Blokada dostępu do folderów na partycjach ntfs dla userów

Witajcie! Mam problem. Na moim kompie (Kubuntu 7.10) mam dysk podzielony na kilka partycji. 20 Gb na Kubuntu (/) i kilka partycji po 20, 40 i 60 Gb dla Windy na ntfs. Partycje montuje przez fstaba (chodź nie wiem czemu nie zawsze rusza, ale zrobiłem sobie skrypt jakby coś montujący je normalnie przez ntfs-3g) Struktura dysku wygląda mniej więcej tak:

/

/media/sda1

/media/sda5

/media/sda6

/media/sda7

Wszystkie te partycje są ntfs’ami (oczywiście poza / - ext3). Powiedzmy że na sda5 mam katalog o nazwie “poufne”. W jaki sposób zablokować dostęp TYLKO do tego katalogu dla zwykłych userów (resztę partycji mogą czytać normalnie) Chmody tutaj nie skutkują, bo w końcu to ntfs. Jest sposób by to zablokować?

mozesz co najwyzej zablokowac dostęp do określonej partycji dla zwykłego usera

hmm to dziwne… (nie powinienem tego porównywać) ale Winda daje możliwość blokady dostępu dowolnemu userowi do dowolnego katalogu. Linux tego nie “umie” ? A jeszcze 1 koncepcja… czy chmody zadziałają na partycjach fat32? Czy też nie?

fat32 to sysem plikow ktory nie obsluguje zadnych urpawnien wiec niejak mozna je zmieniac;) zawsze bedziesz mial 777

Zauważ że windows tego nie umie na ext3…

hmm no właśnie… Linux nie umie ntfs’a ale z kontrolerem sobie radzi… WIndows ma to samo… używając odpowiedniego kontrolera można i czytac i zapisywać ext3 :slight_smile: ALe czyli ostatecznie nie ma rady na zabezpieczenie takiego folderu? Nie ma jkiegos odpowiednika typu FolderGuard z Windowsa?

jest chmod, chown, chgpasswd i chgrp, ale działają tylko na ext3,ext2, xfs i reiserfs(?)

Zamień sobie partycje na ext3 albo zapomnij…

ok :slight_smile: to jednak zapomnę :slight_smile: Bo jednak tamte partycje tylko hipotetycznie mogę zmienić, bo w praktyce muszą zostać na nftsie… hackinside , matiit dzięki za odpowiedzi :slight_smile: