Błąd: Reboot and Select proper Boot device

Cześć Wszystkim.
Otóż mam problem właśnie z tym zjawiskiem. Jestem kompletnym laikiem. Nie znam się na laptopach. Mój laptop to Asus F540LJ-XX702T.

Czy da się to naprawić? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Taki błąd zdarza się okazjonalnie czy za każdym razem bios nie potrafi znaleźć systemu operacyjnego?

Hitachi HTS5450 to chyba już dość leciwy dysk twardy, a że jest używany w laptopie to warunki pracy ma niezbyt ciekawe. W związku z tym obstawiam jego uszkodzenie. Dobrze byłoby wyciągnąć go z laptopa i przetestować w komputerze albo przynajmniej na początek pokazać raport S.M.A.R.T.

Błąd pojawił się w piątek… Pierwszy raz. Jeśli chodzi o rozkręcenie,to nie znam się za bardzo na tym. Niedawno znajomy mojego brata włożył mi do laptopa ten właśnie dysk,bo mój poprzedni od samego początku szwankował i był “wymieniany” raz na gwarancji,w co powątpiewam,bo znowu po rzekomej wymianie musiałam oddać laptopa na gwarancję z racji ponownego zacinana się. Jeśli chodzi o S.M.A.R.T to w jaki sposób to uruchomić?

Pojawił się w piątek pierwszy raz, ale dalej nie wiem, czy komputer od tego czasu działa normalnie, czy za każdym razem wyświetla ten błąd.

Jeśli komputer się włącza to na forum polecają chyba program CrystalDiskInfo dla Windowsa.

Jeśli się nie włącza i nie możesz go przełożyć do innego komputera z Windowsem, to przygotuj sobie pendrive instalacyjny z jakimś Linuksem (np. Ubuntu), uruchom go w trybie Live (testowanie bez instalacji) włącz konsolę i wydaj polecenie sudo smartctl -a /dev/sda

ps.
Nie zaszkodzi spróbować uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z płyty instalacyjnej Windowsa, może przywróci program rozruchowy i będziesz mogła wykonać diagnozę ze swojego systemu.