Błedy w pamięci RAM - i co teraz?

Witajcie

Mam następujący problem. Kupiłem kartę pamięci 256 MB /używaną/ i drugą kartę 256 MB (która była w komputerze) czyli w sumie mam 512 MB. Ponieważ wcześniej kupiłem całe 512 MB /nowe/ i niewchodziło, więc można powiedzieć, że to tak jakby sukces…

… sukces jednak się kończy, gdy skanuje pamięć programem memtest 86+. Narazie skanuje już 5 h i już znalazł 8 błędów, więc pewnie do tych 6h odnajdzie 10 lub i więcej :frowning: Z jednej strony jest to trochę dziwne, bo pokazuje mi, że np. jeden błąd jest w pamięci mojej pierwordnej :slight_smile: a mam tę pamięć z 5 lat i nigdy, ale to nigdy komputer się sam nie zrestartował, ani nie wyświetlił bluescreenów.

Pewnie zaraz powiecie, żebym wysłał na gwarancję tą kartę. Problem polega na tym, że są to SDRAM (tak, te prehistoryczne :frowning: ) i gwarancja się na nie skończyła. W całej mojej miejscowości jest 5 punktów (sklepów komputerowych). W 3 w ogóle nie mieli nowych/ używanych kart SDRAM, w 4 niemieli nowych/używanych, ale mogli zamówić te karty (tylko, że jak usłyszałem cenę to myślałem, że zawału dostanę- prawie 200 zł za 256 MB), w piątym natomiast nie mieli nowych, ale jeden ze sprzedawców /prywatnie/ sprzedał mi pamięć 256 MB używaną, z tym, że w przypadku gdyby nie działała to mogę jutro do godziny 15.00 (bo wtedy kończy zmianę) oddać, a on mi zwróci kasę.

I tutaj niewiem co zrobić. Wg. przeczytanych na różnych stronach poradnikach należałoby przeczyścić sloty na pamięć, zmienić bank pamięci, przeskanować jeszcze programem goldmemory (bo podobno są straszne różnice w wynikach). Jednak niewiem czy do 14.40 (bo o tej trzeba będzie wyjechać max.) dam radę tym wszystkim sprawdzić.

I teraz pytanie. Czy oprócz restartów i bluescreenów uszkodzona pamięć coś robi jeszcze (nie wiem, np. uszkadza coś w płycie głównej)? Dodatkowo czy jest taka możliwość, że chociaż teoretycznie pamięć jest uszkodzona, to np. komputer nie będzie się restartował, będzie że tak powiem “żył normalnie”?

Prosiłbym o poradę co z tym fantem zrobić. :frowning:

P.S. Nie wiem po co :slight_smile: ale na wypadek co napiszę, że moja płyta główna to Mercury KOB 815ep FSX

P.S.2. Nie wiem czy to może to, ale czy te funkcje moga powodować błędy? : 1) w jednej karcie jest funkcja Write1/ Read Burst, a w drugiej nie/tej co teraz dołożyłem/ 2) w jednej taktowanie pamięci jest 133 MHz - 3.0-3-3-6, natomiast w drugiej /tej co dołożyłem/ jest i taktowanie 133 MHz - 3.0-3-3-6 i 100 MHz - 2.0-2-2-5.

Nikt Ci nie powie tego na 100%. Może będzie żył, może będzie się restartował.

Co do ewentualnych uszkodzeń - BSOD/reset - jest też prawdopodobieństwo uszkodzenia danych (zwłaszcza na takim systemie plików jak FAT/FAT32). Oczywiście przekładanie/czyszczenie slotów - jeśli wykonane z uwagą - też nie powinno zaszkodzić, a może pomóc.

Witam ponownie.

Przeczyściłem sloty oraz kartę pamięci powietrzem w sprayu. Włożyłem pierwszą /tzw. pierworodną/ do pierwszego slotu - wynik 0 błędów, włożyłem drugą kartę - po 4 minuta dwa błędy na dzień dobry/skanowane memtestem86+/ Już jestem kompletnie załamany :frowning: Czy mógłby ktoś napisać jak zmienia się częstotliwości lub napięcie kart RAM, bo w googlach prawie nic nieznalazłem

Dodatkowo jak ponownie wypaliłem płytkę z programem memtest86+ to obojętnie w jakim banku by ona niebyła wyświetla mi się to:

txrf136azzwek8ih0iw5_thumb.jpg

/po tym oczywiście skanowanie zawiesiło się - i tak za każdym razem/

Co to oznacza?

Nowy moduł zostaw sam obsadzony w pierwszym banku.

Komp odłączony od zasilania 230 V i wyjmij baterię na 30 minut, włóż i ustaw w biosie tylko co trzeba i zapisz Save i sprawdź teraz.

Jak dalej sypie błędami ustaw pamięć synchronicznie z CPU, czyli CPU FSB 100 MHz i pamięć ustawiona FSB 100 MHz i CL3 i sprawdź teraz.

Jeśli w takim ustawieniu dalej są błędy pamięć jest uszkodzona lub źle współpracuje z płytą lub biosem i raczej nic nie zrobisz, ewentualnie można jeszcze spróbować aktualizować bios.

viewtopic.php?f=7&t=50125

Dzięki JNJN :smiley: Ale mam pewne pytanko:

Problem jest taki, że ja nie mogę ustawiać MHz pamięci. Jest jakaś tam funkcja, że ona automatycznie coś robi z DIMM/PCI oraz CL (niepamiętam jak to dokładnie szło, ale napewno coś z tymi wyrazami), i była ona wyłączona. Jeżeli będę wykonywał ten punkt to włączyć ją /tą funkcję/?

Przejrzyj opcje biosu, wyłącz automatykę i jak da radę ustaw ręcznie, CPU 100, Pamięć 100 lub 133, PCI 33, AGP 66.

Poczytaj w instrukcji do płyty głównej.

Ten sam komunikat co wcześniej podałem

Niestety tak jak mówiłem, ta płyta to automatyka :frowning:

Czy to oznacza, że pamięć bardziej uszkodził bank nr. III? Bo np. wcześniej przed wciśnieniem pamięci do banku nr. III wyświetlały mi się takie błędy :z3gfpkdtl8p0zxjuep0d_thumb.jpg , a teraz to wiadomo jakie (dwa posty wyżej)