Blokowanie dostepu przez MAC po kablu!


(Wyzynacz) #1

Witam.Posiadam router WGR614v9 i chciałbym zablokować dostęp do niego komputerom z sieci domowej.Problem polega na tym,żeby blokowanie odbywało się dla każdego, a nie,że ktoś podepnie sobie kabel i jego już nie obowiązuje blokada.Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć jak można zmieniać sobie IP z poziomu komputera(w sensie załóżmy dodaje regułe blokowania po tym adresie a delikwent sobie zmienia adres i już znowu frywolny).Z góry dziekuje za szybka odpowiedz.


(Dimm Dna) #2

Jeżeli chcesz przypisać dany adres IP do danego komputera możesz to zrobić dwojako:

  1. Z poziomu routera szukasz zakładki DHCP. Powinna być tam opcja Address Reservation, albo coś w tym kontekście. Tam przypisujesz danym adresom MAC adres IP. Wtedy po ponownym połączeniu serwer DHCP przypisze to IP klientowi z tym adresem MAC.

  2. Otwierasz połączenia sieciowe PPM na połączeniu -> Właściwości -> Protokół TCP/IP -> Użyj następującego adresu IP. Resztę wpisujesz ręcznie.

Jeżeli chcesz zablokować jego łączenie się z siecią najlepiej umieścić adres MAC na czarnej liście. Zakładka Bezpieczeństwo / Secruity.


(Wyzynacz) #3

No kiedy własnie zrobiłem jak mówisz,w sensie tego przypisania i nic!Przypisuje ludziom z WIFI ale po lanie caly czas idzie swoją drogą!Jakby kabla nic nie obowiązywało do cholery…Istnieje inna opcja?

I co,nadal brak pomyslow i znawcow?Smutne bo to już trzeci raz kiedy pytam o coś i nie otrzymuje odpowiedzi…


(roobal) #4

Jak nie działa? Tworzysz albo białą listę, na której są tylko dozwolone MACi, albo czarną listę, na której są tylko blokowane MACi. Opcja pierwsza dopuszcza ruch sieciowy tylko dla tych MACów, a reszta jest blokowana, tj. każdy może podpiąć kabel ale nie uzyska dostępu, zmiana IP nic tu nie pomoże, jedynie zmiana MACa, ale ktoś musiałby znać dozwolone adresy. Opcja druga, wszyscy mają dostęp, a poszczególne osoby są blokowane.

Najlepiej daj zrzuty ekranu z ustawień, bo tak to nie wiadomo czemu Ci nie działa.

Pozdrawiam!


(Wyzynacz) #5

MFWW.png Rozumiem,że to ta opcja o której mówicie?I jak na obrazku widać jest adres przydzielony i podczas połączenia przez wifi jest przydzielany taki jak tu widnieje,natomiast przez kabel w ogóle nic sie nie zmienia(Mimo oczywiscie dodania maca karty sieciowej po kablu,mialem go podczas jego polaczenia to skopiowalem)…w logach napisane ze przydzielono(temu ~1.3) a o innym delikwencie nie ma ani słowa i jest on podłączony np pod jakiś ~192.168.1.99 albo ~1.22 czy inne takie.

Interesowalaby mnie opcja ruchu sieciowego tylko dla wypisanych mac’ow.Byla jeszcze opcja Wireless - setup access list i tam dodalem tylko maci ktore bym chcial ale to jak sama nazwa wskazuje tylko na wireless dziala.Milo ze ktos sie zainteresowal,czekam na dalszy ciag :slight_smile:

P.S. na screenie nie ma dodanego adresu delikwenta bo byl reset routera i teraz jeszcze sie nie podpinal,a ja tez nie bede przeciez caly czas go sledzil.Informacja tylko w celu wyjasnienia,gdy mowilem,ze nie dziala,byl wpisany.

P.S2.Jeszcze lepsza opcja miała miejsce jakis czas temu otoz,ow delikwent dzisiaj blokowal mi dostep!Co wiecej nie wchodzac do routera,tylko chyba starajac sie ciagle podlaczyc* pod inny adres?Czy w jaki inny sposob moglby to zrobic?Nawet strony routera sie wtedy nie ladowaly(Dlatego nie moglem dodac ponownie tego adresu).

*Co do podkreslonego - dzialo sie to zawsze gdy jakis blokowalem w wyjatkach FW,gdyz tam tylko po IP,ten wybieral inny i sru,na nowo…

Dodane 19.05.2012 (So) 5:01

Jakis refresh…?