Blue screen na Windows 7 64 bit kod błędu 0x0000007a

Witam serdecznie,

to mój pierwszy wpis na tym jakże pomocnym forum. Zaglądam tu od lat i zawsze znalazłam rozwiązanie swojego problemu u innych użytkowników;) Za co dziękuje;)

 

HISTORIA/GENEZA PROBLEMU

Po włączeniu laptopa, standardowo - BuisinessEverywhere (korzystam z internetu mobilnego) później firefox i… po kilku sekundach nie mogłam już nic zrobić. Przestawała działać zarówno klawiatura i mysz. Wymuszałam restart i tak kilka razy. 

Włączyłam więc komputer z wersji z dnia przed - to samo. 

Uruchomiłam więc w trybie awaryjnym z obsługa sieci. Poklikałam trochę i podłączyłam się znów z internetem, znów firefoxa i znów po kilku sekundach się zawiesił. Ucieszyłam się, bo naiwnie myślałam, ze znalazłam winowajcę, czyli Mozillę.

Odpaliłam więc ponownie w trybie normalnym. Włączyłam Nortona i zaczęłam skanować, znalazło mi coś typu “SAPE.Somoto.2b” 2szt. i "POA.Softonic.

W międzyczasie stwierdziłam, ze może zaktualizuję trochę windowsa (to mógł być mój błąd), bo szczerze mówiąc bardzo rzadko to robię. 

Po skończeniu wszystkiego problem z firefoxem się nie rozwiązał…, przeszłam więc na chroma i działa. 

 

BLUE SCREEN

BS zaczyna się pojawiać w momencie, w którym odchodzę od komputera (może być włączony film) i nie macham myszką przez średnio 40 min. Problem nie pojawia się, gdy jednak tą myszka macham nawet przez 14h…

 

Przepraszam za tak długi wstęp.

 

W załączeniu dodaję jeden z .dmp

post-282093-0-45163900-1439221317_thumb.

oraz wszystkie jak dotąd w sendspace: https://www.sendspace.com/file/htrbvp

 

zapoznałam się już z wątkiem: http://forum.dobreprogramy.pl/blue-screen-na-windows-7-64-bit-t406746/ i podanymi tam informacjami…

 

TEORIA

Mam małą teorię do tego błędu… Windowsa na nowo stawianego z nowym dyskiem miałam w kwietniu, ale już wcześniej miałam problemy z hibernacją laptopa, dlatego po wymianie dysku informatyk zablokował mi tę możliwość (nie wiem jak, nie zapytałam niestety) Teraz BS pojawia się właśnie wtedy, kiedy komputer jest właściwie bezczynny (ale filmy odtwarza).

 

Znalazłam takie rozwiązanie: https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/977178, ale nie jestem pewna, czy bardziej nie zdestabilizuje systemu. Poza tym, jak szukam poprzez hasła typu: “KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR” znajduję jakby inne symptomy pojawiania się BS…

 

Mam teraz bardzo mało czasu na szerszą diagnostykę i dużo pracy na laptopie, dlatego poza prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, proszę o opinię - jak myślicie, jak długo mogę ignorować BS? Czy może się coś gorszego stać? Laptop to moje stanowisko pracy… ech…

 

P.S. Nie wiem, czy to konieczne, ale podaje opis systemu:

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 Home Premium

Wersja 6.1.7601 Service Pack 1 Kompilacja 7601

Producent systemu Hewlett-Packard

Model systemu HP Pavilion dv6 Notebook PC

Typ systemu x64-based PC

Procesor Intel® Core i7 CPU       Q 720  @ 1.60GHz, 1597 MHz, Rdzenie: 4, Procesory logiczne: 8

Wersja/data systemu BIOS Hewlett-Packard F.04, 2009-09-10

Wersja SMBIOS 2.6

Katalog systemu Windows C:\Windows

Katalog systemowy C:\Windows\system32

Urządzenie rozruchowe \Device\HarddiskVolume1

Ustawienia regionalne Polska

Warstwa abstrakcji sprzętu Wersja = “6.1.7601.17514”

Nazwa użytkownika HAPECEK\Joanna

Strefa czasowa Środkowoeuropejski czas letni

Zainstalowana pamięć fizyczna (RAM) 4,00 GB

 

Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość w czytaniu;)

 

Edit:

Robię jeszcze analizę HD Tune, więc już wiem, że to u mnie problem z dyskiem:

post-282093-0-27627900-1439227378_thumb. post-282093-0-68145900-1439227408_thumb.
 

Skan co prawda jeszcze się robi…, ale za pierwszym razem, gdy go uruchomiłam to po znalezieniu uszkodzonej części znów pojawił się BS:( Dysk jest jeszcze na gwarancji, więc pewnie oddam do profesjonalisty, który go wymieniał w kwietniu, ale mam pytanie - Czy mogę jeszcze coś zrobić, spróbować naprawić go, albo chociaż się dowiedzieć, czy uszkodzenia się “powiększają”?

