Błąd systemu plików cdfs na windows xp


(miś_uszatek) #1

Problem wygląda następującohttp://www.wrzuta.pl/obraz/458T5dZQqB/bez_tytulu

jak widać do napędu jest włożona płyta cd która system widzi ale gdzieś zginęła obsługa systemu plików cd, po otworzeniu napędu explorerem płyta jest pusta a przy próbie odczytu w konsoli wyskakuje komunikat:

Wolumin nie zawiera rozpoznawanego systemu plików.

Sprawdź, czy załadowano wszystkie wymagane sterowniki systemu plików i czy wolumin nie jest uszkodzony.

Dodam jeszcze ze napęd jest prawidłowo zainstalowany a płyta prawidłowo odczytuje się na drugim systemie

System to XP sp 3 z rejestrem po instalacyjnym, a w czasie instalacji sp3 wystąpiło parę błędów ( http://www.wrzuta.pl/film/3kGJFDDiei/wideo-0006)

Był bym wdzięczny jak ktoś powiedział by mi które pliki przywrócić lub zarejestrować ponownie abym mógł się cieszyć w pełni obecnością płyty cd w napędzie


(goomish) #2

Problem dotyczy dowolnej płyty jaką włożysz do tego napędu czy jakiejś jednej konkretnej? Jeżeli jednej, to pewnie ta płyta została nagrana w systemie plików nie obsługiwanym przez Windows. Na przykład HFS (Macintosh) albo któryś z filesystemów lin(uni)ksowych - EXT2/3, ReiserFS czy jeszcze coś innego. Albo ktoś celowo w ten sposób nagrał ta płytę (nie przewidując możliwości otwarcia/odczytu jej pod Windows) albo źle ustawił opcje w programie do "wypalania" płyt. Jedno jest pewne - to jest płyta bootująca, wiec pewnie zawiera instalkę jakiegoś systemu operacyjnego albo narzędzia uruchamiane z tzw. LiveCD :slight_smile:


(miś_uszatek) #3

Włożona płyta to płyta z Windowsem, ale problem dotyczy wszystkich płyt nie tylko tej jednej. A odkryłem go dopiero przy próbie reinstalacji Nero. Ten system powinien być przeinstalowany ale z braku czasu jedynie został postawiony na nogi przy pomocy bardzo starych plików rejestru( żadne inne się nie zachowały ) i zawierał bardzo dużo błędów w systemie plików.

Wiec prawdopodobnie plik odpowiedzialny za odczyt plików CDROM został uszkodzony albo wyrejestrowany.

Jedyna pomoc jaką znalazłem dotyczyła ponownej instalacji C:\windows\ServicePackFiles\i386\cdrom.ini lecz niestety to nic nie dało.

Ktoś ma inny pomysły ?


(goomish) #4

Na Twoim miejscu nie szczypał bym się za bardzo, tylko wykonał reinstalację w trybie naprawy. Z płytki zawierającej co najmniej taki SP jak to co masz w komputerze. Po reinstalacji w trybie naprawy (tzw. reinstalacja "w miejscu" - to hasełko dla googla :slight_smile: ) nie stracisz żadnych plików, programów ani ustawień. Zostaną natomiast przywrócone/naprawione ustawienia i pliki systemowe. Jedno co będziesz musiał zainstalować ponownie, to poprawki jakie ukazały się SP jaki w tej chwili masz w systemie. Całość naprawy potrwa kilkadziesiąt minut do niecałej godzinki, wiec zdecydowanie mniej niż szukanie informacji w necie i czekanie na ew. odpowiedź.