Błędy systemu po usunięciu wirusów

Nie jestem pewna czy temat jest adekwatny do problemu, niemniej jednak nie mam pomysłu jak to inaczej nazwać.

Walka z wirusami trwa już od poł roku i zawsze się coś przyplącze, jednak ostatnio zauważyłam, że po usunięciu wirusow ja sobie, a system sobie - chodzi o błędy typu - ja ustawiam jakąś opcję (np. ust. wyświetlacza - widok - małe ikony), zamykam system, po ponownym uruchomieniu wszystko wraca do punktu wyjścia (moja wybrana opcja “male ikony” jest kasowana - i na pulpicie znów “średnie ikony” jak gdyby nigdy nic).

Na komputerze znam się na tyle, że ewentualne wirusy usuwam Malwarebytes Anti-Malwere (ostatnio w 24 h załapałam dwa wirusy po rząd - “System progressive protection” i co rusz wspominany na forum “Cyberprzesteczość”) - ale czy cos po nich zostaje i wywołuje jakieś błedy - sama ocenic nie jestem w stanie.

Stąd moja prośba o pomoc :slight_smile:

Wklejam skany:

OTL: http://www.wklej.org/id/874320/

Extras: http://www.wklej.org/id/874319/

frey-101 Na forum używamy polskich liter. Proszę edytować posta i poprawić pisownie.

W okno Własne opcje skanowania / skrypt w OTL wklej:

Klikasz na Wykonaj skrypt. Zgadzasz się na restart komputera. Log z usuwania pokaż na forum.

W okno Własne opcje skanowania / skrypt w OTL wklej:

Klikasz na Skanuj. Pokaż nowy raport ze skanu OTL.txt na forum

Po wykonaniu skryptu i restarcie log: http://www.wklej.org/id/874506/

Po wykonaniu drugiego skanowania log: http://www.wklej.org/id/874507/

Uruchom OTL klikasz Sprzątanie to usunie OTL’a wraz z jego kwarantanną

Wykonaj pełny skan Malwarebytes http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebyte … 13117.html (w trakcie instalacji odznacz okres testowy) Wykonaj pełny skan, jeśli program coś wykryje pokaż raport na forum.

Ponieważ korzystasz z bankowości elektronicznej, a był tutaj rootkit zeroaccess, proszę dla bezpieczeństwa zmienić wszystkie hasła logowania.

Pełne skanowanie Malwarebytes nic więcej nie wykryło.

Tego się właśnie obawiałam - zmienię hasła jak najszybciej. Czy to znaczy, że teraz mogę już korzystać z komputera bezpiecznie?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Malwarebytes nic nie wykrył więc na koniec użyj Securitycheck, uaktualnij to co wskaże program analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3080641

Teraz Twój komputer będzie bardziej bezpieczny.

Po odpaleniu SecurityCheck wyskoczył mi następujący raport. Niestety poza uaktualnieniem Javy i Adobe Reader nie wiem za bardzo o co chodzi - niedawno system ściągał sam akutalizację, a teraz pokazuje “out of date”, podobnie z innymi pozycjami - wyłączony firewall ? (nawet nie byłam świadoma, że mam coś wyłączone)

Te wszystkie programy do odinstalowania przez Panel sterowania - Programy - Odinstaluj program - ale to później

Teraz uruchom Internet Explorer - Narzędzia - Windows update - Wyszukaj aktualizacje Jeśli znajdzie aktualizacje zainstaluj je. Napisz czy jakieś znalazł, chodzi głównie o ServicePack1

Rzeczywiście chodzi o ten SP1 - wyskoczył do zaktualizowania - dodatkowo okazało się, że komputer próbował wcześniej kilkakrotnie go instalować co kończyło się niepowodzeniem (historia aktualizacji) - teraz jest zainstalowany poprawnie. Pokazuje mi się jeszcze jedna akutalizacja oznaczona jako “ważna” - “Narzędzie Windows do usuwania złośliwego oprogramowania listopad 2012” - instalować? Bardzo to potrzebne?

Mozilla poszła do usunięcia już wczoraj, jako przeglądarka nieużywana i niepotrzeba, podobnie Adobe Flash Player - ale po usunięciu tego ostatniego zauważyłam, że przeglądając jakieś strony wyskakuje mi powiadomienie czy chcę tą wtyczkę zainstalować w przeciwnym razie wszystkie elementy strony nie wyświetlają sie poprawnie. Została Java i Adode Reader.

Na koniec jeszcze zauważyłam, że i tak i tak - po ustawieniu ikon na pulpicie wg moich wskazań po ponownym włączeniu systemu wracają do ustawień nazwijmy to “fabrycznych”.

Zainstaluj nic się nie stanie. Ta aktualizacja pojawia się chyba co miesiąc nowa.

Flash player do zainstalowania http://get.adobe.com/pl/flashplayer/ odznacz przed pobraniem Tak zainstaluj program McAfee Security Scan Plus

Odinstaluj Javę i Adobe Readera, następnie zainstaluj najnowsze wersje

Java http://www.java.com/pl/download/

Adobe Reader http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade … 11539.html

Jak rozmieścisz ikony na pulpicie tak jak Ty chcesz to klikasz prawym przyciskiem myszy na dowolne miejsce na pulpicie i z menu wybierasz Odśwież sprawdź czy działa.

Na koniec pokaż nowy raport Securitycheck zobaczymy czy wszystko OK.

Kontrolnie proszę pokaż raport FSS Farbar Service Scanner http://download.bleepingcomputer.com/farbar/FSS.exe (zaznacz wszystkie opcje)

Ok, odinstalowane, zainstalowane, przeskanowane wzdłuź i wszerz, obecna sytuacja wygląda następująco:

SecurityCheck:

Rozumiem, iż daremnie męczyłam się z Adobe Reader - bo chociaż na pulpicie jak byk wisi wersja XI to tutaj pokazuje jakoby aktualizacja nie została dokonana - chociaż po instalacji uruchomiłam komputer ponownie.

Raport FSS (wrzuciłam na wklej.org mam nadzieję, że dobrze): http://www.wklej.org/id/875579/

Jeszcze mam takie pytanie - te aktualizacje nie przyciągnęły za sobą jakiegoś ogona? Naczytałam się na stronach może i niezbyt mądrych, że czasami można coś złapać aktualizując np. jave.

Jakiego antywirusa masz teraz bo nie widzę?

Rekonstrukcja zapory http://www.fixitpc.pl/topic/6767-rekons … u-windows/

Rekonstrukcja Windefender

Wklej do notatnika

Z menu Notatnika wybierasz - Plik - Zapisz jako - Zmieniasz rozszerzenie z .txt na wszystkie pliki - zapisz pod nazwą Fix.reg klikasz prawym przyciskiem myszy na ten plik i z menu wybierasz Scal Restart komputera

Po tym pokaż nowy raport Farbar Service Scanner

Panel sterowania - Programy - Odinstaluj program - sprawdź czy na liście nie ma Adobe Reader9, sprawdź czy jest na liście Adobe XI

Ja podaje Ci linki do moim zdaniem bezpiecznych stron.

To dobre pytanie, tzn. złe, bo wydaje mi się, że w od momentu w którym skończył się w Nortonie 30-dniowy okres próbny - nie mam żadnego :confused: No wiem źle, jakoś tak wyszło, że pamiętałam by się tym zainteresować - AŻ było już za późno.

Nie ma na liście Adobre 9, jest Adobe XI - Polish wersja 11.0.00, przy poprzednich Adobe było jeszcze coś takiego jak Adobe AIR - przy próbie odinstalowania otrzymałam informację, że po usunięciu środowiska AIR programy adobe przestaną działać - więc zostawiłam, usunełam tylko 9, flash player i zainstalowałam nowe.

Dziękuję za pomoc i cierpliwość :slight_smile:

Nowy raport FSS: http://www.wklej.org/id/875649/

Do zainstalowania Avg + Comodo Firewall

Avg http://www.dobreprogramy.pl/AVG-AntiVir … 13206.html

Comodo Firewall http://www.dobreprogramy.pl/Comodo-Pers … 20399.html

Wklej do notatnika

Z menu Notatnika wybierasz - Plik - Zapisz jako - Zmieniasz rozszerzenie z .txt na wszystkie pliki - zapisz pod nazwą Fix.reg klikasz prawym przyciskiem myszy na ten plik i z menu wybierasz Scal Restart komputera

Po tych operacjach proszę o nowe raporty Securitycheck oraz Farbar Service Scaner

Zainstalowane. Czy mogę jakoś poprawić wydajność/szybkość systemu? Bo już wcześniej pozostawiała dużo do życzenia a po instalacji w/w przeglądarka ładuje się dobre 3 min. Nie wiem, czy to ja źle użytkuje komputer czy te mini komputery tak mają.

SecurityCheck:

Nowy raport FSS: http://www.wklej.org/id/876236/

W takim razie odinstaluj Avg oraz AdobeReadera. Zainstaluj Avasta http://www.dobreprogramy.pl/avast-Free- … 13266.html i zobacz czy system uruchamia się szybciej, jeśli nie proszę pisać.

Dodatkowo proszę o nowy raport Securitycheck oraz w celu dalszej optymalizacji Autoruns http://www.dobreprogramy.pl/AutoRuns,Pr … 13208.html Po zakończony skanie zapisz raport spakuj plik i wrzuć na jakiś hosting. Link do niego podajesz tutaj.

Odinstalowane oba. AVG dwukrotnie zawiesił mi komputer podczas dezinstalacji - musiał zostać usunięty w trybie awaryjnym - nie wiem czy dobrze, ale inaczej sie nie dało. Wolałabym poczakać z instalacją nowego antywirusa do momentu uporania się z bierzącymi usterkami, żeby nie spowalniać chociażby skanowania.

Nowy raport SecurityCheck:

Adobe 9 jak widać jest niczym duch. Usunąć wszystkie składniki Adobe razem z tym Adobe AIR?

Skan AutoRun:

http://www.sendspace.pl/file/6afecec121 … an-autorun

Nie wiedziałam jaki format czy .txt czy .arn więc wrzuciłam oba.

Dobrze

Użyj Adobe Reader and Acrobat Cleaner Tool for Windows http://labs.adobe.com/downloads/acrobatcleaner.html

Uruchom Autoruns przejdź do zakładki Logon odhacz (nie usuwaj)

Restart komputera i zobacz jak działa. Pokaż nowy raport Securitycheck.

Powyższego nie udało mi się odznaczyć - wyskoczył Błąd - System nie może odnaleźć określonej ścieżki. Po ponownym uruchomieniu to samo - tych 4 pozycji nie udaje się odznaczyć

SecurityCheck:

Hm… Adobe Cleaner wykrył tego Adobe wersja 9 - tylko z jakiś powodów nie może go usunąć. Załączam log z AdCleanera: http://www.wklej.org/id/876657/ potem wykonałam restart i SecurityCheck wyszedł jak powyżej.

Czy zrestartowałaś komputer po użyciu Adobe Cleaner

Jeśli odinstalowałaś Adobe Reader XI to usuń z dysku katalog C:\Program Files\ Adobe

Po tym wykonaj nowy skan Secyritycheck i pokaż raport na forum.