Błąd rozruchu i POST

(Finrod F) #1

Hej.

Mam bardzo dziwny problem z moim komputerem. Mianowicie - czasami tak jakby zawieszał się w fazie POST (wiecie, ten pierwszy czarny ekran z testowaniem procesora, pamięci, itp.). Zazwyczaj zawiesza się przed testowaniem pamięci, a po procesorze. Ale czasami też przed procesorem i na ekranie zostaje tylko model płyty głównej. Dodatkowo to odwieszenie można bardzo dziwnie wyeliminować - wystarczy wyłączyć komputer z przycisku, następnie odłączyć od zasilania na ok. 1 minutę, potem znowu włączyć i zazwyczaj (jakieś 19 na 20 przypadków) jest OK.

Ma ktoś jakiś pomysł, jaka może być przyczyna?

(ra-v) #2

Miałem tak na starym PC, gdy modem był podpięty pod USB. Działo się to dość często po miękkim resecie.

Druga rzecz która była kłopotliwa to nagrywarka na SATA - powodowała ona przywieszanie na POST oraz przy stracie Linuxa - w tym przypadku na 2 komputerach.

Ww. rzeczy są mało prawdopodobne, ale warto sprawdzić.

Oprócz tego sprawdził bym wszystkie złącza, wyczyścił, następnie wyzerował bym pamięć BIOS (CMOS Reset), potem przetestował PC przy pomocy Memtest, HD Tune i Prime 95.

Jeśli nic nie pomoże w grę wchodzi update BIOSu, w ostateczności wg mnie wymiana płyty.

(Finrod F) #3

Aha, dzięki.

HD Tune już sprawdzane - OK. Złącza też. Memtest mam w planach, bo to chwilę trwa. Zrobię jeszcze reset CMOS i zobaczymy.