Komputer najchętniej oddałabym dopiero za 2 tyg… (z powodu projektów, terminów, deadline’ów i do tego pracy zdalnej/wakacyjnej.

 

 

Na temat błędu nr 0x0000007a poczytaj to:

http://www.hotfix.pl/bledy-systemu-windows-kody-bsod-a11.htm

Tak, dziękuję - odnalazłam tę stronę, stąd skan HD Tune’em. Powyżej zamieściłam w edycji zrzuty z ekranu.

Stąd pytanie - Czy mogę prosić o jakieś rady dotyczące może narzędzi by ten dysk spróbować naprawić? Nadal skanuje kolejnych błędów nie znalazł jak na razie. Przeskanować czym innym? Jeśli chodzi o chkdsk (nigdy nie robiłam) zamierzam puścić później, bo chciałam jeszcze popracować ;/

Ok… sama sobie odpisuję, ale chcę naprawić dysk za pomocą chkdsk… i zainstalować tę łatkę od Microsoftu, o której wspominałam: https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/977178. I teraz nie wiem w jakiej kolejności powinnam to zrobić? Najpierw dysk, czy łatka? Czy to w ogóle ma znaczenie?

A sama analiza wygląda tak:

post-282093-0-34341800-1439235126_thumb.

c.d. przygody:

na razie sprawdziłam tylko CHKDSK C: /F i czysto jeszcze nie sprawdzałam CHKDSK C: /R…, bo podobno długo trwa…

Niestety nie mogę zainstalować łatki od windowsa, bo “aktualizacja nie ma zastosowania na Twoim komputerze”, z tego co znalazłam m.in. tu https://www.youtube.com/watch?v=c7jSBAkV6vg (w komentarzach) pomogłoby mi zaktualizowanie sterowników SSD…, ale już nie mam siły szukać na forum jak z linuxa to odpalić…, którego linuxa i jak najprościej… (jeśli ktoś ma pod ręką takową sprawdzoną instrukcję byłabym wdzięczna za link)

Do tego zainstalowałam Advanced System Care. Nic szczególnego nie znalazł.

Sterowniki niektóre mam nieaktualne, ale muszę jakimś systemem chyba się do tego zabrać (tylko jakim?), bo po dzisiejszej nocnej próbie musiałam o godzinę przywracać system… (Najwyraźniej coś mój modemowy internet nie bardzo lubi aktualizacji i zgubił całe urządzenie nazywając je inaczej…)

 

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

 

Jeśli coś jeszcze znajdę to napiszę, jeśli się naprawi też :) Tak, jak napisałam w pierwszym poście - nie raz, jako niezalogowanemu użytkownikowi to forum mi pomogło, więc może ten wpis pomoże komuś ;) Pzdr!

Aktualizacji sterowników można dokonać wchodząc PPM w Komputer > Właściwości > Menedżer urządzeń

 

Po sprawdzeniu w Szczegółach sterownika czy sterownik jest aktualny lub nie > jest opcja Aktualizuj sterownik.

 

Ja nigdy nie używam programów pobierających i aktualizujących sterowniki, bo one tylko szkodzą - już miałem taki przypadek, że mi system padł.

Sterowniki najlepiej po sprawdzeniu jaki jest potrzebny pobierać ze strony producenta.

 

Jeszcze to musisz mieć w swoich Ulubionych i przestudiować:

http://www8.hp.com/pl/pl/drivers.html

 

Pozdrawiam

 

PS. Mam nadzieję, że doświadczeni userzy z DP więcej Ci pomogą…

 

Dziękuję zbigg47, pokombinuję jeszcze później ze sterownikami:)

Rano ok 6 sprawdziłam CHKDSK C: /R,

poniżej podaję końcówkę (tylko tam się coś dzieje):

 

"CHKDSK sprawdza dane pliku (poziom 4 z 5)

Niepowodzenie odczytu; status: 0xc0000185; przesuniecie: 0xe7a000 przez 0x8000 bajtów.

Niepowodzenie odczytu; status: 0xc0000185; przesuniecie: 0xe7b000 przez 0x1000 bajtów.

System Windows zastapil uszkodzone klastry w pliku 72173

o nazwie \Users\Joanna\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\DXGX67~1.DEF\COOKIE~2.SQL.

  Przetworzone pliki: 178672.                                             Zakonczono sprawdzanie danych pliku.

CHKDSK sprawdza wolne miejsce (etap 5 z 5)

  Przetworzone wolne klastry: 37196872.                                         Zakonczono sprawdzanie wolnego miejsca na dysku.

