Dla instalacji zamkniętego sterownika karty graficznej musisz mieć zainstalowane w systemie tzw. pliki nagłówkowe kernela.
Uruchom terminal (niektórzy nazywają go konsolą…), wpisz:
su
system poprosi Cię o podanie hasła administratora - wpisujesz, potwierdzasz klawiszem “enter” - jesteś teraz zalogowany jako “root” - administrator systemu (wyżej już się nie da…) Zaktualizuj dostępną przez dystrybucyjne repozytoria bazę pakietów:
aptitude update
Jeśli pojawi się komunikat o dostępnych aktualizacjach - zainstaluj je:
aptitude safe-upgrade
Jeśli w wyniku aktualizacji system otrzyma poprawki na kernel - po zakończeniu procesu aktualizacji zrób restart systemu - wystartuje już z poprawionym kernelem. Musisz zainstalować wspomniane wcześniej pliki nagłówkowe kernela, wyszukaj je, powinny być odpowiednie dla zainstalowanej wersji Linuksowego kernela, wyszukaj ją poleceniem:
aptitude search linux-image
wynik z literką “i”, np:
i linux-image-2.6-686 - Linux 2.6 for modern PCs (meta-package)
pokaże Ci aktualnie zainstalowana wersję kernela, a upewnić się możesz poleceniem:
uname -a
które dla wyniku, jaki dla przykładu podałem powyżej - wskaże:
Linux workstation 2.6.32-5-686 #1 SMP Sat Oct 30 22:47:19 UTC 2010 i686 GNU/Linux
Teraz - wyszukaj odpowiednią wersję plików nagłówkowych dla posiadanego kernela, powinna mieć taką samą nazwę wersji. Szukasz poleceniem:
aptitude search linux-headers
dajmy na to, że w wynikach znaleźliśmy to:
p linux-headers-2.6-686
Pasuje dla zainstalowanego kernela?:
i linux-image-2.6-686 - Linux 2.6 for modern PCs (meta-package)
Pasuje. Zatem - pora na ich (pliki nagłówkowe) instalację:
aptitude install linux-headers-2.6-686
Enter. Niech “aptitude” doinstaluje wymagane zależności. Jeśli pobrałeś już właściwy dla Twojej karty graficznej sterownik (ze strony producenta), umieść go w jakimś znajomym folderze, np. w Twoim katalogu domowym - unikniesz poszukiwań… Zdaje się, że będzie to plik “*.bin” Prawym klawiszem myszy kliknij w niego i wybierz:
Właściwości -> Uprawnienia -> Zaznacz "Wykonywanie pliku jako programu"
Teraz - instalacja sterownika wymaga wyłączonego serwera X.Org, zatem w terminalu, wciąż z konta “root’a” (administratora) wpisz:
init 1
i potwierdź klawiszem “Enter”. Ekran zgaśnie, zobaczysz obraz jak w terminalu, lecz w wersji pełnoekranowej. Zdaje się, że zapyta się Ciebie o hasło administratora - wpisz je i potwierdź klawiszem “Enter”. Twój aktualny status (zwykły użytkownik lub root-administrator) sprawdzisz poleceniem:
whoami
Enter. Powinno pojawić się “root”. Przejdź teraz tam, gdzie zapisałeś plik sterownika karty graficznej - np. do Twojego katalogu domowego:
cd /home/twoja_nazwa_użytkownika
Enter. Wpisz:
ls
Zobaczysz listę plików umieszczonych w Twoim katalogu domowym, bez trudu zobaczysz plik o nazwie NVIDIA…bin - w terminalu wpisz:
sh dokładnie_przepisana_nazwa_instalatora.bin
Enter: *wybierz, że chcesz kontynuować instalację *wybierz, że nie chcesz, by instalator pobrał pliki nagłówkowe Zobaczysz pasek postępu, kilka komunikatów, proces zakończy się, gdy na powrót zobaczysz typowy wygląd terminala. Wpisz:
init 6
co zrestartuje komputer. Możesz też zainstalować konsolowy program “Midnight Commander”:
aptitude install mc
co pozwoli na uniknięcie przepisywania nazwy pliku instalatora, jako root wpiszesz wówczas w terminalu:
mc
po czym strzałkami na klawiaturze i klawiszem “Enter” przejdziesz do katalogu “home”, wprost w katalog, gdzie umieściłeś plik instalatora sterownika karty graficznej, strzałkami na klawiaturze “najedziesz” na plik sterownika i “pukniesz” w “Enter” - reszta - j.w.
**************
Powyższa metoda działała dawniej, powinna zadziałać i teraz.
Jeśli pojawią się błędy ze strony instalatora sterownika i sterownik nie zostanie zbudowany - zapewne będzie to błąd spowodowany przez sam sterownik. NV wypuszczała już wadliwe sterowniki, o czym sam miałem okazję się przekonać instalując oficjalne łaty na wadliwy sterownik…
Pozdrawiam 