Błędy systemu po usunięciu wirusów


(Wisienka 101) #1

Nie jestem pewna czy temat jest adekwatny do problemu, niemniej jednak nie mam pomysłu jak to inaczej nazwać.

Walka z wirusami trwa już od poł roku i zawsze się coś przyplącze, jednak ostatnio zauważyłam, że po usunięciu wirusow ja sobie, a system sobie - chodzi o błędy typu - ja ustawiam jakąś opcję (np. ust. wyświetlacza - widok - małe ikony), zamykam system, po ponownym uruchomieniu wszystko wraca do punktu wyjścia (moja wybrana opcja "male ikony" jest kasowana - i na pulpicie znów "średnie ikony" jak gdyby nigdy nic).

Na komputerze znam się na tyle, że ewentualne wirusy usuwam Malwarebytes Anti-Malwere (ostatnio w 24 h załapałam dwa wirusy po rząd - "System progressive protection" i co rusz wspominany na forum "Cyberprzesteczość") - ale czy cos po nich zostaje i wywołuje jakieś błedy - sama ocenic nie jestem w stanie.

Stąd moja prośba o pomoc :slight_smile:

Wklejam skany:

OTL: http://www.wklej.org/id/874320/

Extras: http://www.wklej.org/id/874319/


(Spandau) #2

frey-101 Na forum używamy polskich liter. Proszę edytować posta i poprawić pisownie.

W okno Własne opcje skanowania / skrypt w OTL wklej:

Klikasz na Wykonaj skrypt. Zgadzasz się na restart komputera. Log z usuwania pokaż na forum.

W okno Własne opcje skanowania / skrypt w OTL wklej:

Klikasz na Skanuj. Pokaż nowy raport ze skanu OTL.txt na forum


(Wisienka 101) #3

Po wykonaniu skryptu i restarcie log: http://www.wklej.org/id/874506/

Po wykonaniu drugiego skanowania log: http://www.wklej.org/id/874507/


(Spandau) #4

Uruchom OTL klikasz Sprzątanie to usunie OTL'a wraz z jego kwarantanną

Wykonaj pełny skan Malwarebytes http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebyte ... 13117.html (w trakcie instalacji odznacz okres testowy) Wykonaj pełny skan, jeśli program coś wykryje pokaż raport na forum.

Ponieważ korzystasz z bankowości elektronicznej, a był tutaj rootkit zeroaccess, proszę dla bezpieczeństwa zmienić wszystkie hasła logowania.


(Wisienka 101) #5

Pełne skanowanie Malwarebytes nic więcej nie wykryło.

Tego się właśnie obawiałam - zmienię hasła jak najszybciej. Czy to znaczy, że teraz mogę już korzystać z komputera bezpiecznie?

Bardzo dziękuję za pomoc.


(Spandau) #6

Malwarebytes nic nie wykrył więc na koniec użyj Securitycheck, uaktualnij to co wskaże program analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3080641

Teraz Twój komputer będzie bardziej bezpieczny.


(Wisienka 101) #7

Po odpaleniu SecurityCheck wyskoczył mi następujący raport. Niestety poza uaktualnieniem Javy i Adobe Reader nie wiem za bardzo o co chodzi - niedawno system ściągał sam akutalizację, a teraz pokazuje "out of date", podobnie z innymi pozycjami - wyłączony firewall ? (nawet nie byłam świadoma, że mam coś wyłączone)


(Spandau) #8

Te wszystkie programy do odinstalowania przez Panel sterowania - Programy - Odinstaluj program - ale to później

Teraz uruchom Internet Explorer - Narzędzia - Windows update - Wyszukaj aktualizacje Jeśli znajdzie aktualizacje zainstaluj je. Napisz czy jakieś znalazł, chodzi głównie o ServicePack1


(Wisienka 101) #9

Rzeczywiście chodzi o ten SP1 - wyskoczył do zaktualizowania - dodatkowo okazało się, że komputer próbował wcześniej kilkakrotnie go instalować co kończyło się niepowodzeniem (historia aktualizacji) - teraz jest zainstalowany poprawnie. Pokazuje mi się jeszcze jedna akutalizacja oznaczona jako "ważna" - "Narzędzie Windows do usuwania złośliwego oprogramowania listopad 2012" - instalować? Bardzo to potrzebne?

