Błędny odczyt czasu pracy dysku - 320 tysięcy godzin

Witam serdecznie Wszystkich.

Kupiłem niedawno komputer używany i mam problem z informacjami na temat dysku. Programy Crystal disk info oraz hd tune podają czas pracy dyku ponad 320 tyś godzin a program Hard disk sentiel podaje 225 dni co wychodzi okolo 5400 godzin. Ponad to dysk nie posiada żadnych bad sektorów. Jeszcze dziwi mnie fakt że w programie Crystal disk info brak parametru C5.Prosiłbym mądre głowy o informacje czy rzeczywiście ten dysk może mieć ponad 300 tys godzin pracy. Przypomnialem sobie ze raz tez Crystal disk info pokazal 5400 godzin pracy. wstawiam screeny z programów oprócz Hd tune.

324 tys godzin to ~37 lat, zatem odpowiedz sobie sam na pytanie czy jest to fizycznie możliwe :slight_smile:

1 polubienie

Ja wiem ze to niemożliwe, ale czemu dwa programy tak pokazują? Poza tym dziwne że brak pozycji C5 w crystal disk info.

Ten dysk nie ma tyle tysięcy godzin i drugi program pokazuje dobrze ilość dni czyli 225. Wystarczy zestawić dwa programy i dojść do prostego wniosku, że nie chodzi o godziny a o minuty i obliczyć i wyjdzie tyle dni ile pokazuje Hard Disk Sentinel. Zdarza się że że programy pokazują dziwnie wyniki do niektórych dysków i to nie jest specjalnie nowość tylko że się zdarza. Jeśli wierzyć smartowi do pozostałych parametrów, to mogą być problemy od dysku większe mniejsze albo może nawet nie. Jeśli jednak są problemy, to może smart do pozostałych parametrów nie przekłamuje.

Dzięki hirem za info. A możesz trochę jaśniej odnośnie tych problemów z dyskiem? Czy mogę go dalej używać czy szukać nowego?

Smart zanotował problemy z komunikacją z wykazu C7 wartość RAW nie jest zerowa. Tylko zostaje kwestia, czy problemy komunikacyjną są dalej czy to jest historia. Przekonać się można, przez obserwację czy wartość RAW będzie przy następnych podglądach smart większa od poprzedniego odczytu. Jak i jest wykaz z problemem zapisu z C8 i też wartość RAW nie jest zerowa i też analogicznie do obserwacji czy nie rośnie przy następnych podglądach do poprzedniego odczytu. Jak i czy są odczuwalne jakieś problemy, bo jeśli tak , to smart może nie przekłamuje. Ale i tak profilaktycznie sprawdzić czy wartości RAW wymienionych parametrów nie rosną.
Dla ułatwienia podglądu wartości RAW, ustaw na dziesiętne, bo jest ustawione na szesnastkowe. Ustawienie w starszej wersji, może będzie podobnie w nowszej; Funkcje - Advanced Feature - Wartość RAW - 10[DEC]

Dziękuję raz jeszcze za cenne informacje. Jak narazie nie zauważyłem żadnych problemów od strony dysku.

1 polubienie