Błędy ortograficzne na forum

hej,

zauważyłem, że z wielkim zacięciem moderatorzy forum postanowili nauczyć forumowiczów zasad poprawnej polszczyzny. Niestety słownik, którego używają nei jest zbyt rozbudowany, a nawet więcej rzekłbym że zawiera tylko jednen wpis a mianowicie ’ w ogóle’.

Nie wiem czemu tylko to słowo jest takie rażące ale na wstępie proponuje dodać dwa inne słowa, które również nagminnie są pisane błędnie (często przez samych mederatorów, czyli ‘włączać’ i ‘wyłączać’, które na tym forum są zwykle pisane ‘włanczać’ i ‘wyłanczać’ sic.

A najlepiej byłoby albo odpuścić sprawdzanei ortografii, albo sprawdzać po całości i u wszystkich.

pozdrawiam.

Wykrywanie tego typu błędów jest zawarate w skrypcie phpBB na którym jak na razie działa to forum. Być może w nowym forum przygotowywanym przed Redakcję zostanie wprowadzony bogatszy zestaw słownictwa (TYLKO NIE PYTAJCIE TERAZ KIEDY BęDZIE NOWE FORUM!) :?

Moderatorzy często poprawiają jak są w postach jakieś błędy. Są wtedy zaznaczane owe błędy czerwonym kolorem. Jednak nie zawsze jest to robione ponieważ jak myślę Moderatorzy mają wiele ważniejsze zajęcia niż latać po forum w szukaniu błędów ortograficznych. :roll:

No sprawa nie jest taka prosta.

Tworzyc słowniki to jedna sprawa a sprawdzać kto jak pisze druga sprawa.

Wdg. mnie moderatorzy zwracają głównie uwagę na tych co nagminnie piszą z błędami, a tym którym zdarzy się to od czasu do czasu (nawet mi się zdarza chociaż staram się jak najmniej) albo omijają a poprawiają tylko wtedy, gdy im się się nudzi.

Każdy ma prawo do błędu ale też moderator nie będzie za każdym biegał i sprawdzał gdzie ma błąd :slight_smile:

Albo po prostu - poprawione i tyle.

To Użytkownik ma zadbać o poprawność postów jego autorstwa. Faktem jest, że czasami po prostu się spieszy “gdzieś” i pisze jak leci… Lub po prostu - nie dba o to…

Nie zapominajcie, że w regulaminie jest stosowny zapis:

Moim zdaniem taki rozbudowany słownik był by bardzo dobrym pomyłem chociażby dla tych którzy chcą pisać poprawnie, ale nie zawsze mają pewność jak dany wyraz się pisze

To jest idealny post dla moderacji albo do kasacji albo na warna za złamanie regulaminu ;]

No sorry, ale takie sprawdzanie poprawności może być w godzinach szczytu poważnym dodatkowym obciążeniem dla serwera - sprawdzić każdy wyraz w wypowiedzi po kolei i porównać go z całą tabelą innych wyrazów… już widzę te zamulone procesory - i tak przed wakacjami w godzinach szczytu serwery często ledwo wytrzymywały (strona DP się strasznie wolno ładuje)…

Ja bym się poważnie zastanowił przed wprowadzaniem takich “usprawnień” - a już wszczególności na serverach microszitu, które mają skłonność do zamulania się.

BTW. Nie ma to jak skompilować własnego superszybkiego minimalnego kernelka 1MB - 1,3MB specjalnie pod server i na nim apache zapuścić - będzie to śmigać tak szybko jak windows może tylko sobie pomarzyć…

Są ludzie i to w większości, którzy za pasję i transplantowane drugie życie postawili na TV… Gapią się godzinami w dwadzieścia parę cali po czym budzą się przy szumie odbiornika… by następnie odwalić 8 godzin pracy…Wracając TV ciągle podaje to nowe programy coraz głupsze ale to takie fascynujące ,że kogoś można sobie np. w serialu upatrzyć i żyć jego życiem… Mieć nawet rodzinę jego serialowej rodziny… I gdzie tu miejsce na elokwencję lub samodzielne myślenie…??

A ja zawsze myślałem że to podstawowa umiejętność każdego szanującego się Polaka, a nie zdolności i umiejętności wyższe 8)

Tzn. mówisz o tzw. “dyslektykach” ??

Mnie to jedynie denerwuje jak ktoś napisze coś takiego:

Temat:

USB MI NIE DZIALA! !!

I tak nie znalazła wszystkiego :stuck_out_tongue:

Odpalą M$ Worda lub inny edytor (nie znam się jakie mają tę opcję) i jest tam sprawdzanie błędów :!:

Piszesz sobie w takim pliku tekstowym posta,

nabierząco sprawdza Ci poprawność wyrazów itd.

Później wklejasz to na forum i masz pięknego, bezbłędnego(prawie :P) posta :wink:

Zresztą jak wyżej już moderator squeet napisał, że poprawna treść posta jest w interesie usera.

Zauważ, że jak jest np. monit w stylu “Używaj polskich znaków” to jak np. autor tematu odpowie komuś tam - a nie zwróci uwagi na wcześniejszy monit - mod przenosi jego temat w najodpowiedniejsze dla niego miejsce (czyli wszystkim znany śmietnik 8) ).

Pozdrawiam.

PS.

Pisząc posta jest jeszcze przecież przycisk “podgląd” i warto z niego skorzystać, niż dawać publicznie treści, które są karygodnymi błędami ortograficznymi :wink:

Istnieją przecież słowniki, chodźby taki Aspell, po napisaniu postu wystarczy w przeglądarce dać sprawdzanie pisowni i wszystko się ładnie sprawdza, nie trzeba nic prz y klejać do Worda, i nawet go posiadać.

Jedynie co pozostaje to jakieś logiczne składanie zdań.

jak widać literówka też się może zdarzyć przy sprawdzaniu 8)

a poza słwonikami istnieje możliwość dorobienia pod każdym “świezo pisanym” postem mozliwość sprawdzenia pisowni…podobnie jak jest to z mołziwością podglądu itp

oj przyda Ci się :rotfl:

Jeszcze co do tematu - nikt nie będzie wprowadzał jakichś zmian, by user pisał poprawnie .

Od tego jest szkoła …

A wysyłając post przepełniony błędami i w ogóle bez polskich słów to tylko sam siebie poddaje negatywnej ocenie :?

Prędzej taki “analfabeta” nauczy się ortografii,

jeśli jego tematy będą lądować w koszu.

Sposób sprawdzony .

Zresztą zaglądajcie czasem do śmietnika … nieraz to naprawdę lepsze kawały niż w temacie “dowcipy” :stuck_out_tongue: :mrgreen:

gdy mam problem z pisownią i chyba nawet wyczytałem to na tym forum wstukuje słowo lub nawet krótką fraze w google i dostaje poprawne zapytanie

“Czy chodziło Ci o: dysleksja dyskografia”

co innnego zagadnienienia takie jak dysleksja, dyskografią lub dysortografią ztym problemem poradzic sobie muszą sami internauci

a i pomoc moderatorow jak najbardziej wskazana:)

Jeśli chodzi o dyslektyków, to zacytuję pewną wypowiedź

W szkole średniej to możesz jeszcze machać takim papierkiem, ale np ubiegając się o pracę (pisząc CV), to takie orzeczenie jest marnym argumentem.

Według mnie sprawa jest jasna i nie wymaga dyskusji.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Regulamin jest tej kwesti jasny, a userzy piszący na tym forum mają go przestrzegać.

Wszelkie tłumaczenia są zbędne i niepotrzebnie marnują czas, zarówno usera, jak i moderatora.

Przy obecnym rozwoju aplikacji - pomijając pluginy do przeglądarek www sprawdzające błędy, nawet totalny dyslektyk, czy jak ich inaczej nazywa się może spokojnie pisać poprawnie (kiedyś jeden user napisał mi, że nie będzie używać polskich znaków, bo napisanie ęóąśłżźćń zajmuje mu za dużo czasu. No ale, jak ktoś używa jednego palca do pisania, to faktycznie jest to problem). Tak więc, dodawanie modów do forum uważam za zbędne.

Nikt nie wymaga od nikogo pisania językiem prof. Miodka…, o czym niejednokrotnie pisałem na forum. Każdy robi błędy i popełniać je będzie - chodzi o ich eliminację i odrobinę dobrej woli.

Pomijam fakt, nieumiejętności wyartykułowania poprawnie swoich problemów, ale to już inna bajka…