Blue screen poprzez sterowniki?


(Jon Irenicus) #1

Witam!

Dziś, kiedy spokojnie grałem sobie w WOT, gra mi się zawiesiła, jeszcze przez chwilę mogłem się głosowo porozumieć z kumplem na Skype, i komp się zresetował.

Po włączeniu, zauważyłem że na logu gigabyte są kropki, a także na menu chyba sprawdzania pamięci, który znika w 0,5 sek. Następnie wszystko wraca do normy, system się ładnie włącza i wyskakuje blue screen, o którym była już mowa, czyli *** STOP: 0x00000116 + atikmpag.sys.

Mam kartę graficzną Radeon HD4850 od gigabyte na chłodzeniu accelero S1. Po włączeniu systemu poprzez awaryjny z internetem postanowiłem wyinstalować sterowniki AMD(na początku niemogełem tego zrobić ale po próbach udało mi się) i przeskanować Driver Sweeper-em. Po restarcie spróbowałem włączyć system(dlatego problem jest wyjątkowy-chyba) normalnie-zadziałało(lecz kropki na logu dalej zostały). Ponownie zainstalowałem sterowniki (tym razem zamiast 13.1 zainstalowałem 12.6) i po ponownym uruchomieniu dalej nie działało. Zaaktualizowałem bios płyty głównej z wersji F10 do F14 programem @bios. Teraz siedzę na Nvidi G210(po zmianie karty znikneły kropki na menu gigabyte), zainstalowałem stery nV, i wszystko pięknie chodzi (tyle że wydajność tej karty pozostawia wiele do życzenia).Ram sprawdziłem. Nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić. Proszę o szybką pomoc!

Mój sprzęt:

Procesor:Intel Core 2 duo E4400

3GB ram (2 kości kingstona, 1 goodram po 1 GB)

Grafika:HD4850

Płyta główna: 965P-DS3.

System: Windows 7 64-bit Ultimate.

Nie podkręcałem grafiki.

Po instalacji sterownika graficzego, zamiast tego, iż instalacja przebiegła pomyślnie, jest napisane że były jakieś ostrzezenia ale instalacja przebiegła pomyślnie.


(falcon89) #2

Zapewne karta zbliża się do końca żywota.

Jaki to dokładnie model karty (referencyjna)?

Miałem podobną sytuację, karta się przegrzewała (Giga referent), wymieniłem chłodzenie na accelero twin turbo ale i tak karta padła.


(Jon Irenicus) #3

Niestety jestem trochę zielony w tych sprawach i nie mam pojęcia jak sprawdzić czy karta jest referencyja. Wygląda dokładnie tak: http://www.google.pl/imgres?um=1&hl=en& … =107&ty=48 tylko że z chłodzeniem accelero, a na nim zamontowane 2 120mm wiatraczki, tempy nie wychodzą powyżej 70 stopni, a bez obciążenia 35, dodam że w czasie gry, z uwagi na procesor żadko kiedy dochodzi do 65 stopni. przewaznie w granicach 55-60


(falcon89) #4

Miałem identyczną :frowning:

U mnie temperatury też były przyzwoite temperatury ale i tak padła.

Nie wróży to dobrze tej karcie.

Przetestuj pamięci na karcie za pomocą Video Memory Stress Test


(Jon Irenicus) #5

niestety po testach wychodzi mi tylko to

[2013-03-05 23:58:29] Test started for “Primary Display Driver ()”…

Trying 16bpp RGB:565 mode…NOT SUPPORTED (Code: 88760233)

Trying 16bpp RGB:555 mode…NOT SUPPORTED (Code: 88760233)

Trying 16bpp BGR:565 mode…NOT SUPPORTED (Code: 88760233)

Trying 32bpp RGB:888 mode…NOT SUPPORTED (Code: 88760233)

Trying 32bpp BGR:888 mode…NOT SUPPORTED (Code: 88760233)

NO PASS COMPLETED

Najprawdopodobniej na bezpiecznym jej wogole nie wykrywa, a niemam jak zrobić na normalnym chyba ze odinstaloje sterowniki

AMD…


(SnykeShadow) #6

…ehhh…Po pierwsze. Nikt przy zdrowych zmysłach nie używa, Skype podczas gry jak komunikatora głosowego.

Po wtóre. Rozwaliłeś sterowniki odinstalowując je „poprzez swoją niewiedzę” od karty graficznej.

Porada.

Odinstaluj stare sterowniki z poziomu panelu sterowania. Przeczyść komputer programami do tego przeznaczonymi, które znajdziesz na portalu DP z naciskiem na klucze rejestru.

Zainstaluj ponownie sterowniki.

Jako komunikatora głosowego używaj Xfire albo płatnego Ventrilo.


(Jon Irenicus) #7

“z naciskiem na rejestr” czyli jakie ? bo wszędzie polecają Driver Sweeper a zakładam że Twoim zdaniem jest niewystarczający.


(SnykeShadow) #8

Klucze Rejestru http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Regist … 13347.html

CCleaner 3 http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html


(Jon Irenicus) #9

Niestety, zrobiłem wszystko jak Kazałeś i wszystko jest tak jak wcześniej…

Jeszcze jakieś pomysły macie ?


