Blokowanie instalacji pakietów - czy możliwe?

Czy da się w Ubuntu wprowadzić blokadę instalacji wybranych przeze mnie pakietów? Wybranych pakietów przeze mnie nie powinno się dać zainstalować ani poprzez konsole ani synaptic ani z paczek.

I chciałbym, żeby odblokowanie tych pakietów nie było takie proste. :oops:

http://www.ubuntu-pomoc.org/synaptic-za … o-pakietu/

Pokombinuj coś z tym.

Chcesz zablokować po to, żeby się automatycznie nie aktualizowały, czy żeby inny użytkownik z prawami administracyjnymi nie mógł tych pakietów zainstalować?

Pozdrawiam!

Zeby root nie mogl zainstalowac np. kubuntu-desktop i dobrze by bylo jakby pojawiala sie jakas stosowna informacja z jakiego powodu nie da sie zainstalowac pakietu. Wolalbym wprowadzac zakazy do jakiegos pliku recznie, nizli poprzez graficzne konfiguratory.

Dobrze by bylo jakby plik mial nazwe ustalona przeze mnie, by nie tak latwo bylo zdjac blokade.

Jeśli ktoś ma uprawnienia admina, to praktycznie przed nim nic nie zablokujesz, bo on sobie to odblokuje, tutaj możesz jedynie zainteresować się np. SELinuksem.

Pozdrawiam!

Stwórz pakiet .deb z wpisanymi zależnościami konfliktującymi z interesującymi Cię pakietami (np. z użyciem equivs).

Możesz w ten sposób stworzyć puste pakiety o nazwach takich jak te, które chcesz blokować, zainstalować je - a potem zablokować ich aktualizację (w apt-get/aptitude znak “=” za pakietem lub argument “hold”, w synaptic opcja “pakiet->zablokuj wersję”).