Blokada prędkości na USB?

:!: Witam, od jakiegoś czasu mam problem z USB. :!:

Prędkość z którą przesyłane są dane na pendrive lub inny nośnik pamięci drastycznie uległ pomniejszeniu… kiedyś pendrive, na który download/upload z prędkością 3-4,5MB/s dziś ma około 1,050Mb/s.

Sprawdzałem pendrive w szkole i ma normalną prędkość (koło 4MB/s). Szperałem w biose, żeby znaleźć przyczynę tego, dawałem ustawienia domyślne biosu, reinstalacja sytemu (Windows XP), zmiana systemu (na Windows 7), najnowsze sterowniki… również próbowałem podpiąć pendrive’a bezpośrednio z tyłu pod USB… nic nie pomogło.

Zauważyłem, że max to 1MB/s na wszystkie USB, bo podłączyłem 2 Pendrivy i dodatkowo Nav i wgrywałem na każde urządzenie na raz i podzieliło po około 330-350KB/s.

Dzieje się tak niezależnie od tego czy wgrywam przez Total Commandera, czy bezpośrednio przez explorer’a.

Nawet wyczyściłem w 100% dysk, stworzyłem od nowa partycje i bez podłączania internetu (bo myślałem, że to mógłby być jakiś wirus, który siedzi np. na D:) i wtedy spróbowałem… no i oczywiście nie pomogło.

Czy jest coś co może blokować jakoś tą prędkość? Bios? Jeśli tak to gdzie?

Mam nadzieje, że wystarczająco opisałem problem.

Pozdrawiam.

\Edit:

Screen, nawet mniej niż przedtem: http://iv.pl/images/33792741871474496420.png

  1. Nie pirać filmów !!

  2. Podłączałeś do różnych portów USB, czy do tych samych?

Może, ale gdzie to musisz sam poszukać. Prędkość wskazuje na USB 1.1.

Inną rzeczką którą może blokować szybkość jest błąd sterowników USB/płyty głównej lub fizyczne uszkodzenie USB - akurat spotkałem się z tym że raz na tydzień podłączając pendrive wyskakiwał komunikat “To urządzenie moje działać szybciej…”. Problem jest do dziś niezidentyfikowany, na razie go olewam.

Dodatkowo sprawdź czy w systemie nie ma włączonej opcji trybu oszczędzania energii.

Prawdopodobnie masz ustawione w BIOSie, żeby USB pracował w trybie 1.1 (12Mbps czyli 1,5MBps).

Poszukaj w BIOSIe ustawienia odpowiedzalnego za USB, prawdopodobnie w zakładce typu “Chipset configuration” i ustaw tryb USB2.0 Hi-Speed.

– edit –

Nie widziałem postu powyżej jak pisałem :slight_smile:

Pozdrawiam

Tak, podłączałem do różnych portów USB - co może sugerować fakt, że podłączałem parę urządzeń na raz…

Tak mam aktualnie aktywne w biosie USB “1.1+2.0 12V” (do wyboru było jeszcze tylko 1.1 oraz disabled)

Sterowniki pobrane najnowsze. Sprawdziłem na pudełku od płyty głównej (akurat pod ręką, bo w nim mam wszystkie płytki od PC) i jest “USB2.0” :wink:

No cóż, to nie jest miła perspektywa, że miało by się sprawdzić to co pisze ra-v “fizyczne uszkodzenie USB” … ale niestety wszystko na to wskazuje.

Screen z uploadem na Pendrive’a: http://iv.pl/images/07363493192363766714.png

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

12V?? Powinno być 5V.

wsadz kabelek od usb do innego portu na płycie.