Blokowanie internetu dla konkretnych programów w połączeniu mobilnym

Hej,

jestem użytkownikiem BDI Aero2 które jak wiadomo nie jest najszybsze. Traktuje tą kartę SIM w laptopie jako backup i internet w podróży tylko do przeglądania internetu. Mam tylko jeden problem. Często synchronizuje duże ilości danych na Dropboxie, Google Drive i OneDrive. Kiedy uruchamiam komputer na łączu BDI zanim zapauzuje synchronizację tracę czas, do tego często i tak zanim łącze się odetka mijają kolejne minuty, stąd moje pytanie - czy jest możliwość zablokowania internetu dla wybranych aplikacji na konkretnym łączu? Tzn. Google Drive ma internet via Ethernet i WIFI, ale już nie na łączu komórkowym.

I drugi scenariusz. Czy analogiczna blokada jest możliwa także w przypadku korzystania z konkretnej sieci wifi. Ułatwiało by to sprawę przy łączu LTE z iPhone’a. Tym razem nie chodzi o prędkość, a o limit danych - przesyłanie 100GB po LTE trwaw szybko, ale może zjeść pakiet.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Można zrobić plik BAT, który włącza/wyłącza regułę blokującą ruch sieciowy dla danego programu w Windows Firewall. (oczywiście taką regułę wcześniej utwórz)
Dla aktywowania reguły:
netsh advfirewall firewall set rule name="nazwa-reguły" new enable=yes
Dla deaktywacji reguły:
netsh advfirewall firewall set rule name="nazwa-reguły" new enable=no

Dobrym rozwiązaniem też jest lekka nakładka na Windowsowy Firewall o nazwie TinyWall.
https://tinywall.pados.hu/features.php
Masz w niej szybkie przełączanie trybów / bloklistę (aktywowaną 1 kliknięciem) i dużo innych przydatnych usprawnień.