Błędy przy instalacji sterowników NVIDIA w Debianie

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem Debiana i jednocześnie jeszcze nie zabardzo doświadczonym użytkonikiem Linuksa. Mam problem z zainstalowaniem sterowników karty graficznej. Nby w internecie są jakieś opisy ale dla początkującego są troche za mało zrozumiałe.

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć jak przysłowiowej krowie na granicy, jak ten sterownik zaisntalować?

Karta to GeForce 9800 GTX+, system to obecny Debian Testing.

Z góry dzięki za pomoc.

Dla instalacji zamkniętego sterownika karty graficznej musisz mieć zainstalowane w systemie tzw. pliki nagłówkowe kernela.

Uruchom terminal (niektórzy nazywają go konsolą…), wpisz:

su

system poprosi Cię o podanie hasła administratora - wpisujesz, potwierdzasz klawiszem “enter” - jesteś teraz zalogowany jako “root” - administrator systemu (wyżej już się nie da…) Zaktualizuj dostępną przez dystrybucyjne repozytoria bazę pakietów:

aptitude update

Jeśli pojawi się komunikat o dostępnych aktualizacjach - zainstaluj je:

aptitude safe-upgrade

Jeśli w wyniku aktualizacji system otrzyma poprawki na kernel - po zakończeniu procesu aktualizacji zrób restart systemu - wystartuje już z poprawionym kernelem. Musisz zainstalować wspomniane wcześniej pliki nagłówkowe kernela, wyszukaj je, powinny być odpowiednie dla zainstalowanej wersji Linuksowego kernela, wyszukaj ją poleceniem:

aptitude search linux-image

wynik z literką “i”, np:

i linux-image-2.6-686 - Linux 2.6 for modern PCs (meta-package)

pokaże Ci aktualnie zainstalowana wersję kernela, a upewnić się możesz poleceniem:

uname -a

które dla wyniku, jaki dla przykładu podałem powyżej - wskaże:

Linux workstation 2.6.32-5-686 #1 SMP Sat Oct 30 22:47:19 UTC 2010 i686 GNU/Linux

Teraz - wyszukaj odpowiednią wersję plików nagłówkowych dla posiadanego kernela, powinna mieć taką samą nazwę wersji. Szukasz poleceniem:

aptitude search linux-headers

dajmy na to, że w wynikach znaleźliśmy to:

p linux-headers-2.6-686

Pasuje dla zainstalowanego kernela?:

i linux-image-2.6-686 - Linux 2.6 for modern PCs (meta-package)

Pasuje. Zatem - pora na ich (pliki nagłówkowe) instalację:

aptitude install linux-headers-2.6-686

Enter. Niech “aptitude” doinstaluje wymagane zależności. Jeśli pobrałeś już właściwy dla Twojej karty graficznej sterownik (ze strony producenta), umieść go w jakimś znajomym folderze, np. w Twoim katalogu domowym - unikniesz poszukiwań… Zdaje się, że będzie to plik “*.bin” Prawym klawiszem myszy kliknij w niego i wybierz:

Właściwości -> Uprawnienia -> Zaznacz "Wykonywanie pliku jako programu"

Teraz - instalacja sterownika wymaga wyłączonego serwera X.Org, zatem w terminalu, wciąż z konta “root’a” (administratora) wpisz:

init 1

i potwierdź klawiszem “Enter”. Ekran zgaśnie, zobaczysz obraz jak w terminalu, lecz w wersji pełnoekranowej. Zdaje się, że zapyta się Ciebie o hasło administratora - wpisz je i potwierdź klawiszem “Enter”. Twój aktualny status (zwykły użytkownik lub root-administrator) sprawdzisz poleceniem:

whoami

Enter. Powinno pojawić się “root”. Przejdź teraz tam, gdzie zapisałeś plik sterownika karty graficznej - np. do Twojego katalogu domowego:

cd /home/twoja_nazwa_użytkownika

Enter. Wpisz:

ls

Zobaczysz listę plików umieszczonych w Twoim katalogu domowym, bez trudu zobaczysz plik o nazwie NVIDIA…bin - w terminalu wpisz:

sh dokładnie_przepisana_nazwa_instalatora.bin

Enter: *wybierz, że chcesz kontynuować instalację *wybierz, że nie chcesz, by instalator pobrał pliki nagłówkowe Zobaczysz pasek postępu, kilka komunikatów, proces zakończy się, gdy na powrót zobaczysz typowy wygląd terminala. Wpisz:

init 6

co zrestartuje komputer. Możesz też zainstalować konsolowy program “Midnight Commander”:

aptitude install mc

co pozwoli na uniknięcie przepisywania nazwy pliku instalatora, jako root wpiszesz wówczas w terminalu:

mc

po czym strzałkami na klawiaturze i klawiszem “Enter” przejdziesz do katalogu “home”, wprost w katalog, gdzie umieściłeś plik instalatora sterownika karty graficznej, strzałkami na klawiaturze “najedziesz” na plik sterownika i “pukniesz” w “Enter” - reszta - j.w.

**************

Powyższa metoda działała dawniej, powinna zadziałać i teraz.

Jeśli pojawią się błędy ze strony instalatora sterownika i sterownik nie zostanie zbudowany - zapewne będzie to błąd spowodowany przez sam sterownik. NV wypuszczała już wadliwe sterowniki, o czym sam miałem okazję się przekonać instalując oficjalne łaty na wadliwy sterownik…

Pozdrawiam :slight_smile:

PDF dzięki za poświęcenie czasu i tak obszerny opis.