Mozilla poszła do usunięcia już wczoraj, jako przeglądarka nieużywana i niepotrzeba, podobnie Adobe Flash Player - ale po usunięciu tego ostatniego zauważyłam, że przeglądając jakieś strony wyskakuje mi powiadomienie czy chcę tą wtyczkę zainstalować w przeciwnym razie wszystkie elementy strony nie wyświetlają sie poprawnie. Została Java i Adode Reader.

Na koniec jeszcze zauważyłam, że i tak i tak - po ustawieniu ikon na pulpicie wg moich wskazań po ponownym włączeniu systemu wracają do ustawień nazwijmy to "fabrycznych".


(Spandau) #10

Zainstaluj nic się nie stanie. Ta aktualizacja pojawia się chyba co miesiąc nowa.

Flash player do zainstalowania http://get.adobe.com/pl/flashplayer/ odznacz przed pobraniem Tak zainstaluj program McAfee Security Scan Plus

Odinstaluj Javę i Adobe Readera, następnie zainstaluj najnowsze wersje

Java http://www.java.com/pl/download/

Adobe Reader http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade ... 11539.html

Jak rozmieścisz ikony na pulpicie tak jak Ty chcesz to klikasz prawym przyciskiem myszy na dowolne miejsce na pulpicie i z menu wybierasz Odśwież sprawdź czy działa.

Na koniec pokaż nowy raport Securitycheck zobaczymy czy wszystko OK.

Kontrolnie proszę pokaż raport FSS Farbar Service Scanner http://download.bleepingcomputer.com/farbar/FSS.exe (zaznacz wszystkie opcje)


(Wisienka 101) #11

Ok, odinstalowane, zainstalowane, przeskanowane wzdłuź i wszerz, obecna sytuacja wygląda następująco:

SecurityCheck:

Rozumiem, iż daremnie męczyłam się z Adobe Reader - bo chociaż na pulpicie jak byk wisi wersja XI to tutaj pokazuje jakoby aktualizacja nie została dokonana - chociaż po instalacji uruchomiłam komputer ponownie.

Raport FSS (wrzuciłam na wklej.org mam nadzieję, że dobrze): http://www.wklej.org/id/875579/

Jeszcze mam takie pytanie - te aktualizacje nie przyciągnęły za sobą jakiegoś ogona? Naczytałam się na stronach może i niezbyt mądrych, że czasami można coś złapać aktualizując np. jave.


(Spandau) #12

Jakiego antywirusa masz teraz bo nie widzę?

Rekonstrukcja zapory http://www.fixitpc.pl/topic/6767-rekons ... u-windows/

Rekonstrukcja Windefender

Wklej do notatnika

Z menu Notatnika wybierasz - Plik - Zapisz jako - Zmieniasz rozszerzenie z .txt na wszystkie pliki - zapisz pod nazwą Fix.reg klikasz prawym przyciskiem myszy na ten plik i z menu wybierasz Scal Restart komputera

Po tym pokaż nowy raport Farbar Service Scanner

Panel sterowania - Programy - Odinstaluj program - sprawdź czy na liście nie ma Adobe Reader9, sprawdź czy jest na liście Adobe XI

Ja podaje Ci linki do moim zdaniem bezpiecznych stron.


(Wisienka 101) #13

To dobre pytanie, tzn. złe, bo wydaje mi się, że w od momentu w którym skończył się w Nortonie 30-dniowy okres próbny - nie mam żadnego :confused: No wiem źle, jakoś tak wyszło, że pamiętałam by się tym zainteresować - AŻ było już za późno.

Nie ma na liście Adobre 9, jest Adobe XI - Polish wersja 11.0.00, przy poprzednich Adobe było jeszcze coś takiego jak Adobe AIR - przy próbie odinstalowania otrzymałam informację, że po usunięciu środowiska AIR programy adobe przestaną działać - więc zostawiłam, usunełam tylko 9, flash player i zainstalowałam nowe.

Dziękuję za pomoc i cierpliwość :slight_smile:

Nowy raport FSS: http://www.wklej.org/id/875649/


(Spandau) #14

Do zainstalowania Avg + Comodo Firewall

Avg http://www.dobreprogramy.pl/AVG-AntiVir ... 13206.html

Comodo Firewall http://www.dobreprogramy.pl/Comodo-Pers ... 20399.html

Wklej do notatnika

Z menu Notatnika wybierasz - Plik - Zapisz jako - Zmieniasz rozszerzenie z .txt na wszystkie pliki - zapisz pod nazwą Fix.reg klikasz prawym przyciskiem myszy na ten plik i z menu wybierasz Scal Restart komputera

Po tych operacjach proszę o nowe raporty Securitycheck oraz Farbar Service Scaner


(Wisienka 101) #15

Zainstalowane. Czy mogę jakoś poprawić wydajność/szybkość systemu? Bo już wcześniej pozostawiała dużo do życzenia a po instalacji w/w przeglądarka ładuje się dobre 3 min. Nie wiem, czy to ja źle użytkuje komputer czy te mini komputery tak mają.

SecurityCheck:

Nowy raport FSS: http://www.wklej.org/id/876236/


(Spandau) #16

W takim razie odinstaluj Avg oraz AdobeReadera. Zainstaluj Avasta http://www.dobreprogramy.pl/avast-Free- ... 13266.html i zobacz czy system uruchamia się szybciej, jeśli nie proszę pisać.

Dodatkowo proszę o nowy raport Securitycheck oraz w celu dalszej optymalizacji Autoruns http://www.dobreprogramy.pl/AutoRuns,Pr ... 13208.html Po zakończony skanie zapisz raport spakuj plik i wrzuć na jakiś hosting. Link do niego podajesz tutaj.


(Wisienka 101) #17

Odinstalowane oba. AVG dwukrotnie zawiesił mi komputer podczas dezinstalacji - musiał zostać usunięty w trybie awaryjnym - nie wiem czy dobrze, ale inaczej sie nie dało. Wolałabym poczakać z instalacją nowego antywirusa do momentu uporania się z bierzącymi usterkami, żeby nie spowalniać chociażby skanowania.

Nowy raport SecurityCheck:

Adobe 9 jak widać jest niczym duch. Usunąć wszystkie składniki Adobe razem z tym Adobe AIR?

Skan AutoRun:

http://www.sendspace.pl/file/6afecec121 ... an-autorun

Nie wiedziałam jaki format czy .txt czy .arn więc wrzuciłam oba.


(Spandau) #18

Dobrze

Użyj Adobe Reader and Acrobat Cleaner Tool for Windows http://labs.adobe.com/downloads/acrobatcleaner.html

Uruchom Autoruns przejdź do zakładki Logon odhacz (nie usuwaj)

Restart komputera i zobacz jak działa. Pokaż nowy raport Securitycheck.


(Wisienka 101) #19

Powyższego nie udało mi się odznaczyć - wyskoczył Błąd - System nie może odnaleźć określonej ścieżki. Po ponownym uruchomieniu to samo - tych 4 pozycji nie udaje się odznaczyć

SecurityCheck:

Hm... Adobe Cleaner wykrył tego Adobe wersja 9 - tylko z jakiś powodów nie może go usunąć. Załączam log z AdCleanera: http://www.wklej.org/id/876657/ potem wykonałam restart i SecurityCheck wyszedł jak powyżej.


(Spandau) #20

Czy zrestartowałaś komputer po użyciu Adobe Cleaner

Jeśli odinstalowałaś Adobe Reader XI to usuń z dysku katalog C:\Program Files\ Adobe

Po tym wykonaj nowy skan Secyritycheck i pokaż raport na forum.