Błędnie wybrany router? Nie działa internet Orange Neostrada

Witam, mam internet orange neostrada do 10 mb/s. Przez 12 lat korzystałem z modemu netia asmax ar, wczoraj kupiłem router tp-link archer c6 za 170 złoty i tu mam problem ponieważ nie chce on się połączyć z internetem. Czy to możliwe że ten router nie ma wbudowanego modemu? Wybieram połączenie PPPoE tak jak w modemie, wpisuję nazwe użytkownika, hasło i powinno działać, zamiast tego pojawia się WAN port is unplugged. Kombinowałem godzine i nic nie wymyśliłem, czy to oznacza że 170 złoty zmarnowałem? Ja nie chciałem wogóle routeru tylko modem ale po wpisaniu modem na allegro pojawiają się same routery, wybrałem Archer c6 ponieważ najwięcej osób to zakupiło. Nie wiedziałem nawet że to możliwe by router nie miał modemu. Proszę mi wyjaśnić sytuację.

99% routerów nie ma modemów DSL, bo i po co?
Podstawowe pytanie - czy router ma wejście na linię telefoniczną?

Nie do końca rozumiem co chcesz zrobić. Do czego podłączasz ten router? Do linii telefonicznej, czy masz jeszcze modem od neostrady przed nim. Jeśli tak to nie musisz nic ustawiać. Wpinasz go tylko do portu WAN.

1 polubienie

Router ma wejście na linie telefoniczną. Obecny modem netia asmax jest za stary, chciałem go po prostu zmienić, nie pobiera mi z prędkością większą niż 1mb/s. Sądziłem że modemów już nie produkują bo po wpisaniu modem w allegro pokazują się same routery. Ten który wybrałem TP Link Archer C6 był na samej górze z największa ilością zakupień. Router próbowałem podłączyć do linii telefonicznej tak jak robiłem to z modemem. Sadziłem ze router to po prostu modem z większymi możliwościami.

Z tego co widzę w specyfikacji tego modelu, to to nie jest router z modemem ADSL, więc nie ma wejścia na linię telefoniczną. Pokaż może zdjęcie z tyłu routera.

1 polubienie

Widzisz różnicę pomiędzy gniazdkami do podłączenia kabelków?
Miałeś -

Kupiłeś -


https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c6/

Widzisz, że te ‘dziurki’ są inne, a kabelek z wtyczką RJ-11 (biegnący z gniazka telefonicznego) nie pasuje do gniazdka RJ-45 Archer C6?
Mówiąc krótko: kupując ten sprzęt dałeś…ciała!

1 polubienie

Hej,

To, że wtyczka telefoniczna (RJ-11) wejdzie do gniazda sieciowego (RJ-45) jeszcze nie znaczy, że takie połączenie będzie działać. Generalnie kupiłeś nie taki router.

Oczywiście możesz przetestować to, co pisał @kowgli, czyli połączyć port LAN z Asmax’a z portem WAN TP-Linka. Tylko że nie zmieni to prędkości pobierania, skoro to Asmax nadal będzie negocjował połączenie DSL.

Jeśli chciałbyś wybrać coś z TP-Link’ów do łącza z Netii, to szukaj tutaj:

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/dsl-modem-router/

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Wejścia od kabla telefonicznego niby inne ale normalnie sie wpasowało w Archer C6. Sztywno siedzi i nawet ten dźwięk się pojawił. Sądziłem że teraz tak produkują że różne kształty kabli można wepchnąć. Proszę mi powiedzieć co mam kupić by ten obecny mój modem zmienić na coś nowego. Najlepiej żebym mógł go wykorzystać razem z tym routerem Archer C6 skoro już wydałem pieniądze. Bo pozwólcie że się upewnię, nie ma możliwości by mi internet działał normalnie z samym Archer C6? Potrzebny mi modem oprócz tego?

Witam ja kupiłem niedawno ten TD-W9970 pasuje pod linie ADSL neostrada jak i VDSL

1 polubienie

Generalnie musisz kupić coś z xDSL / ADSL / DSL w nazwie: https://www.tp-link.com/pl/home-networking/dsl-modem-router/

1 polubienie

A nie masz możliwości go zwrócić bądź wymienić na inne urządzenie?

1 polubienie

Właśnie nie bardzo mogę zwrócić bo podczas otwierania źle się obchodziłem z pudełkiem i uszkodziłem je, będę miał nauczkę. Zamawiam TP-LINK TD-W8961N. Tylko proszę mi odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, czy ten TP-LINK TD-W8961N to zwykły modem czy ma funkcje routeru? Bo bym chciał internet podłączyć też do telewizora i konsoli.

Modem + router + access point.

1 polubienie

Czyli TP-LINK TD-W8961N wystarczy mi bym korzystał z internetu na komputerze, telewizorze i konsoli? Ten archer c6 mogę sprzedać? Przepraszam za mój brak wiedzy, wstyd mi że nie douczyłem się przed zakupem.

tak

1 polubienie

Jak wsadzisz dokładnie centralnie to zadziała bo wtyczka telefoniczna to okrojona wersja sieciowej (nawet funkcje przewodów są takie same). Oczywiście znacznie lepiej jest użyć przejściówki RJ11/RJ45 - ja kupiłem na Allegro za 10 zł bo miałem Linksys WAG160N-E1. Operatorem była Netia/Dialog na liniach ISDN czyli z protokołem Annex B - dlatego lepiej brać modemy polecane przez nich aby nie było problemu z protokołami.

Ale co da to, że kabel będzie pasował do przewodów, skoro brak w routerze modemu? To tak jakbym zrobił połączenie przejściówek Display Port -> HDMI + HDMI -> DVI + DVI -> D-Sub i był z siebie dumny. I co z tego, skoro to nie zadziała z monitorem ze złączem analogowym?

Akurat Linksys miał modem tylko gniazdo WAN było DSL (RJ45).

No to generalnie wyjątkowy, niestandardowy router. Pewnie na rynek angielski. :slight_smile:

To, że można wepchnąć wtyczkę USB do RJ45 (tak, można, widziałem) nie oznacza to, że będzie można podłączyć myszkę USB przez RJ45.
Modem DSL operuje na drugiej warstwie OSI (L2). Router to L3. Miałeś urządzenie z modemem i tyle.

1 polubienie

Nie doczytałeś dokładnie. Funkcje przewodów w obu wtyczkach są identyczne (czego nie ma w USB). Wtyczka telefoniczna to okrojona wtyczka sieciowa bez skrajnych przewodów. Jak wsadzisz centralnie do gniazda sieciowego to zadziała. Jest to rozwiązanie tymczasowe ponieważ wtyczka będzie się ruszać (może przerywać transmisję) dlatego lepiej użyć przejściówki. Rozebrałem taką przejściówkę stąd wiem. Oczywiście, że na routerze bez modemu to nie zadziała.