Błędy grafiki - BSOD, zawieszenia

Witam,

Od dwóch dni występują u mnie dziwne problemy z grafiką.

Znalazłem kilka podobnych wątków ale większość porad zastosowałem niestety bez skutku.

Problem polega na tym, że pod obciążeniem prawdopodobnie karta graficzna sypie błędami. W Win7 pojawia się komunikat, że sterownik ekranu został zatrzymany i uruchomiony ponownie. Przed tym komunikatem ekran mruga, robi się czarny. Dzieje się to przy nawet przy próbie zminimalizowania okien, chyba AERO na tyle ją wykorzystuje, że pojawiają się błędy. BSOD mówi, że:

Attempt to reset the display driver and recover from timeout failed

Na innym systemie WinXP, który mam na innej partycji podczas normalnej pracy jest ok ( brak AERO ? ) ale przy obciążeniu karty ATIToolem jest to samo, kiedy temperatura rdzenia osiągnie 64 st.C, czasami tylko mrugnie, test się zatrzyma do obniżenia temperatury i po chwili rusza ponownie na kilkanaście sekund do osiągnięcia 64-65 st.Ci znowu zaczyna się od początku. Po kilku takich cyklach jest BSOD lub po prostu restart.

64 st.C to chyba nie jest duża temparetura, opamiętam, że przy graniu dochodziła do 80 i wszystko było ok, chłodzenie jest sprawne.

Sterowniki zaktualizowane, napięcia na zasilaczu w normie, pamięci sprawdzone, procesor pod obciążeniem Orthosem bez błędów, karta i reszta wyczyszczona powietrzem,

Konfig:

Mobo: Asus P5K

proc: Intel C2D 6750 2.66GHz

Grafa: Asus 8800GT

Zasiłka: Tracer 450W

Pamięci: GoodRam DDR2 800MHz 2GB

Proszę o sugestie co jeszcze można sprawdzić czy już po prostu mam się zacząć rozglądać za nową grafiką ?

Zainstaluj ponownie sterowniki karty graficznej w trybie awaryjnym wina7. A co do temperatury radziłbym wymienić pastę termo-przewodzącą.

Jak ja tak miałem to nikt nie umiał mi pomóc, a wystarczyło podkręcić ram a przy okazji mi dysk w serwisie wymienili.

Spróbuj starsze sterowniki ? Przeskanuj komputer, uruchom 3DMark i zrób test zobacz czy się wysypie, jak nie to też napisz. U mnie podczas jego testów nic się nie działo, ale jak włączyłem którąkolwiek grę to masakra.

Możesz jeszcze spróbować podkręcić chłodzenie na 100%

Sterowniki instalowane. Najpierw aktualizacja do najnowszych. Gdy nie było rezultatu to do trochę starszych o ok. 2 miesiące i też to samo i to zarówno pod XP jak i Win7

Testy robię ATiToolem i gdy tylko temperatura osiągnie 64 C to pokazują się artefakty i są zawiechy.

Gdy wentylator chodzi na 40% to dzieje się to po ok. 5s testu, gdy jest na 100% to po ok. 20-30, bo dojście karcie do tych 64-65 stopni zajmuje więcej czasu. Zresztą przecież ta temperatura jest za niska, żeby miały pojawiać się problemy, tak ?

To jest tylko 65 stopni a ona powinna wytrzymywać spokojnie 80-85 a to jest jeszcze duży zapas, więc chyba chłodzenie nie ma tutaj znaczenia, no chyba, że się mylę ?

65stopni to przeciętna temperatura owej karty graficznej. Wytrzyma ona i 100, jednak jeśli nie chcesz wymieniać na nową to tylko wymiana pasty ci coś pomoże :stuck_out_tongue:

No wymiana pasty pewnie obniży trochę temperaturę ale i tak przy 64 st.C będzie się resetować a taką temperaturę raczej nie ciężko osiągnąć podczas gry :wink:

Powinieneś tak jak napisał drobok zdjąć i wyczyścić chłodzenie, zmienić pastę,sprawdzić jak sprawa wygląda w trybie awaryjnym.

Druga sprawa to ten zasilacz który może nie wyrabiać pod obciążeniem,bo jest to po prostu szajs.Czym mierzyłeś te napięcia?

Jeśli masz możliwość sprawdz też kartę np.u kolegi

Napięcia mierzyłem miernikiem cyfrowym przy obciążeniu i nie spadały na linii 12V poniżej 11,6 V

Jeśli to grzanie to dlaczego RivaTuner pokazuje 64 st.C ??

Programom nie można wierzyć. Jedyne dobre temperatury będziesz widział w biosie.

Dzisiaj wieczorem idę do kolegi i przetestuję tą kartę w jego kompie. Wtedy będzie wiadomo. Jak będzie źle to na 100% karta, jeśli dobrze to będę szukał dalej. Zabiorę też RAM-y, co by przetestować za jednym zamachem gdy jednak będzie karta ok.

Dodane 22.12.2010 (Śr) 23:19

No i sprawdziłem kartę na innym komputerze i jest to samo. Po obciążeniu karta się zawiesza, komputer się resetuje lob wyskakuje BSOD.

Sprawdziłem jeszcze raz napięcia na moim zasilaczu bo poprzednio całkiem nie to mierzyłem #-o

Tym razem na 100% pewny pomiar pokazuje na linii 12V - 10,25V , to dużo za mało.

Czy przez to niskie napięcie karta zrobiła odjazd ?

Teraz muszę wymienić nie tylko kartę ale i zasilacz chyba ? #-o