Błędny pomiar temperatur

Mam płytę główną Gigabyte GA7N400S-L oraz procesor Athlon XP 1700+

Po wejściu do biosa przy minimalnym obciążeniu procesora Health status pokazuje mi temperaturę procesora 57 stopni C, natomiast jakikolwiek program pod Windowsem pokazuje 40 stopni :o

Który odczyt jest prawdziwy??

Wydawałoby sie że ten w biosie, ale czy 57 stopni przy minimalnym obciążeniu to nie za dużo??

Dodam że posiadam bardzo dobre chłodzenie Pentagrama.

A Ja mam słaby wzrok . Po co zmniejszyłeś czcionke??

A gdzie masz zamontowane czujniki ?? Ten pod prockiem jest naj pewniejszy . Reszta pokazuje w pobliżu albo w obudowie.

Sorki ale jestem nowy na tym forum.

Proszę o wyrozumiałość. :slight_smile:

To edytuj post . Po prawej masz >>> Zmień :wink:

Czujniki mam tylko te standardowe na płycie głównej, ja żadnych nie montowałem.

W biosie opisane jako “CPU temperature” i w programach pisze tak samo, tylko odczyty się różnią.

Nie wiem którym mam wierzyć.

No dobra .Ale gdzie są zamontowane te standartowe??

hmm… nie wiem,ale chyba to nie ma nic do rzeczy.

Jeśli mierzy temp. CPU to pewnie gdzieś przy procku.

Ale nie w tym rzecz, chodzi mi o to dlaczego bios pokazuje inną temp. i programy windowsowskie też inną??? a w obydwu odczyt jest brany z tego samego czujnika. Nie wiem czy temperatura wynosi 40 czy 57 stopni.

W tym tkwi sedno sprawy.

Ten przy procku jest wiarygodniejszy.

Bo :

Montują czujniki przy radiatorze np. I to już nie jest pomiar temp . procka tylko radiatora. .

Musisz sie dowiedziec dokładnie gdzie jest zamontowaby czyjnuk , i tyle.

Ten nierzony przez bios jet mniej wiarygodny.

Tam nie zaglądaj. Zostaw go w spokoju.

Zresztą nigdy sie nie dowiesz jaki jest prawdziwy wynik puki sam nie dodkniesz procesora termometrem.

Tak, ale czy pomiar w biosie i w windows nie jest brany z tego samego czujnika?? Podejrzewam że jest to ten sam czyjnik obojętnie gdzie on jest zamontowany.

Więc dlaczego obydwa pomiary róznią się od siebie??

Chyba bardziej wiarygodny. Programy zazwyczaj powodują przekłamania. ;]

Bo programy powoduja przekłamiania.

Zaraz po właczeniu kompa za pierwszym razem danego dnia wejdź do biosu i sprawdź temp… dobrze by było gdyby PCet postał troche i wytracił temp. Odpal Winde i sprawdź temperature w widzie.

SuperPI 16 mega i sprawdź temperature w BIOS i w windzie.

A to SuperPI to jakiś program??

EVEREST :slight_smile:

EVEREST Home Edition 2.20

Te płyty juz tak mają,było mnóstwo podobnych postów dotyczących temp w tym modelu jak i 7n400l na innych forum .Generalnie czujnik na płycie zle odczytuje spróbuj zaktualizować też bios… może pomoże,być może.A paste dobrze rozłożyłes?

Z pastą raczej wszystko ok.