Błąd wydruku PDFa z Adobe Reader DC

Hej!

Tak w sumie nie za bardzo potrafię zdiagnozować winowajcy.
Od dobrych kilku miesięcy mam sporadyczny problem z wydrukami wysyłanymi na drukarkę z Adobe Readera DC. Jak dotąd problem jest wyłącznie przy e-fakturach od Inea i skanach do PDFa dokumentów z rozliczeniem od spółdzielni, i raz czy dwa razy wystąpił gdzieś indziej. Skala problemu to może jakiś 5% wydruków z pdfów :slight_smile:
Objaw jest taki:

  • pobieram pdf’a, otwieram w Adobe Reader DC (v. 19.008.20080) i drukuję na drukarkę Lexmark e321, dioda w drukarce mruga, mruga, mruga i przełącza się na Błąd. Naciśnięcie Kontynuuj resetuje zadanie jakby go nie było.
  • ten sam PDF otwarty w przeglądarce Firefox drukuje się bezproblemowo (jednak często zdarza się że wydruki z FX mają poucinane marginesy, stąd nie lubię tej metody więc drukuję przez AR z opcją Zmniejsz zbyt duże strony)

Załączyłbym problematycznego pdfa, ale ze wzgl. na występujące tam dane nie mogę tego uczynić.
Czy ktoś spotkał się z podobnymi objawami w ostatnim czasie (ok 4-5mies)? Gdzie szukać przyczyny i jak naprawić bym mógł drukować wszystko bezproblemowo z AR? :slight_smile:

Zainstaluj prosty program zwany Sumatra PDF

Alternatywnie - FOXIT Reader - https://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reader,Program,Windows,14318.html
I przygotuj sobie dużą kawę na święto pożegnania się z problemami.

1 polubienie

Witam,

Zauważyłem że czasami sterownik drukarki ma problem z interpretacją wydruku z PDF-a, u mnie pomogło przełączenie się z PCL na PostScript, zobacz jakie możliwości występują u ciebie.

Pozdrawiam,

mr-owl

1 polubienie

dziękuję za propozycję alternatywnych programów, raczej skorzystam w ostateczności.

@mr-owl grzebię po ustawieniach drukarki, ale nie znajduje opcji przełączenia się między PCL <-> PS, nie wiem czy grzebię we właściwym miejscu :wink: sterownik Lexmark Universal V2

1 polubienie

Polecacie rożne dziwne czytniki. Tymczasem EDGE (Windows 10) bardzo dobrze spisuje się w tej roli :slight_smile: Na pewno lepiej niż mułowaty i ociężały AR. Z alternatyw polecę również Foxit Reader

Nie wspomniałem że Windows w wersji 7, więc Edge nie uświadczę

1 polubienie

Witam,

Ze strony producenta możesz pobrać sterowniki w wersji PCL i PS, sprawdź jak drukowanie odbywa się na obu sterownikach

Pozdrawiam,

mr-owl

1 polubienie

@mr-owl dziękuję za radę, ale odpuszczę sobie żonglerkę ze sterownikami, gdyby chodziło o większą ilość wydruków i prostsze rozwiązanie, to ok. Cichaczem liczyłem, że to jakaś kwestia ustawień Adobe Readera.
Przeboleję - muszę tylko pamiętać że w razie “w” otworzyć pdfa w Firefoxie, lub innej przeglądarce dokumentów…
A ze sterownikami bawić się nie chcę z tej przyczyny, że za dużo żonglowania nimi miałem przy instalowaniu tej drukarki. Jest ona podpięta pod cienkiego klienta z XP i udostępniona do sieci, niezłe cyrki były z uruchomieniem drukowania z komputerów z systemem x64 (druk ruszył dopiero po zainstalowaniu sterowników drukarki lokalnej na danym komputerze i ustawieniu dla niej portu z adresem sieciowym… a na x86 działała z marszu i bez ceregieli jako drukarka sieciowa ze sterowników wbudowanych) :slight_smile:

Nie wiem jaka masz drukarkę ale ustaw jantak żeby drukowała zawsze z automatycznego podajnika i dostosowywała wydruk do strony A4 bo zapewne taki masz papier. Ja walczyłem z podobnym problemem u Brothera, niektóre PDFy miały rozmiar letter zamiast A4 i drukarka pokazywała brak papieru w podajniku ręcznym.

Drukarka jest podana w 1 poście. Problem nie leży w zbyt dużej stronie - z powodzeniem drukuję dokumenty w formacie A3, czy z marginesami mniejszymi niż marginesy druku - funkcja Zmniejsz zbyt duże strony w rodzi sobie z tym bezbłędnie. Problematyczne pdf-y są w rozmiarze A4.

Panowie, coś mnie tknęło i… jest solucja! :smiley:

Problemem okazały się kolory - pdfy które kończyły swój wydruk błędem na drukarce zaczęły drukować się z AR DC po zaznaczeniu “Drukuj w skali szarości (czerń i biel)” :slight_smile:

Ciekawe, że inne kolorowe pdf-y, prócz tych, drukują się bez zaznaczenia tej opcji.