Błąd przy uruchamianiu systemu - No bootable device


(Walkdisdy) #1

Witam przy starcie systemu (win8 wyświetla mi się komunikat 'no bootable device - please restart system'. Nic z laptopem się nie działo, jeszcze dziś był używany i wszystko grało. Czy jest możliwe samodzielne naprawienie tego? Niestety nie posiadam do niego żadnej płyty. Jest to laptop Acer E1-571.


#2

Wygląda na uszkodzony/odłączony dysk. Nie wiem czy w tym laptopie jest możliwość dostania się do niego, jeżeli tak, to go dociśnij i sprawdź czy pomoże.


(Leoncio) #3

Na pewno w Biosie nikt nie przestawił kolejności uruchamiania? Nie uruchamiałeś jakiegoś Linuksa czy coś innego z pendrive?


(Walkdisdy) #4

Podłączałam tylko tablet by zrzucić zdjęcia, może to mieć związek?

Laptopa mialam rozkręcone, wszystko gra pod względem fizycznym


(pocolog) #5

odkręć śrubkę pokrywy dysku twardego i sprawdź czy się nie poluzował. Miałem kiedyś laptopa Toshiba w którym nie miał śrubek zabezpieczających dysku i przy większych wstrząsach była szansa odpięcia - czego mi się nie udało zrobić, ale szansa była :wink:


(Leoncio) #6

Na pierwszym miejscu przy normalnej pracy powinno być HDD - sprawdź czy jest widoczny w ogóle, bo może jak sugeruje kolega mógł się poluzować.


(adi0922) #7

Spróbuj linuxa przez live cd uruchomić i zobacz czy widać twoje partycje, dyski


(Walkdisdy) #8

HDD na pierwszym miejscu jest

 

Jest to laptop Acer E1-571.

 

Linuxa muszę najpierw pobrać, dam znać


(oggi21) #9

Może by tak zacząć od sprawdzenia czy bios widzi dysk, potem dyski logiczne, system ? a nie od *** strony ? ale mogę się mylić

___________________________________________________________________________________________

A ja proponuję wyrażać się w sposób kulturalny.


(Walkdisdy) #10

a to, że jest na pierwszym miejscu listy nie jest jednoznaczne z tym, że bios go widzi? Nie znam się na tym aż tak dobrze


(Leoncio) #11

Czytaj wszystkie posty!


(oggi21) #12

Nie wiem jaka jest struktura w biosie Acer’a, chodziło mi o to że jeśli HDD jest ustawiony na pierwszym miejscu nie oznacza że jest obecny dysk w systemie.


(pocolog) #13

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/what-are-system-recovery-options#what-are-system-recovery-options=windows-7

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/startup-repair-faq#1TC=windows-7

 

Sprawdź te linki, nie jestem pewien czy windowsowe narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania poradzi sobie z tym problemem ale warto zacząć od najprostszych rozwiązań. Prawdopodobnie na dysku została uszkodzona tablica partycji. Jeśli te narzędzia nie pomogą to spróbujemy pomóc ci przywrócić tablice przy pomocy narzędzi linuksowych.


(Walkdisdy) #14

Nie poradził sobie, wyskakiwał komunikat, że urządzenie jest niepodłączone lub niedostępne.

 Pół godziny składałam laptopa, bo jakiś kabelek mi się wyczepił, ale się udało.

 

Co do narzędzi linuksowych to pobrałam coś takiego: http://download.komputerswiat.pl/systemy-operacyjne/linux/fedora/linux-fedora-8-livecd

przyda się? Nie bardzo się znam na takich rzeczach więc jeśli nie macie cierpliwości by mi krok po kroku tłumaczyć to znajdę jakiegoś informatyka, który mi to zrobi :slight_smile:


(Leoncio) #15

Musisz po pierwsze “Aby to jednak zrobić, musimy nagrać umieszczony tutaj obraz płyty Fedory (plik ISO) na płytę CD-R.” jak masz już tak przygotowaną płytkę to musisz włożyć ją do napędu, potem uruchomić komputer i ustawić w Biosie rozruch z CD czyli ze stacji dysków (można to zrobić wchodząc w Bios i tam przestawić uruchamianie - potem nie zapomnij ustawić znów HDD, albo któryś z klawiszy funkcyjnych będzie dawał możliwość ustawienia rozruchu - nie wiem jak jest w Acer, ale może to być F12, F10, może masz w instrukcji obsługi coś. Dalej jak uruchomi się z płytki to postępujesz według poleceń na ekranie. Nie wiem jak w tej dystrybucji Linuksa, ale nie klikaj “zainstaluj system” tylko uruchom.


(Walkdisdy) #16

Aż tak zielona nie jestem by nie wiedzieć co to rozruch z CD, ale dziękuję za wyrozumiałość :slight_smile:

 

A czy z pendrive’a to się da? Bo jeśli nie to dopiero jutro kupię płytę i to nagram.


(Leoncio) #17

Tak można i z pendrive’a, ale najlepiej nagrać jakimś programem  np. Rufus, albo Windows 7 USB/DVD Download Tool, czy ISO to USB (a pisze tak dosadniej,bo nie wiem jak się orientujesz w kompie, może innym się przyda).


(pocolog) #18

Fedora może być. Bootowalny pendrive możesz stworzyć np. w ten sposób.

http://www.ubuntu.com/download/desktop/create-a-usb-stick-on-windows

 

Po uruchomieniu fedory uruchom w niej jakiś terminal. Najprawdopodobniej będzie się nazywał “terminal” :wink: i wyglądał tak http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Fedora-17-Alpha-KDE-LiveCD-Screenshot-Tour-19.jpg

Tam wpisz polecenie

fdisk -l

Zatwierdź i wynik wklej tutaj.


(Walkdisdy) #19

Użyłam ISO to USB

 

Teraz na pierwszym miejscu w Biosie jest Windows Boot Manager potem dopiero HDD

a USB są 3x USB FDD, USB HDD i USB CDROM, które wybrać? :slight_smile:


(pocolog) #20

USB HDD. Przed uruchomieniem się biosu zamiast włączać jego ustawienia klawiszem [DEL]/[F2] i zmieniania na stałe sekwencji bootowania, możesz wcisnąć klawisz [F12] powinien pokazać ci samo menu wyboru dysków do bootowania i ten wybór będzie tylko jednorazowy