Blokada prędkości internetu z 300mb/s na 100mb/s

Witam, posiadam w domu światłowód od orenga i mam funbox 2.0 kupiłem siec mesh od tp-link deco m4 początkowo po podłączeniu miałem normalnie transfer 300Mb/s w komputerze na kablu ale po odłączeniu kabli i podpięciu spowrotem transfer spadł do 100Mb/s. Dom jest dwu piętrowy i na każdym piętrze jest umieszczony ruter od tp-linka gdzie jeden jest podpięty do rutera od orenga który teraz robi za modem. jeden jest na parterze łączy sie przez wifi z drugim na pierwszym pietrze a ten drugi ruter jest podpięty kablem 5e utp do tego na 3 piętrze i nwm czy zmiana kabla na 6 kategorie by cos pomogło w tej kwestii. Ogólnie jest tak ze na parterze jest 300Mb/s na pierwszym piętrze jest 200Mb/s a na drugim piętrze jest 100Mb/s i jakie mogłoby być najlepsze rozwiązanie. Mam nadzieje ze wszystko jasno napisałem.

Jaki standard wifi? Musiałbyś mieć 802.11 AX najlepiej. No i 5 GHz. Jeśli po Rj45 (kabel ) tak się dzieje, to może dostawca coś zrobił.

mam 2.5Ghz i 5Ghz

No to wtedy nie mógłby osiągnąć pełnych 300 na początku.

@jaca22 a czy masz możliwość pociągnięcia kabla z parteru na pierwsze piętro?

no właśnie podłączałem ten ruter na pierwszym piętrze z tym na parterze by wszystko było kablem, kabel taki sam a i tak nie było zmian w prędkości nadal u mnie było 100Mb/s

Ja bym się skontaktował z ISO (dostawcą internetu). Dziwny ten spadek.

ISP a nie ISO.

Ja miałem podobnie i wystarczyła mi zmiana kabla na kategorię 6. Nie wiem dlaczego tak jest, ale no tak sie udało naprawić. Zarobiłem kabel i śmiga

no najpewniej kabel bo i tak był kupowany za grosze kupe czasu temu i chciałem w tym miesiacu i tak kupic tej 6 kategori

@krystian3w No, literówka. Piszę na smartfonie.

@jaca22 Nie wykluczone, że przewód tu stanowi bottle neck. Kup szostkęi się zobaczy.

w sumie, nawet nie ze tworzy bottle neck tylko sie okazało ze kabel w którymś miejscu jest uszkodzony bo go odpiąłem od komputera i na wifi mam teraz 150Mb/s