Blokada dostępu do folderów na partycjach ntfs dla userów


(Asty1988) #1

Witajcie! Mam problem. Na moim kompie (Kubuntu 7.10) mam dysk podzielony na kilka partycji. 20 Gb na Kubuntu (/) i kilka partycji po 20, 40 i 60 Gb dla Windy na ntfs. Partycje montuje przez fstaba (chodź nie wiem czemu nie zawsze rusza, ale zrobiłem sobie skrypt jakby coś montujący je normalnie przez ntfs-3g) Struktura dysku wygląda mniej więcej tak:

/

/media/sda1

/media/sda5

/media/sda6

/media/sda7

Wszystkie te partycje są ntfs'ami (oczywiście poza / - ext3). Powiedzmy że na sda5 mam katalog o nazwie "poufne". W jaki sposób zablokować dostęp TYLKO do tego katalogu dla zwykłych userów (resztę partycji mogą czytać normalnie) Chmody tutaj nie skutkują, bo w końcu to ntfs. Jest sposób by to zablokować?


(Qwerrt) #2

mozesz co najwyzej zablokowac dostęp do określonej partycji dla zwykłego usera


(Asty1988) #3

hmm to dziwne... (nie powinienem tego porównywać) ale Winda daje możliwość blokady dostępu dowolnemu userowi do dowolnego katalogu. Linux tego nie "umie" ? A jeszcze 1 koncepcja... czy chmody zadziałają na partycjach fat32? Czy też nie?


(Qwerrt) #4

fat32 to sysem plikow ktory nie obsluguje zadnych urpawnien wiec niejak mozna je zmieniac;) zawsze bedziesz mial 777


(matiit) #5

Zauważ że windows tego nie umie na ext3...


(Asty1988) #6

hmm no właśnie... Linux nie umie ntfs'a ale z kontrolerem sobie radzi... WIndows ma to samo.. używając odpowiedniego kontrolera można i czytac i zapisywać ext3 :slight_smile: ALe czyli ostatecznie nie ma rady na zabezpieczenie takiego folderu? Nie ma jkiegos odpowiednika typu FolderGuard z Windowsa?


(matiit) #7

jest chmod, chown, chgpasswd i chgrp, ale działają tylko na ext3,ext2, xfs i reiserfs(?)

Zamień sobie partycje na ext3 albo zapomnij...


(Asty1988) #8

ok :slight_smile: to jednak zapomnę :slight_smile: Bo jednak tamte partycje tylko hipotetycznie mogę zmienić, bo w praktyce muszą zostać na nftsie... hackinside , matiit dzięki za odpowiedzi :slight_smile: