Blokada ubuntu hasłem, bez gaszenia procesów, polaczenia

Jak zablokować laptopa z ubuntu, tak aby nie odlaczal sie od sieci, poprostu zablokować hasłem, jak wybieram “wstrzymaj” to wylacza zasilanie, zahibernuj, uśpij - wszystko to samo.

Chciałbym także zrobic to samo gdy go składam, tzn gdy nakrywam matryce zeby sie pokazalo okienko logowania ale laptop musi miec wszystkie procesy uruchomione i wciaz byc polaczony z netem…

dzieki

To powinien umożliwiać zwykły wygaszacz ekranu (xscreensaver). Możesz też spróbować programu xlockmore - jest w repozytoriach. Wystarczy, że utworzysz sobie na Pulpicie plik / aktywator z poleceniem:

xlock

Albo program slock, ale wiem że gnome ma taką opcję wbudowane, poszukaj gdzieś opcji zablokuj ekran.

Alt + Ctrl + L - Blokuje ekran,

Wstrzymanie systemu zatrzymuje wykonywanie procesów przez procesor, ale zachowuje dane w pamięci RAM, i musi pobierać trochę prądu (ale mniej niż przy normalnej pracy) a więc przydaje się to gdy chcemy odejść od kompa na dłużej niż moment, a później kontynuować pracę.

Hibernacja też zatrzymuje procesor, ale dane z RAM są kopiowane na dysk na partycję SWAP, komputer nie potrzebuje wtedy zasilania i nie żre prądu, przydatne gdy musimy wyjść na kilka kilkanaście godzin, a mamy otwarte multum aplikacji.

Pewnie potrzebujesz zablokować kompa ale pobierać dane, a więc procesor musi działać wstrzymanie i hibernacja na pewno nie pomogą, więc tylko Alt + CTR + L (komp wtedy żre prąd normalnie :D)

potrzebuję zablokować ale tak by pozostał uruchomiony serwer… a nie sączyć pirackie programy/filmy/gry… :slight_smile:

Aha no to na jedno wychodzi bo serwer potrzebuje procesora tak jak i pobieranie danych :smiley:

O teraz zauważyłem bratnią duszę :smiley: niech żyje KNP :smiley:

nie dość że KNP to jeszcze lokalizacja: Kraków :slight_smile: witam ,dzieki za pomoc

Skoro laptop, i nie ma się uśpić/hibernować, to pewnie jest podłączony do zasilacza.

Menu -> System -> Preferencje -> Zarządzanie zasilaniem

Tam na zakładce “Zasilanie sieciowe” masz opcję “Kiedy pokrywa laptopa zamknięta” wybierz “wygaś ekran”

Pamiętaj o opcji “Uśpienie komputera, gdy jest nieaktywny przez”, aby ustawić “nigdy”.