Mam tylko jeszcze malutki problem z poborem tego sterownika. W momencie kiedy powinien zacząc sie pobierac w przegladarce(iceweasel) pokazują mi sie jakies krzaczki, i jest ich coraz wiecej i wiecej. Czy tak powinno wygladac pobieranie takiego pliku?

PPM na linka i zapisz jako.

Dzieki panowie :wink:

Przepraszam za offtop, ale proponuje przypięcie tego poradnika gdyż jest bardzo dobrze opisany, krok po kroku.

Niestety mam problemy. Nie mogę wykonać niczego z podanych powyżej etapów, ponieważ już przy próbie instalacji aktualizacji i wpisaniu aptitude update otrzymuję:

E: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/apt/lists/lock - open (11: Zasoby chwilowo niedostępne)

E: Nie można zablokować katalogu z listami..czy jesteś rootem?

Próby potwierdzenia kończą się:

bash: t: nie znaleziono polecenia

. Próbowałem nawet zainstalować sterowniki metodą:

aptitude install nvidia-glx nvidia-settings

. Również dostaję ten sam komunikat co powyżej. :? O co chodzi?? Niczego nie mogę zainstalować, nawet tych nagłówków.

Proszę o pomoc.

Nie masz uruchomiono gdzieś np. jakiegoś menadżera pakietów, czy jakiegoś programu do aktualizacji. Rozumiem że wykonujesz to jako root, jeżeli nie to przed każdym poleceniem wpisz sudo np.

sudo aptitude install nvidia-glx nvidia-settings

To można akurat zastąpi jednym poleceniem:

aptitude install linux-headers-$(uname -r)

Ok udało mi się wykonać

aptitude install linux-headers-$(uname -r)

poszło prawidłowo. Dalej kiedy wskazuje na plik run, pyta czy zainstalować to potwierdzam, następnie coś krzyczy o kernel nouveau czy jakoś tak i teraz niestety nie mogę odpalić Debiana :confused: Miga tylko caps lock i ScrLk na klawiaturze i czarny ekran. :confused: Chyba będę musiał zrezygnować z Linuksa, nie potrafię sobie poradzić.

Usuń przez “rmmod” sterownik nouveau, przez aptitude go odinstaluj. Potem odpal instalator. Najlepiej przez

sh "ścieżka do instalatora" -k $(uname -r)

U mnie jeśli nie dopisałem kernela to instalator się wykrzaczał.

Potem może wyskoczyć info, że może być problem z gcc, co należy zignorować. Jeśli dobrze pamiętam to potrzebny jest jeszcze pakiecik “mesa-utils”, zainstaluj, jeśli go nie masz.

Aha. Tylko jak to zrobić? Jak wspomniałem teraz już nie mam dostepu do systemu (tylko czarny ekran i migajace diody klawiatury). Cos zrypałem kiedy probowalem uzyć pliku .run nvidii. Czy da sie to jeszcze uratowac? a jesli tak to jak wykonac czynnosci podane przez ciemnowidza?

Uruchom system w trybie recovery mode, powinno by na liście Gruba, zaloguj się jako root podając hasło takie samo jak dla sudo. Jeśli nie masz na dysku sterownika, to pobierasz odpowiednim poleceniem:

Oczywiście trzeba najpierw zapoznać się z licencją sterownika i ją zaakceptować, więc żeby nie było jakiś niejasności proponuję się z nią zapoznać, w tym celu możesz doinstalować, a potem odinstalować konsolową przeglądarkę elinks.

aptitude install elinks

licencja:

elinks http://www.nvidia.pl/content/DriverDownload-March2009/licence.php?lang=pl

Sterownik dla 32-bitowego systemu:

wget http://pl.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/260.19.21/NVIDIA-Linux-x86-260.19.21.run

Sterownik dla 64-bitowego systemu:

wget http://pl.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/260.19.21/NVIDIA-Linux-x86_64-260.19.21.run

Po pobraniu odpowiedniego sterownika możesz przystąpić do instalacji:

chmod +x NVIDIA-Linux-x86-260.19.21.run

aptitude update

aptitude upgrade

aptitude install linux-headers-$(uname -r)

sh NVIDIA-Linux-x86-260.19.21.run

lub tak jak pisał ciemnowidz:

sh NVIDIA-Linux-x86-260.19.21.run -k $(uname -r)

Jeśli masz system 64-bitowy, to zmieniasz nazwę sterownika z NVIDIA-Linux-x86-260.19.21.run na NVIDIA-Linux-x86_64-260.19.21.run lub po prostu użyj tabulatora w celu dopełnienia nazwy.

Pozdrawiam!

pdf ,

proponuję wrzucić również wypracowanie do porad Linuxa pt. Instalacja sterów NVIDIA w Debianie.

Dobrze, jutro przygotuję tekst uzupełniony o powyższe wpisy kolegów, uwzględniające to, z czym spotkał się “michałł” w czasie instalacji sterownika. Warto złożyć lepszą wersję tego mini-poradnika dla instalacji kart NV.

Co do używania programu “wget” podczas pobierania cennych danych (takich jak sterowniki), to zawsze warto dołożyć opcję pobierania częściowo ściągniętego pliku (po wznowieniu przerwanego wcześniej połączenia):

wget -c ścieżka_do_pobieranego_pliku

Gratulacje, pierwszy Kernel Panic masz za sobą :smiley:

michałł , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978