Blue Screen - komputer się zawiesza

Witam od kilku dni komputer zaczął się zacinać, myszką nie można ruszyć, brak mrugnięć kontrolki hdd - totalna bezczynność systemu, mogę tylko zresetować.

Od dzisiaj zaś pojawiają się również bluescreeny, głównie gdy gram w LoL’a. Od razu mówie że w przeciągu kilku ostatnich dni nie instalowałem nic nowego, a ten problem nigdy się nie pojawiał.

 

Na samym początku próbowałem skanować komputer itd, wczoraj zaś zrobiłem format całkowity + instalacja win7. Problem niestety nadal się pojawia.

Problem jednak głównie podczas gier i korzystania z neta (w tym przypadku głównie oglądania tresci video).

Pomyślałem więc że może karta się przegrzewa gdyż rano gdy włączyłem komp problem się nie pojawil, dopiero po godzinie nagle 3x się zawiesił podczas grania.

 

W speedfun i everest nie byłem w stanie sprawdzić temperatury dopiero GPU-Z pokazał temperature, a raczej kilka.

 

GPU temp - 77 (komputer działał kilka godzin, po ostatniej zwieszce wył go na 15min, po właczeniu temperatura była równa 66stopni, 5min później gdy pisze tego posta 77).

 

GPU temp(dispio) - 78

 

GPU temp(memio) - 87

 

GPU temp(shadercore) - 81

 

Czy to możliwe że to wina karty? namacalnie sprawdzałem, jest faktycznie bardzo gorąca. W pierwszej kolejności podejrzewałem hdd gdyż jest stary, jednak teraz już nie wiem. Mam właśnie w planach zainstalowanie najnowszych sterów do grafiki, i zastanawiam się nad próbą podkręcenia szybkości obrotów wiatraka, warto spróbować?

 

Proszę o jakieś porady, już kończą mi się pomysły.

 

 

 

Konserwacja kompa, chłodzenia karty,wymiana pasty na GPU,dodatkowy wentylator - za gorąco?

 

Daj screen smart dysku z HD Tune, opcja health.

Program HD Tune nie poazuje żadnych wyników w zakładce “health”. Opcja ‘SMART’ w biosie jest włączona, dlatego nie mam pojęcia czemu nie mam wykazu w zakładce health. Używałem kilka miesięcy temu tego programu i wtedy działał bez zarzutu.

 

Pobrałem HDD Scan, jednak w nim również opcje, które pozwalały na sprawdzenie tych rzeczy były “szare”, nie mogłem ich włączyć.

 

 

 

 

Wczoraj zwiększyłem w sterownikach do karty obroty wiatraka z 50% do 55, temperatura spadła o prawie 10stopni, dzisiaj jednak temperatura jest taka jak wczoraj a opcji ‘overdrive’ w Catalistach nie mogę włączyć, po akceptacji regulaminu znika mi ta opcja z menu. Proszę również o pomoc w tej kwestii, gdyż wczoraj nie miałem sposobności nawet przetestować czy temp to główny czynnik który powoduje te zwiechy. Jest jakaś alternatywa w postaci programu do optymalizacji obrotów wiatraka? lub co zrobić aby na tych catalystach zaczęło działać?

 

 

W sprawie odczytu SMART pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 DEC), zrób zrzut ekranu (rozciągnij okno programu), umieść na http://postimage.org/ i podaj link na forum.

CrystalDiscInfo:

 

http://postimg.org/image/ds0et5n5t/

 

Bluescreen:

 

http://postimg.org/image/x42d4gdqz/

 

 

Dysk w porządku.

 

Bluescreen wskazuje na problem z kartą graficzną/sterownikiem.

 

Odinstaluj obecny sterownik do karty graficznej i zainstaluj najnowszą wersję sterownika ze strony AMD.

Wyniki na screenie są po zainstalowaniu najnowszych sterowników(catalisty), nowszych już raczej niema, jednak chwile później komputer zawiesił się podczas korzystania z openfm.

Zwiększyłem nieco obroty wiatraka(riva tuner), temperatura utrzymuje się na poziomie 64~stopni i od tamtej pory nie było zwiech, zabieram się do dalszych testów podczas gier.

 

GPU temp (memio), spadło do 74stopni przy normalnej pracy komputera tj głównie przeglądanie neta.

 

Jednak nic nie wyjaśnia wyników bluescreenview, które są na czerwono. Wkrótce dam odpowiedź czy pojawiły się jakieś zwiechy

 

 

Po ponownym uruchomieniu komputera, temperatura nadal jest w granicach 78stopni i doszło do zwiechy. Wygląda na to że ustawienia w riva tuner sprawily że działają one do ponownego rozruchu, czy jest jakiś inny sposób na stałe zwiększenie obrtów wiatraka? Wychodzi na to że właśnie temperatura to główny powód problemów.

 

W sterownikach catalist do karty, również działało tylko do ponownego rozruchu komputera.

 

 

 

problem rozwiązany, udało się zwiększyć temp na stałe.