Blokada komputera przez niemiecką policję


(Winters4TW) #1

Witam.

Moja mama przebywa obecnie w niemczech. Korzysta z sieci domowników, zaczęła oglądać film o pornografi dziecięcej w indiach (czy gdzieś, bez różnicy) na polskim serwisie (filmowo czy jakoś tak). Chwilę potem wyskoczył jej komunikat, od niemieckiej policji (bundes criminal polizei czy jakoś tak) że musi zapłacić 100 euro kary, żeby komputer został odblokowany. Odłączyła internet, zresetowała komputer, i mimo wszystko zamiast pulpitu ma tą informację. Musi kupić kartę za 100E, wpisać kod i do 24h odblokują komputer.

Moje pytanie brzmi czy da się to obejść? Legalnie, bądź nielegalnie. Czy to może być jakaś podpucha przez hakerów, wyłudzenie pieniędzy czy coś. Słyszał ktoś o takiej sytuacji, bądź się z nią spotkał?

Szkoda 100E płacić za oglądanie filmu dokumentalnego...

Pozdrawiam.


(Cedar) #2

Złapała jakiegoś śmiecia, jestem przekonany, że policja w żadnym cywilizowanym kraju nie działa w ten sposób. Nawet gdyby monitorując sieć internetową, uznali, że ogląda materiały nielegalne (pedofilia) to by na karze finansowej się nie skończyło, tylko by już miała ładne srebrzyste bransoletki :wink:

PS.

Legalność takiego/tego serwisu może być bardzo "dyskusyjna"


(Leon$) #3

niech się zgłosi na posterunek to się dowie czy chcą ją oszukać czy u nich takie prawo

:slight_smile:


(W!nter) #4

Laptop czy stacjonarny?


(Freeq52) #5

Raczej jest tak, jak napisał Cedar - jakieś hakiery wpadły na pomysł, jak w prosty sposób zarobić i mama dostaje ich reklamę na monitorze, w której jest mowa o wpłaceniu kasy za odblokowanie komputera - który może i został zablokowany, ale przez jakiś śmieciowy plik. Raczej napisz, aby mama zainstalowała sobie parę programów, które uchroniłyby ją przed tego typu żartami, bo pewnie nieźle się przestraszyła. A co do pedofilii - raczej kilku miłych panów zapukałoby do drzwi, bo te 100 euro to oni mają, ale na godzinę...


(Winters4TW) #6

Też wydaję mi sie że to syf, jest napisane by kupić kartę ukash za 100e i podać kod... Jutro zadzwoni na policję i się dowie o co chodzi.


(Cedar) #7

Niech może na policję nie dzwoni bo się naprawdę właduje w jakieś kłopoty jak usłyszą o (hipotetycznej) pedofilii. Nigdy nie wiesz na jakiego policjanta trafisz.


(Winters4TW) #8

http://www.pcgameshardware.de/aid,81841 ... heit/News/ jednak wirus.

Teraz trzeba szukać jak to rozwiązać.


(Cedar) #9

Z tłumaczenia widzę, że po infekcji komputer jest całkowicie zablokowany, więc należy użyć antywirusa na LiveCD z którego zostanie uruchomiony komputer.

http://translate.google.com/translate?t ... %2FNews%2F

A tu przykłady takiego oprogramowania:

http://www.google.pl/search?source=ig&h ... ve+cd+anty


(Winters4TW) #10

Ok dzięki za pomoc, już ściągam i płytki wysyłam. Opiszę co i jak było itp.

PS: Przynajmniej mama jest pewna że chce używać linuksa ;D

Pozdrawiam


(Cedar) #11

Wysyłasz gotowe, nagrane płytki do Niemiec?

Mam nadzieję, że wiesz jak się nagrywa obrazy ISO na płytę? To nie złośliwość z mojej strony, na forum często widzę, że ISO nagrywane jest jako plik i później jest lament, że nie chce wystartować :wink:

PS. Czekam na relację z usuwania tego śmiecia.


(Winters4TW) #12

Oczywiście że wiem, pewną wiedzę o kompach posiadam :smiley: Ciężko tylko będzie to tłumaczyć przez telefon.


(Buda Wojciech) #13

jak to złapać??:slight_smile:


(Winters4TW) #14

Szczerze to nie wiem, na niemieckie strony nie wchodziła, jedynie polskie. Wydaję się że to coś przez sieć, może połączyła się przypadkowo z jakimś wifi, a komputer dobrych zabezpieczeń nie miał.


(W!nter) #15

Jak komputer/laptop Twojej mamy bez problemu chodzi z internetem możesz spróbować tym:

http://www.dobreprogramy.pl/TeamViewer,Program,Windows,13319.html

Obsługa prosta. Mama daje Ci ID i hasło i masz kontrolę nad komputerem/laptopem Twojej mamy. Oczywiście twoja mama musi mieć ten program tak jak ty. A jeśli Twoja mama nie ma dostępu do internetu przez ten wirus to pozostaje telefon...


(Winters4TW) #16

Też chciałem przez TeamViewer'a, bo nie raz już korzystałem i jest ok, ale ma poprostu screena z tą informacją i nic więcej nie zrobi, pozostaje tylko livecd i telefon :frowning:


(Cedar) #17

Wiele reklam np. od Google są zależne od IP z którego się łączysz siecią i dlatego złapała niemieckiego wirusa, który w naszym kraju może być nie dostępny. Google na polskiej stronie wyświetliło spersonalizowaną i zlokalizowaną niemiecką reklamę, w której był link do tego śmiecia.

W tym przypadku się nie sprawdzi, tylko LiveCD bo ma zablokowany dostęp do systemu.

PS. Po co ten znacznik "code" w którego linka bierzesz?