Dodawanie 1 uszkodzonych klastrów do pliku uszkodzonych klastrów.

Usuwanie bledów w mapie bitowej woluminu.

System Windows wprowadzil poprawki do systemu plików.

 

 225216511 KB calkowitego miejsca na dysku.

  76047724 KB w 146911 plikach.

     91672 KB w 29323 indeksach.

         4 KB w uszkodzonych sektorach.

    289623 KB uzywanych przez system.

     65536 KB zajetych przez plik dziennika.

 148787488 KB dostepnych na dysku.

 

      4096 bajtów w kazdej jednostce alokacji.

  56304127 ogólem jednostek alokacji na dysku.

  37196872 jednostek alokacji dostepnych na dysku.

 

Informacje wewnetrzne:

00 ba 02 00 76 b0 02 00 7f 0f 05 00 00 00 00 00  …v…

64 01 00 00 54 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  d…T…

00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00  …

 

System Windows zakonczyl sprawdzanie dysku.

Zaczekaj na ponowne uruchomienie systemu."

 

Pytanie, czy to wystarczy? HD Tune nadal widzi uszkodzenie, ale czy system nadal korzysta z tej części dysku? Czy jest jakieś inne dobre narzędzie do naprawy?Czy uszkodzenie dysku może mieć związek z mostkiem południowym? (jak pisałam wyżej dysk ma ok 0,5 roku, poprzedni padł po 5 latach. Mostek to było podejrzenie, ale nie potwierdzenie diagnozy wtedy…)

Pozdrawiam

Blue screeny są spowodowane bad sectorami na dysku twardym. Generalnie radziłbym archiwizację ważnych danych, przeprowadzenie zerowania dysku twardego (wiąże się to z usunięciem wszelkich danych z dysku) i postawienie systemu na nowo. Można też odać dysk na gwarancję.

Dziękuję za radę, na szczęście od kilku lat nie trzymam ważnych danych na dysku laptopowym, także ich utrata nie jest problemem.

Problemem jest za to, że jest to moje narzędzie pracy, a za kilka dni wyjeżdżam i będę pracować zdalnie - boję się, że wtedy padnie. Teraz też mam terminy i nie mogę sobie pozwolić na oddanie komputera choćby na dobę… Stawianie systemu to też inna bajka - mam masę specjalistycznych programów i nie na każdym komputerze mogę pracować… Nie wiem, co jeszcze mogę sprawdzić by opóźnić oddanie komputera do naprawy/całkowity crash systemu o 2 tyg…

Pozdrawiam

pokaż raport-http://forum.dobreprogramy.pl/szukanie-przyczyny-bsod-a-za-pomoc%C4%85-bluescreenview-t313445/

wykonaj chkdsk chkdsk : /f wszystkich partycji kilka razy

masz jeden niestabilny sektor

Podaje dla ostatniego z błędów z wczoraj (dzisiaj nic się nie działo)

post-282093-0-89399600-1439306236_thumb.post-282093-0-37753200-1439306247_thumb.

wcześniejsze błędy są na sendspace w pierwszym wpisie.

 

"chkdsk : /f "co robi? bo zastanawiałam się nad końcówką x, generalnie takie sprawdzanie dysku robię pierwszy raz w życiu. Poszukam w necie odpowiedzi, ale najwcześniej mogę za 1-1,5h bo właśnie wychodzę przy okazji przetestuję, czy w czasie mojej nieobecności pojawi się blue screen;)

chkdsk x: /f

gdzie x to litera partycji który chcesz przeskanować.

a nie, to wiem, znalazłam po prosty cos takiego: CHKDSK dysk:_/X,

gdzie “/X Wymusza uprzednią deinstalację woluminu, jeżeli jest to konieczne. Wszystkie otwarte dojścia do tego woluminu przestaną być prawidłowe (zastępuje użycie przełącznika /F).”,

dlatego napisałam, że zastanawiałam się nad x, ale chciałam doczytać, czy to nie zaszkodzi, 

a literkę “F” już kumam… niemądra ja - bo przecież już sprawdzałam dysk tym narzędziem, tylko jedynie partycję C.

sprawdzę więc za niedługo całość komendą "chkdsk : /f "

 

Powyżej wkleiłam fragment raportu z rana i jest w nim "System Windows zastapil uszkodzone klastry w pliku 72173

o nazwie \Users\Joanna\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\DXGX67~1.DEF\COOKIE~2.SQL.".

Od Mozilli się te problemy zaczęły. Czy ją odinstalować? Z jakiego poziomu? Za pomocą windowsa? Inaczej? Czy nie ruszać jej? Uruchamiając ją powoduje blokadę wszystkiego, ale nie BlueScreen;) - choć dziś nie sprawdzałam, czy nadal tak jest…

Jak myślicie?

