamianiu systemu: Can not open file c:RECOVERY

Mój laptop ASUS F5RL - co powinienem teraz zrobić? Doczytałem się na necie, że podczas instalacji systemu usunąć partycję recovery. A co ze wszystkim tym co mam na komputerze? Nie chce stracić tylu ważnych plików, koszmar…

Każdy laptop jest wyposażony w taką partycje ale nie usuwaj jej a o resztę danych nie martw sie

Tutaj piszą, żeby ją usunąć…więc co mam zrobić? Skoro ją usunę to stracę wszystkie pliki… :frowning: błagam, pomóżcie ![-o<

Może wstrzymaj się z usuwaniem tej partycji, wyjaśnij nam jak doszło do tego że pokazuje się ten komunikat, bo chyba nie zrobiło się to tak samo z siebie. Jeżeli usuniesz tę partycję to pozbawisz się prawdopodobnie jedynego źródła, z którego możesz postawić system. Jeżeli wyjaśnisz całą sytuację to postaramy się naprawić problem raczej bez usuwania czegokolwiek.

Podczas aktywacji systemu i wymaganego reboot’u; podczas uruchamiania systemu pojawił się ten błąd.

Napisz jeszcze czy reinstalowałeś system czy wystąpiło to przy pierwszym uruchomieniu po zakupie, czy jesteś w stanie normalnie korzystać z systemu?

Jeżeli nie działa tryb normalny czy jesteś w stanie wejść w awaryjny:F8, jeżeli reinstalowałeś to czy robiłeś to z ukrytej partycji czy z płyty dołączonej do kompa? Przestawiłeś w BIOS kolejność bootowania na HDD jako pierwsze (teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia, choć może…) ?

Reinstalowałem, nie jestem w stanie normalnie korzystać, widzę tylko na cały ekran wielki napis czerwona czcionką ERROR. Nic nie robiłem w biosie, bo do tej pory wszystko chodziło lux. Instalowałem ze swojej płyty, normalnie, na C:/ .

Gdy włączam laptop widnieje napis ASUS - czyli normalnie. Później widzę napis booting GRLDR a, później windows is loading files.

Następnie, podczas ciągłego naciskania F8 pojawiło mi się okno wyboru - mogę w nim wybrać polecenia takie jak:

find/menu.lst

find/boot/grub/menu.lst

find/grub/menu.lst

command line

reboot

halt (nie chodzi chyba o ten HALT :smiley: )

Widzę że mamy małą nieścisłość w całym temacie,starasz się zainstalować Vistę czy Linuksa, jeżeli Vistę to czy miałeś/masz Linuksa na kompie? Jeżeli Linuksa to jesteś nie w tym dziale co trzeba.

:slight_smile:

Miałem tylko Viste. Na kilka dni zainstalowałem XP, ale usunąłem - to raczej nie ma nic do tego - mój laptop ma lepsze wsparcie jeśli ma Viste, więc do niej wróciłem i teraz ten błąd po próbie aktywacji…jeśli chodzi o linuksa to nigdy nie miałem z nim doczynienia.

Na partycji C, jeśli dobrze pamiętam jest taki katalog jak Recovery i nie ma on nic wspólnego z partycją recovery, na której jest obraz partycji, z której przywraca się system. Sprawdź, jeśli masz możliwość uprawnienia do tego katalogu.

Widzocznie na dysku w napędzie CD/DVD lub USB musisz mieć jakiegoś Linuksa do przywracania bootloadrea Grub. Być może nieświadomie używałeś programów, które działają pod Linuksem, jak np. GParted lub do resetowania haseł w Windows, tego typu programy działają pod Linuksem i tego mogłeś być nieświadomy ale wygląda na to, że uruchamia się program do odzysku MBR, choć dziwi mnie, że uruchamia się po wciśnięciu F8, może Asus wróg Linuksa, jednak korzysta z jego rozwiązań, oby się nie okazało, że jeszcze łamie licencję GPL :stuck_out_tongue:

W tym wypadku spróbuj jeszcze naprawić sektor rozruchowy MBR.

Tak poza tym, piszesz o aktywacji i usuwaniu partycji Recovery to domyślam się, że instalujesz Vistę z płyty z czystym systemem? Bo przywracana Vista powinna być aktywowana.

Pozdrawiam!

ale jak mam to zrobić bez uszkadzania systemu - chodzi mi, żebym nie utracił danych. Nie rozumiem w ogóle o czym mówisz :smiley: potrzebuję bardziej szczegółowych porad :slight_smile:

Czemu nie odpowiadasz na zadane pytania? Mam wrażenie, że nie zależy Ci na naszej pomocy.

Jak masz płytę z jakimkolwiek Windowsem to wsadź ją i po załadowaniu się instalatora wybierz opcję naprawy systemu. W XP logujesz się do konsoli odzyskiwania i wpisujesz fixmbr , uruchamiasz ponownie komputer o to wsio. Jak się naprawia MBR w Viście to nie mam pojęcia, bo nie korzystam z Visty, to już koledzy Ci podpowiedzą. Jeśli nie masz płyty z Windowsem lub płyty RecoveryCD a jedynie partycję recovery to niestety czeka Cię reinstalacja i utrata wszystkiego co masz na dysku.

Pozdrawiam!

Jeżeli nie ma płyty z systemem (Vista) to też nie jest problem, wystarczy pobrać .iso tego modułu naprawczego:Klik , jest to wyodrębniony moduł naprawczy z oryginalnego DVD Visty (nie da się postawić systemu z tej płyty), .iso wypal jako obraz płyty na CD/DVD zbootuj kompa z tej płyty wybierz opcję “napraw” i z automatu powinno naprawić MBR.

kiedy chcę żeby naprawił system, to po krótkiej chwili wyszukiwania twierdzi, że nie ma czego naprawiać. Sugeruje odłączenie kamer czy innych takich i restart kompa, ale dalej to samo i klikam tylko FINISH.

Tak wygląda dokładnie mój błąd dla przypomnienia.

OK, poszukałem i znalazłem, problem szeroko opisywany w necie, zrób tak: jeżeli masz wypalaną płytę z tym .iso, które podałem to zbootuj z niego kompa wejdź w panel naprawczy i wybierz wiersz poleceń CMD. W CMD wprowadź tę komendę: bootsect /nt60 ALL /mbr potwierdź Enter (poczekaj na zakończenie pracy narzędzia), następnie zrestartuj kompa (nie bootuj już z CD/DVD) -problem powinien się rozwiązać.

P.S. poradę znalazłem w necie, robisz ją na własną odpowiedzialność. :slight_smile:

wyskoczyło mi, że komenda bootsect jest nierozpoznawana czy jakoś tak, co DOKŁADNIE muszę wpisać? :slight_smile:

Może pominąłeś którąś spację w komendzie, podobne problemy zgłaszali Ci, którzy właśnie nie dokładnie wpisali komendę. Zauważ że ten tekst nie jest ciągły.

Kiedy naprawdę nic się nie dzieje…

Co oznacza, że nie jest ciągły?

Jeśli mam wpisać TYLKO to:

bootsect/nt60 ALL/mbr

spacja TYLKO przed “ALL”

kiedy tak wpisuję to się nie da, nic się nie dzieje…komunikat, że coś źle wpisałem, czy że nie może odnaleźć tej ścieżki, jakoś tak.

Ponownie po wpisaniu mam komunikat: “bootsect is not recognized as an internal or external command operable program or batch file”.