Błąd rozruchu i POST

Hej.

Mam bardzo dziwny problem z moim komputerem. Mianowicie - czasami tak jakby zawieszał się w fazie POST (wiecie, ten pierwszy czarny ekran z testowaniem procesora, pamięci, itp.). Zazwyczaj zawiesza się przed testowaniem pamięci, a po procesorze. Ale czasami też przed procesorem i na ekranie zostaje tylko model płyty głównej. Dodatkowo to odwieszenie można bardzo dziwnie wyeliminować - wystarczy wyłączyć komputer z przycisku, następnie odłączyć od zasilania na ok. 1 minutę, potem znowu włączyć i zazwyczaj (jakieś 19 na 20 przypadków) jest OK.

Ma ktoś jakiś pomysł, jaka może być przyczyna?

Miałem tak na starym PC, gdy modem był podpięty pod USB. Działo się to dość często po miękkim resecie.

Druga rzecz która była kłopotliwa to nagrywarka na SATA - powodowała ona przywieszanie na POST oraz przy stracie Linuxa - w tym przypadku na 2 komputerach.

Ww. rzeczy są mało prawdopodobne, ale warto sprawdzić.

Oprócz tego sprawdził bym wszystkie złącza, wyczyścił, następnie wyzerował bym pamięć BIOS (CMOS Reset), potem przetestował PC przy pomocy Memtest, HD Tune i Prime 95.

Jeśli nic nie pomoże w grę wchodzi update BIOSu, w ostateczności wg mnie wymiana płyty.

Aha, dzięki.

HD Tune już sprawdzane - OK. Złącza też. Memtest mam w planach, bo to chwilę trwa. Zrobię jeszcze reset CMOS i zobaczymy.