Blokery reklam coraz mniej przydatne?

Ostatnio nagminnie napotykam np. komunikaty o ciasteczkach, których nie da się w prosty sposób zablokować, ponieważ kod tego elementu zmienia się po każdym odświeżeniu albo ukrycie go powoduje brak scrollbara. Używam uBlocka i mam zasubskrybowane liczne filtry mające takie komunikaty ukrywać, ale najwyraźniej nie działają na większość z nich. Nie wiem, czy twórcy filtrów olewają już ich aktualizację, czy nie radzą sobie z tym problemem. Czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość internetu? Blokery reklam już nam nie pomogą, bo staną się bezsilne wobec tego typu zabiegów? Ktoś się orientuje?
A może to tylko uBlock tak zszedł na psy i trzeba zainstalować coś innego?

W moim przypadku Ublock + Privacy Badger + I don’t care about cookies. Nie widzę 99% tego czego nie chcę.

1 polubienie

I np. tutaj: https://wiadomosci.wp.pl/najnowsze czy na innych stronach należących do wp (a jest ich mnóstwo) też nie widzisz komunikatu o ciasteczkach: https://i.ibb.co/Y39NSyn/2020-12-26-115308.png

1 polubienie

A czy ten zestaw, którego używasz nie powoduje problemów i nie blokuje czasami czegoś, co jest potrzebne? U mnie już sam uBlock czasami stwarza takie problemy i np. bywa, że na jakiejś stronie nie mogę wysłać komentarza, albo w sklepie internetowym nie mogę wybrać punktu odbioru z rozwijanej listy itp.
No i właśnie, kiedyś wystarczał sam uBlock, a teraz potrzeba aż trzech :frowning:

@Kisielek Zainstalowałam I don’t care about cookies i komunikat o ciastkach znikł, ale teraz dla odmiany mam to: zrzut :frowning: Privacy Badger chyba tego nie usunie?

Nie usunie bo i tak się pokazuje, nic nowego, jeżeli chcesz przeczytać artykuł to musisz kliknąć przejdź do wp i ze strony wybrać artykuł.

@D35CART35 A to ja wiem, że tak muszę. Chociaż ja akurat klikam OK, a później jak wyskoczy okienko dodawania wyjątków, to klikam Anuluj :stuck_out_tongue: No właśnie w tym poście o to chodzi, że blockery najwyraźniej są coraz mniej skuteczne :frowning:
Zastanawiam się, czy jest jakiś, który blokuje skutecznie również takie komunikaty i nie tylko na wp, bo tam w sumie nawet rzadko zaglądam. Mógłby być nawet płatny, tylko czy cokolwiek radzi sobie z tym szajsem?

1 polubienie

U mnie uBlock (ze wszystkimi filtrami aktywnymi + kilka customowych) + uMatrix robią robotę. Co prawda pojawiają się bzdury w stylu:

Screenshot_20201226_134519

ale nie zamierzam wyłączać dodatków. Prędzej zrezygnuję z odwiedzania danego portalu (co akurat w przypadku WP, Gazety czy Onetu uskuteczniam już od pewnego czasu), niż miałbym się wystawiać na ostrzał ze strony reklamodawców.

5 polubień

@anon67650823 W zasadzie też nie odwiedzam WP czy Onetu ot tak, ale często trafiam tam poprzez linki do jakichś artykułów, kiedy szukam czegoś w Google i dlatego podałam jako przykład. Klikając w link często nawet nie wiem, że ta strona należy do WP, więc ciężko je pomijać. A skoro ich nie odwiedzasz, to ten uMatrix na nich nie działa?

Mówiąc bardzo ogólnie uMatrix działa na skrypty JS umieszczone w treści strony. Taki bardziej zaawansowany NoScript. Zablokowany skrypt = skrypt nieuruchomiony. Ale dodatku nie polecam, bo jest dość wymagający w konfiguracji i może frustrować przypadkowego użytkownika.

1 polubienie

Ja zwykle listy do blokerów aktualizuje tu:

Polskie filtry do AdBlocka, uBlocka Origin i AdGuarda (majkiit.github.io)

Zwykle jak na jakieś stronie przestanie działać blokowanie to wciągu kilku godzin pojawia się tutaj zaktualizowana lista która rozwiązuje problem.

@sidkwa i ten komunikat o dodaniu uBlocka do wyjątków nie pojawia się u ciebie na WP? Który konkretnie filtr go zablokuje?

Pojawia się. Ale wtedy klikasz w niego i on znika.

Postępuję podobnie.

To raczysko które portale uskuteczniały przez lata, z wyskakującymi oknami, uciekającym przyciskiem “X”, animowanymi banerami skutecznie wyleczyły mnie z reklam i wszelkich nacisków aby je odblokować.

@betmariss - kliknij w zielone. Doda się do wyjątków a i tak nie będziesz miał reklam bo privacy badger je zablokuje jako kolejna warstwa ochrony.

1 polubienie

Też używałem ale był do bani.

3 polubienia

Potwierdzam. Często blokuje fora i inne potrzebne elementy, a Adguard tylko gazetkę z Dino jako porządną dla mnie rzecz. Ublocka mam jedynie w SeaMonkey i Pale moonie, bo nie ma dla nich nic lepszego.

1 polubienie

Komunikat RODO od WP lepiej akceptować po prostu “skryptletem” lub osobnym dodatkiem typu:

  • Polska Ciasteczkowa Zgoda

  • I dont’t care about cookies


Anty-adblock WP niestety jest już na granicy że da się go usuwać w 48 godzin, jak dodatek zrobi tę aktualizację listy po 48 h.


Co do indywidualności komunikatu, to RODO niektórzy wsadzają we wtyczkę* do wszelakich pop-upów np. tych od galerii zdjęć typu “fancy-boxes”. Wtedy nie ma leku w postaci uniwersalnego filtru, bo nawet :has() czy :has-text() mogą uszkadzać podgląd galerii lub pop-upów ze świadomą subskrypcją newslettera.

* - tak to można nazwać np. pluginem do WordPress

1 polubienie