Dzięki wielkie za wszystkie uwagi

EDIT: Mozilla już nie sprawia problemów trochę muli, ale jest ok.

Sprawdziłam dysk C zarówno przez  "chkdsk c : /f " jak i  "chkdsk c: /r " - nie znalazło nic. Teraz sprawdzę D, ale jedynie tym krócej trwającym sposobem.

 

Jakieś jeszcze może sugestie? Czy zastosować  “CHKDSK c:/X,”?

Pozdrawiam

EDIT2: D też czysty… i co teraz?Jak naprawić ten bad sector?

Teraz pokaż nowy S.M.A.R.T z HD Tune

https://support.mozilla.org/pl/kb/przywracanie-domyslnych-ustawien-firefoksa-latwe-r

Ok 

post-282093-0-98347400-1439324740_thumb.post-282093-0-52777000-1439324752_thumb.

Skan oczywiście przeprowadzę do końca, ale na 99,9% jestem przekonana, że reszta jest zielona…

 

 

Za mozillę bardzo dziękuję! Na pewno skorzystam:) dobrze i tak, że już nie zawiesza mi systemu po 2 sek od uruchomienia;)

 

P.S. zostawiłam teraz włączony komputer na ponad godzinę - brak bluescreena… dzisiaj cisza od kiedy ten plik mozillowy chkdsk naprawił… , ale co z dyskiem?

Po prostu Mozilla zajmuje akurat uszkodzone sektory na dysku twardym i dlatego po włączeniu Mozilli komputer się wykłada. Jeżeli masz w raportach zastępowanie klastrów czy sektorów to jest ewidentnie problem z dyskiem twardym. Czasami pomaga zerowanie dysku twardego na takie problemy, a czasem trzeba dysk wymienić ze względu na uszkodzenia. Zerowanie dysku to jest powiedzmy jeden dzień no i jeden dzień na postawienie systemu od nowa. Potem trzeba testować czy dysk dalej będzie sprawiał problemy. Tak z grubsza wygląda procedura naprawy problemu. Co do tego kiedy się system całkiem wysypie tzn. tak że już nie da się odpalić go to tego raczej nikt ci nie powie. Powiem, że może to nastąpić w każdej chwili. Ktoś wyżej pisał, że to jest jeden niestabilny sektor. Przez sam chkdsk nie da się sprawdzić ile sektorów jest niestabilnych, ile nieczytelnych, bo to jest raczej czysto informacyjne narzędzie. Raczej trzebaby użyć innego programu. Co do przełączników programu chkdsk to w przypadku gdy jest to “/f” to wybierasz uproszczoną metodę naprawy partycji, w przypadku “/r” to jest naprawa partycji wraz ze skanowaniem dysku sektor po sektorze. Tak jak pisałem wyżej raczej chkdsk nic tu nie naprawi. O ile chcesz zainteresuj się narzędziami Gparted, HDD Regenerator, MHDD, Low level format tool.

Wielkie dzięki! Jak rozumiem poprzez “zerowanie dysku” rozumiesz formata? 

 

“Co do przełączników programu chkdsk to w przypadku gdy jest to “/f” to wybierasz uproszczoną metodę naprawy partycji, w przypadku “/r” to jest naprawa partycji wraz ze skanowaniem dysku sektor po sektorze. Tak jak pisałem wyżej raczej chkdsk nic tu nie naprawi.”

 

A czy polecasz “/x”? z deinstalacją woluminu?

 

“O ile chcesz zainteresuj się narzędziami Gparted, HDD Regenerator, MHDD, Low level format tool.”

 

Zainteresuję się na pewno, dziękuję! Niestety nie dziś, bo już muszę skończyć projekt na jutro:/

Pozdrawiam

 

P.S. Coś nie idzie mi tu cytowanie na forum.

Ja bym reklamował,dalej niestabilny sektor

Ok, tak zrobię, dzięki. Temat dysku to już inny problem na inny dział, wiec można zamknąć i właściwie uznać mimo wszystko problem za rozwiązany.

Komputer bezczynnie chodził przez całą noc i nie było blue screena. (pojawiał się zawsze od dwóch tygodni)

 

Podsumowując:

Aby naprawić, pomocne było rozpoznanie problemu dzięki http://www.hotfix.pl…dy-bsod-a11.htm  (polecał również użytkownik zbigg47)

wiadomo było już, że to dysk.

Następnie sprawdzenie dysku za pomocą HD Tune.

Później naprawa za pomocą chkdsk polecona przez IPSEN.

chkdsk naprawił problem, choć dysk nadal jest kopnięty, to blue screen zniknął:)

 

 

Zatem dziękuję wszystkim za pomoc i porady. Pozdrawiam serdecznie!