(Rafor4) #10

Ściągnij program Driver Uninstaller. Wejdź w tryb awaryjny i z jego poziomu odpal ten program. Wybierz sterowniki ATI usuń, zrestartuj komputer następnie powtórz tę samą czynność wybierając NVIDIA zrestartuj komputer. Zainstaluj TYLKO I WYŁĄCZNIE sterowniki AMD, jeśli chcesz korzystać z HD4850. Miałem ten sam problem po kupieniu HD7770 sterowniki Nvidii powodowały “upośledzenia obrazu” i bluescreeny. Po usunięciu pozostałości NVIDII wszystko działało jak należy. Widzę, że kombinujesz z 2 sterownikami na raz. Zrób co napisałem powinno pomóc.

Ps. Samo odinstalowanie sterowników z poziomu panelu sterowania nic u mnie nie zmieniło. Ten program usuwa wszystkie pozostałości, z którymi zwykły uninstaller sobie nie radzi.


(Jon Irenicus) #11

Niestety, próbowałem tego i dalej to samo… teraz podpiołem inny tez z win 7 64 bit, na którym wcześniej sprzęt działał i nadal nic…dokładnie ten sam błąd. Myślę teraz nad zmianą bios-u na karcie graficznej…


(falcon89) #12

Na jaki zmienisz? Gigabyte nie wydał żadnego biosu dla tej karty.

Sprawdź kartę w innym komputerze.


(Rafor4) #13
  1. Próbowałeś tym programem co ci podałem czy Driver Sweeperem ?

  2. Spróbuj zainstalować sterowniki starsze od 12.6

  3. Czy komputer odpala w ogóle do poziomu pulpitu ? Jeśli tak pobierz OCCT zakładka GPU: 3d, ustaw Check Errors i kliknij ON. Monitoruj w lewym górnym rogu ile jest Błędów (Errors) i monitoruj temperatury.

  4. Spróbuj zmniejszyć zegary grafiki do minimum i wykonaj punkt 3, jeśli test zawiódł lub komputer się nie włacza.

  5. Nie podałeś marki zasilacza - Podaj. Sprawdź miernikiem napięcia na zasilaczu - najlepiej wszystkie linie.


(Jon Irenicus) #14

Zasilacz LC Power 500W

Driver Sweeperem próbowałem.

drivery starsze niż 12.6-wątpie żeby to miało jakikolwiek sens, ponieważ na 2 sterach na których karta działała teraz nie…zresztą na innym dysku też.

Niestety się nie odpala do pulpitu, dopiero po usunięciu pliku w Windows\system32\drivers\atikmpag.sys lub po wyinstalowaniu sterowników. z tym że po obu zabiegach karta nie odpala sterowników, lecz pulpit tak.

A co do bios-u…mam zamiar zainstalować najnowszy :http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=ATI&manufacturer=Gigabyte&model=HD+4850&interface=&memSize=512

lecz poczekam do jutra na sprawdzenie karty u kolegi.

Co do OCCT-test nawet nie chce się włączyć-Test przerwany przez użytkownika…

Najbardziej martwią mnie te kropki na logu gigabyte od plyty glownej… na Nvidi ich nie bylo a i na tej karcie ich nie pamiętam a przecież sterowniki systemowe nie mają nic do żeczy przy logu gigabyte, więc zakładam ze to problem z gryzieniem sie plyty z kartą, błędny bios lub uszkodzenie karty graficzej.


(Rafor4) #15

Mimo tego spróbuj przeinstalować sterowniki Driver Cleanerem o co prosiłem.

Jeśli będziesz wgrywać nowy bios przy tej czynności zmniejsz zegary taktowania do minimalnych.

Jeśli po przeinstalowaniu jeszcze raz sterów Driver Cleanerem i zmniejszeniu taktowań do minimalnych, grafika nie odpali moim zdaniem już koniec jej żywota.

Niestety nie wiem jakie są minimalne taktowania. Ustaw coś koło 350mhz na zegarze rdzenia i taktowanie pamięci na 700mhz.


(Jon Irenicus) #16

Jak narazie będę czekał na test u kolegi(najprawdopodobniej jutro), jeżeli karta będzie sprawna to naprawdę niewiem co się mogło stać, więc przeinstaluje cały system od nowa i spróbuje na nowo zainstalować stery, jeżeli to nie pomoże oddam kompa pod ręce znajomego informatyka który pracuje już w tej dziedzinie z 25 lat, on raczej będzie wiedział co zrobić. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Dodane 10.03.2013 (N) 22:43

Niestety okazało się że karta graficzna padła, najpierw po 3 dniach nie używania odpaliła ale po zaledwie 20 min pokazały się pierwsze artefakty, a następnie od nowa ta sama historia.

Odpaliłem ją następnie u kumpla-tam o dziwo odpaliła na sterach ale ekran cały czarny i nic nie dało się więcej zrobić.

Dziękuję wszystkim zainteresowanym za poświęcony mi czas!

Pozdrawiam!