Błędy STOP po wymianie pamięci

Po wymianie pamięci z 2x 256 MB DDR 400 MHz na 2x 512 MB DDR 400 MHz (nowiutkie, ze sklepu) komputer pracuje szybko przez kilka minut a potem wysypują się najróżniejsze błędy STOP. Co to może być? Poprzednia pamięć miała chipy po jednej stronie a nowa ma po obydwu. Sprawdzałam już te kości i w dualu i normalnie, razem i osobno. Stara pamięć działa normalnie a nowa powoduje błędy STOP. Testowanie Memtestem nie wchodzi w grę, bo mam chipset VIA i program wysypuje się na starcie (coś się gryzie z tym chipsetem chyba). Czyżby płyta gryzła się z nową pamięcią? Mam komputer taki jak w podpisie.

Kiedy były zakładane, dotykałeś je za chipsety? pamięci ostatnimi czasy sa bardzo delikatne i jeżeli byłeś naelektryzowany mogłeś je uszkodzić tym bardziej GOOD RAMY. Mogą mieć także wadę techniczną od samego początku, błędy stop to najczęściej wina uszkodzonej pamięci

Co ma chipset do kompatybilności z programem?

Jak od początku sypie błędami to ram albo nie jest kompatybilny, jest źle zamontowany, ma za małe V, lub jest uszkodzony.

Zobacz czy w biosie da się podnieść napięcie, zobacz czy pracuje na poprawnych timingach, prog CPU-Z > SPD, później sprawdź w biosie, pozamieniaj slotami, przeczyść je z kurzu np pędzelkiem, jak masz miernik sprawdź jakie są napięcia szczególnie linia 3,3V.

Jeżeli chodzi o kompatybilność programów testujących z chipsetem, to żeczywiście z niektórymi mam problemy (zwłaszcza z tymi uruchamianymi z dyskietki) - a to chipset VIA KT880, a to RAID, a to coś tam jeszcze…

Jeżeli zaś chodzi o nowe kości (te po 512 MB) - mają one dokładnie takie same parametry jak te, które miałem do tej pory - poza rozmiarem. Oddam te kości do sklepu w poniedziałek, niech je sprawdzą…