Błąd "rear chassis fan not detected"

Witajcie kupiłem sobie płytę główną HP Elite 8300 SFF i przy włączaniu wyskakuje mi taki błąd rear chassis fan not detected. Wentylator normalnie pracuje ale bios piszczy i potem muszę kliknąć F1 - boot menu. Co mam zrobić aby bios mi tego błędu nie wywalał?
Z góry dzięki za pomoc

Sprawdź w BIOS, w sekcji monitorowania podzespołów (hardware monitor), czy możesz wyłączyć kontrolę poprawnego działania wentylatorów.

Nie mam takiego ustawienia

Kupiłeś płytę główną (jak napisałeś) czy cały komputer HP Compaq Elite 8300 Small Form Factor?

Zna ktoś może Maćka Józefiaka? On być może już rozgryzł problem. :laughing:

A na poważnie: wczytaj się w to co zapodaje Google o tym błędzie
https://tinyurl.com/ycwfp4ar

Samom płytę główną tego modelu co podajesz

Samą płytę główną od firmowego komputera czasem trudno przystosować do domowego “składaka”. Mam nadzieję, że dobrałeś do niego właściwy procesor i pamięci RAM?
Tak więc, widocznie nie podłączyłeś żadnego wentylatora samej obudowy, co skutkuje powiadomieniem, że “tylny wentylator obudowy nie jest wykrywany”.
W tej sytuacji radzę wejść do BIOSu, poszukać gdzieś pozycję “Default Setup” > zaznaczyć i Enter, potwierdzić zmianę i zrestartować “komputer”.

W przypadku tej jest to niemożliwe bez lutownicy i odrobiny wstecznej inżynierii.

Gniazda zasilania oraz wymiary kompletnie nie odpowiadają standardowi ATX.

Mam komputer HP Elite 8100 SFF i byl tam starszy socket dlatego wymieniłem na nowsza plyte. Wiatraki są zainstalowane i chodzą ale na procesorze mam radiator a nie chłodzenie boxowe. I bios cały czas wywala ten błąd .

A zrobiłeś w BIOSie to, co proponowałem? Więcej nic Ci tu nie poradzę, nie mam opisu BIOSu tego komputera.

Jedyne co mogę polecić to:
Restore factory settings as default, a później apply defaults w biosie.

Jak problem dalej będzie występował, to ewentualnie możesz spróbować aktualizacji biosu, powinna być na stronie hp w postaci pliku exe do pobrania.

Nie daje to efektów

Problem nie ustępuje

Widziałem też że polecają kupić chłodzenie boxowe i podobno problem ustepuje. Co o tym myślicie ?

Tu jest rozwiązanie:


W skrócie: płyta przez złączkę front panelu wykrywa, czy została zamontowana w obudowie SFF czy w Midi Tower. Jak w Midi Tower, to ma być wentyl z tyłu, jak w SFF to nie trzeba wentyla ale trzeba odpowiednio przepiąć jeden kabelek we wtyczce od front panelu.

A, żeby była jasność - w biosie nie da się wyłączyć tego F1 - ani w starszym ani w najnowszym :slight_smile:
Po prostu albo montujemy tylny wentylator z 4-pinową złączką, albo zwieramy odpowiedni pin w złączce od front panelu - tak się ma sprawa w 8200 SFF.