Błędy przy próbie aktualizacji eOS/Ubuntu 12.04

(PokerFace) #1

Menedżer aktualizacji zalicza crash a konsola sypie błędami:

sudo apt-get dist-upgrade 
E: dpkg został przerwany, należy wykonać ręcznie "sudo dpkg --configure -a", aby naprawić problem.
sudo dpkg --configure -a
dpkg: błąd: parsowanie pliku "/var/lib/dpkg/updates/0040" niedaleko linii 0:
 koniec linii w nazwie pola "#padding"

Czy to oznacza że mogę się już pożegnać z tym systemem? 

(maew) #2

W trybie awaryjnym zastosuj się do poleceń czyli:

sudo dpkg --configure -a

a następnie daj:

sudo apt-get dist-upgrade

Chociaż ja preferuję:

sudo aptitude update && sudo aptitude full-upgrade

(PokerFace) #3

Nawet w trybie awaryjnym wywala ten sam błąd. Do tego w system-summary jest informacja:

=== Systemowa baza danych (APT) ===
Baza danych jest spójna: nie (ŹLE)

(Jusko) #4

Lepiej nie mieszać aptitude z aptem naprzemiennie. Wprawdzie to było parę lat temu i nie musi być tak dziś, jednak czasem później managery mi głupiały (np. jeśli chodzi o prawidłowe usunięcie zależności). W każdym razie nie jest polecane - nic nie powinno się stać, jednak robienie czegoś raz aptem raz aptitude jest niecodzienne :slight_smile:

Na Ubuntu pozostałbym na apt-get, pod Debianem używałem aptituda i nie narzekam :slight_smile:

(PokerFace) #5

Akurat tu używałem tylko apta więc nie wiem czemu nagle wszystko się posypało :frowning:

(Jusko) #6
dpkg: błąd: parsowanie pliku "/var/lib/dpkg/updates/0040" niedaleko linii 0:
 koniec linii w nazwie pola "#padding"

Zastanawiam się co to za plik.

(maew) #7

Nie ma to żadnego związku, @Jusko od dawna można zamiennie korzystać z apt-a i aptitude, należy wybierać to, co lepiej w danym momencie lepiej rozwiązuje zależności, kwestia gustu, ja zdecydowanie wole aptitude - na pewno w procesie aktualizacji systemu.

Może lepiej skupmy się na problemie, który opisał PokerFace zamiast robić off topa.  8)

@PokerFace

Ja bym spróbował oczyścić katalog

/var/lib/dpkg/updates/

i spróbował jeszcze raz :wink: U mnie jest pusty. Ale to taka porada na ślepo więc nie biorę za nią żadnej odpowiedzialności :wink: Dla pewności możesz zrobić kopię zapasową tego pliku.

(Jusko) #8

Hardcorowe źródła podają rozwiązanie:

sudo apt-get -f install
sudo apt-get clean
sudo apt-get update

else

sudo rm -f /var/lib/dpkg/updates/*

W zasadzie to nic takiego inwazyjnego, ale - nie mam nic Debianowatego aby przetestować samemu. Ogólnie błąd o który chodzi często pojawia się w sieci i dotyczy błędu w jakieś paczce, u autora to jest akurat 0040.

PS: W przypadku Ubuntu bałbym się nieco akurat mieszać - no mnie się potem managery gubiły w tych zależnościach. Niemniej - nie wypowiadam się, swoje przez te lata widziałem, ale skoro można już używać naprzemiennie, to pewnie to dopracowali a ja od paru lat poza pracą gdzie się pracuje a nie bawi systemem - Ubuntu nie widuję :wink: Dobrze jednak widzieć! :slight_smile:

(maew) #9

Też tak myślę, że powinno pomóc, u mnie ten katalog jest pusty. No nic poczekamy co PokerFace napisze.

(PokerFace) #10

Dzięki wam bardzo :smiley: Pomogła komenda sudo rm -f /var/lib/dpkg/updates/*. Sądze że musi być coś nie tak z 32 bitową wersją Elementary, na moim laptopie od razu po instalacji baza danych apta była uszkodzona a na netbooku mojej matki ten błąd wystąpił dopiero teraz (po roku od instalacji) :expressionless:

(djgrzenio) #11

zainstaluj sobie elementary isis, ale jest tylko 64bit

(Viperoo) #12

Działa to już w miarę stabilnie ?

(PokerFace) #13

Zainstalowałem i z kernelem Netext73 system jest bardzo stabilny, na żadne poważne błędy się nie natknąłem :wink: