Błedy na dysku?

(tuxblox) #1

Witam,

Mam problem z dyskiem. Mam 4 partycje i na dwóch jest jakoś bardzo dziwnie ponieważ na jednej pokazuje ilość całkowitą dysku i wolną a jest tylko jeden pusty folder a na innej chce tylko formatować tą partycje nie widzi żadnego rozmiaru ani systemu plików. co z takim fantem zrobić? czy uda mi się odzyskać dane czy też nic nie da się poradzić w tej sprawie?

Liczę na pomoc

(adam9870) #2

Użyj chkdsk i zobacz komputer-sie-wylacza-t498828.html?hilit=chkdsk#p3137602

Pozdrawiam.

(system) #3

Byłoby dobrze gdybyś, dla jasności, pokazał obrazek okna systemowego Zarządzania dyskami.

(tuxblox) #4

a więc tutaj kolego masz screena: bez%C2%A0tytu%C5%82u.JPG

a co do skanowania przez cmd i CHKDSK /F to wyświetliło już na pierwszym etapie wiele wpisów: Segment rekordów pliku (xxxxx) jest nie do odczytania.

w etapie drugim Usuwanie wpisu z indeksu $0 pliku 25.

a na dole Wystąpił nieokreślony błąd.

tj ten screen:

bez%C2%A0tytu%C5%82u2.JPG

(system) #5
  • Doradzam odłączyć fizycznie (przewody) dysk 120 GB od płyty głównej i zasilania.

• Następnie włączyć komputer tylko z dyskiem 80 GB, czyli tym systemowym.

• Przeprowadzić skan sprawdzania błędów na partycji D (to powinno pójść dość szybko).

• Jeśli skan wyjdzie pozytywnie, skopiować potrzebne dane z partycji C na partycję D (lub na pendrajwa).

• Przeprowadzić reinstalację systemu z powrotem na partycję C (nie kasując przypadkiem partycji D!), a po reinstalce dopiero podłączyć z powrotem drugi dysk 180 GB.

Zdaję sobie sprawę, że rada dość radykalna, ale przeraża stan systemu plików na partycji C, oraz fakt, że na partycji F w ogóle nie wiadomo jaki jest tam system plików! W istocie partycję F należałoby usunąć, a następnie ponownie utworzyć zewnętrznym programem (jeśli jest potrzebna?).

(tuxblox) #6

więc za chwilę będę działał tak jak mówisz. Dam znać co wyszło z tego.

Partycja jest potrzebna przydaje się. A jakim innym programem przeskanować np?

(system) #7

Skan systemowy sprawdzania błędów, czyli Mój komputer > PPMyszy na partycji D > Własciwości > Zakładka Narzędzia > Sprawdzanie błędów > obie kratki zaznaczone i Rozpocznij.

Gdyby system nie chciał wystartować na jednym dysku (możliwe!), to odwrócić czynności, czyli:

• uruchomić system z oboma dyskami, w takim stanie jak teraz jest;

• przeprowadzić skan sprawdzania błędów na partycji D (wyżej opisałem);

• skopiować potrzebne dane z partycji C na partycję D (pozytywnie sprawdzoną);

• wyłączyć komputer i odłączyć fizycznie (przewody) dysk 120 GB od płyty głównej i zasilania;

• przeprowadzić reinstalację systemu na partycję C (nie kasując przypadkiem partycji D!), a dopiero po reinstalce podłączyć z powrotem drugi dysk 180 GB do płyty i zasilania.

Kiedy system wykryje drugi dysk i zainstaluje sterowniki, pozostawić partycję E jak jest, a usunąć partycję F (i tak jest uszkodzona), a następnie ponownie ją utworzyć zewnętrznym programem, np. Easeus Partition Master.

(tuxblox) #8

Zrobiłem reinstalacje systemu, sprawdziłem błędy, po podłączeniu tego drugiego dysku ówczesna partycja E straciła również system plików tak samo jak F. Więc danych z tego dysku zapewne nie odzyskam, czyż tak?

Jeśli tak to zostaje mi tylko i wyłącznie wyczyszczenie dysku ... troszkę nie za dobrze.

(system) #9

Nie wiem, co do tej chwili jeszcze poczyniłeś z tym drugim dyskiem, ale po jego podłączeniu i uruchomieniu komputera powinny się zainstalować samoczynnie sterowniki do tego dysku, po czym powinieneś otworzyć okno Zarządzania dyskami (ciekawe, jak ono teraz wygląda?) i tam sprawdzić, czy drugi dysk jest wykryty i oznaczony po lewej stronie jako "Podstawowy" i "Online".

(tuxblox) #10

Więc tak: po podłączeniu sterowniki dysku się zainstalowały. a okno Zarządzania wygląda teraz tak: dyski.JPG

więc jak ten system plików odzyskać ?? czy co zrobić by moje dane zobaczyć na tych partycjach?

(system) #11

Obraz dysków jest w porządku, natomiast trzeba wykonać teraz zmianę liter partycji G i H odpowiednio na E i F, czyli tak, jak było poprzednio. PPMyszy na obszarze partycji G, wybierz z menu kontekstowego "Zmień literę dysku...", potwierdź zamiar i zmień literę na E, ponieważ taka była poprzednio. To samo powtórz z obecną partycją H, czyli zmień z H na F. Po zmianie liter na partycjach powinny się pojawić Twoje dane w "Moim Komputerze".

Uwaga! Powyższa operacja musi być jednak poprzedzona zmianą liter napędów**** , bo one są teraz E i F **. Więc tutaj najpierw musisz zmienić te litery na np. K i L**. Klika się PPMyszy na kwadracie, w którym wpisane są litery napędów i nazwy CD-ROM 0 i 1.

Dopiero potem litery partycji G i H dadzą się zmienić odpowiednio na E i F.

(tuxblox) #12

Zamienione i co dalej? Dążmy do tego bym odzyskał pliki.

(system) #13

Większość użytkowników komputerów stosuje ten program: http://www.dobreprogramy.pl/Undelete-36 ... 22077.html

Po zainstalowaniu i uruchomieniu zmień język na polski. Następnie kliknij przycisk "Szukaj". Po pojawieniu sie okna z partycjami zaznacz te, na których chcesz odtworzyć pliki i naciśnij "Start".

(tuxblox) #14

zainstalowałem ten program, zmieniłem język lecz po kliknięciu na Szukaj wyświetla mi dysk 1 tzn. partycje C i D a tego drugiego dysku nie wykrywa gdyż nie ma on systemu plików i nic nie da się wyszukać. I co teraz??

(system) #15

Jest jeszcze powszechnie chwalony Recuva: http://www.dobreprogramy.pl/Recuva,Prog ... 13044.html

Ma kreator, który prowadzi użytkownika. Musisz tam wskazać pliki jako "Inne", a następnie ścieżkę (literę partycji), o którą chodzi. Dość długo to trwa, szczególnie przy dogłębnym skanie.

(tuxblox) #16

Ten Recuva też nic nie pomoże, pisze że nie odnajduje ścieżki do dysku, chyba zrobię format tego dysku co stracił typ plików.