Blokada na kopiowanie. Zabezpieczenie textu

(Poccnr) #1

Witam!

Chciałam założyć stronkę, na której chcę umieszczać moje reportaże, recenzje, publikacje itp. Jednym zdaniem wszystko to co sama stworzyłam.

Jednak nie chcę, aby było to powielane przez innych. Tzn. mogą czytać i się na to powoływać, ale żadnego kopiowania :twisted:

Proszę mi powiedzieć jak mam zabezpieczyć swoje teksty przez kopiowaniem?

Pozdr.

St.Pokrzywa.

(Lukasz Kryj) #2

Nie jest to możliwe.

Nie ma technicznych możliwości zabezpieczenia danych na stronie przed kopiowaniem.

Wystarczy bowiem, że zrobię print screena twojej strony, wczytam go do programu OCR i

w sekundzie mam całą treść dostępną w postaci tekstu.

Możesz za to w stopce strony umieścić zakładkę "Prawa autorskie" i tam napisać, że

nie zgadasz się na powielanie treści zawartych na stronie bez zgody autora.

(dark__jedi) #3

Takich ludzi co użyją tego sposobu jest jednak mniej niż tych co robią Ctrl+C, Ctrl+V. Sposób OCRem jest męczący i nie każdy nawt wie, że tak można zaimportować tekst.

(ra-v) #4

Z drugiej strony pomyśl o ludziach powołujących się na twoją stronę na forach i innych artykułach. Im więcej cytatów z twojego WWW i linków do Twojej strony typ lepiej dla odwiedzin (ludzie przechodzący na twoje strony + roboty). Wątpię żeby ktoś chciał kopiować całą recenzję czy artykuł i umieszczać na swoją stronę a następnie podpisać się jako autor tekstu.

Dajesz © Copyright w stopce oraz Autora i sprawa załatwiona.

Z innych ciekawych podpisów - na obrazkach i schematach (o ile będą) możesz dać znak wodny.

(athei) #5

Zamieszczaj tekst w formie obrazków ze znakiem wodnym. Ale to naprawdę głupi pomysł.

(Poccnr) #6

Ok, rozumiem!

Dziękuję za odp.

:slight_smile:

(Sitemaster) #7

Przed skopiowaniem nie da się skutecznie zabezpieczyć. Większość tricków da się łatwo obejść, a grafikę można ocr-em potraktować.

Już chyba lepiej jakieś info zamieścić, że materiały chronione prawem autorskim itd. (co nie jest konieczne, ale zawsze to jest czarno na białym).

Do tego jakiś cms np. wordpress + jakaś wtyczka informująca o klonie np. Copy Alerts.

A jak się mimo wszystko jakiś delikwent "pożyczacz" napatoczy, to: dokumentujesz, potem się z nim kontaktujesz i proponujesz polubowne załatwienie sprawy, w ostateczności wejść na drogę prawną.

Tak to możesz niekiedy nawet zyskać jakąś rekompensatę $ lub darmową reklamę.

Nie ma sensu bawić się w jakieś śmieszne blokady, wystarczy skorzystać z ochrony jaką daje prawo. Polecam lekturę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych :wink:

(Do Rejestracji) #8

Przed kopiowaniem ze strony użytkownika IE można się chronić, jest cała masa poleceń. Ale to tylko pod IE :wink: Ale i tak większość tricków sprawdza się tylko w starciu z bezmyślnością - strona obojętnie jakby nie była zabezpieczona na wyświetlaniu, to i tak zawsze można podejrzeć kod źródłowy. Jakimś sposobem jest nakładanie div'a z odpowiednim CSS'em (position, z-index) ale to bardziej pracochłonne niż pożyteczne, a i sprawdza się tylko w wypadku maksymalnej bezmyślności.