Błędy w Free Pascalu

Witam. Chciałbym nauczyć się programowania w Pascalu, ale po jego pobraniu i napisaniu prostego programu wyskakują jakby błędy. Nie wiem co zbytnio zrobić? Być może to śmieszny błąd ale nie mam pojęcia #-o

Z góry dzięki za pomoc. :slight_smile:

http://i49.tinypic.com/2hyx5pg.png

A kiedy na samym początku umieścisz linię:

program HelloWorld;

?

I masz tam nawiasy trójkątne czy zwykłe, okrągłe? Średnio to widać, ale powinny być te drugie.

I małe pytanie - dlaczego Pascal? Ktoś ci kazał w szkole czy sam postanowiłeś nauczyć się tego martwego języka? Jest parę niewiele trudniejszych narzeczy, których nauka da ci dużo więcej. Choćby Python albo Ruby.

Sam, w szkole będziemy to mieli dopiero. Więc chciałem coś ogarnąć do przodu.

Jednak z nawiasami był problem bo dałem “>” i po zmienieniu na “)” wszystko działa.

Thx za pomoc ;p. Te nawiasy są dosyć podobne i nie zauważyłem :smiley:

praktykant ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Powinny być nawiasy okrągłe nie miejszości i większości,kompilator “myśli”,że chodzi ci o wyrażenie,które jest nieprawidłowe,to znaczy illegal expresion,argumenty dla procedur i funkcji w Pascalu przekazuje się w nawiasach okrągłych.

Nie zadeklarowałeś użycia biblioteki crt

uses crt;

Podstawowy Program w Pascalu składa się

Program nazwa;

Uses biblioteki; {tu podajesz nazwy bibliotek po przecinku,jeśli potrzeba}

var

{tu podajesz nazwy zmiennych zmienna : typ,np. x:integer;}

Begin {początek}

{tu są główne instrukcje programu}

end. {koniec}

Jak chcesz poczytaj sobie jeszcze o procedurach i funkcjach