Blender - czy jest całkowicie darmowy?

Witam,

Prowadzę własną działalność w zakresie architektury, i potrzebuję w pełni darmowego, komercyjnego programu do tworzenia grafiki 3D. Chodzi głównie o robienie wizualizacji do projektów, które opracowywuję. Znalazłem program Blender, i muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem jego możliwości. Mam w związku z tym pytanie. Czy jest on darmowy także do zastosowań komercyjnych, i czy w pełni legalnie można z niego korzystać na komputerze firmowym? Google SketchUp, też jest darmowy, ale tylko do zastosowania domowego (tak przynajmniej rozumiem opis na stronie SketchUp). Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Tak możesz korzystać z blendera w firmie, jest w pełni darmowy. Tyle że ma dość poważną wadę: przestarzały, nieefektywny, i trudny w obsłudze silnik renderujący.

A jaka jest alternatywa dla Blendera? Masz może jakiś sprawdzony program, który mógłbyś polecić?

Zamiast szukać alternatywy, lepiej dokupić jakiś zewnętrzny renderer, indigo rt, vray standalone, octane, do wyboru do koloru, a o możliwościach można poczytać na stronie producentów.

Z darmowych jest luxrender i yafaray, ten pierwszy daje rezultaty porównywalne z komercją ale jest koszmarnie wolny, ten drugi jest zabugowany i nie radzi sobie ze skomplikowaną geometrią, za to jest bardzo szybki.

Z resztą dużo zależy od zastosowań, na zewnątrz dobrze sprawdza się wbudowany w blendera silnik, we wnętrzach lepiej sprawdzają się zewnętrzne renderery z gi.

A z innych programów to hmm… Luxology Modo w cenie 1000$, podobno świetny program do modelowania, z bardzo szybkim rendererem.

3ds, maya, ogólnie autodesk to już dość drogi soft…