Blue screen, problemy z ekranem

(Stanislawaco) #1

Witam

Od jakiegoś czasu mój laptop (DELL M2300), a dokladniej jego ekran wariuje. Najpierw pojawiały się małe, białe kwadraciki (martwe piksele?), potem komputer zaczął się zawieszać, pojawiały się różowo-zielone prostokąty, zmieniały się kolory, aż wreszcie ekran jakby podzielił się na dwie części i nie da się normalnie pracować, ponieważ są takie jakby białe kreski i kropki. Wyskakuje też blue screen z problemem pliku nv4_mini.sys. Wiem, że jest to plik od sterowników graf. i ze wypadałoby je przeinstalować, ale jak to zrobić, skoro po wyświetleniu napisu Windows XP z suwaczkiem wyskakuje blue screen? Może jest jakieś inne wyjście? Dodam, że tryb awaryjny również nie działa.

Wygląda to tak:

350tqw2.jpg

(Garrutosan) #2

Nie sądzę, aby to był problem czysto softwareowy.

Zauważ, że problem z ekranem pojawiają się jeszcze na poziomie startowym komputera, za co odpowiada BIOS.

Sterownik karty graficznej podczas ekranu startowego komputera, na którym widać logo producenta, jeszcze się nie ładuje z systemu.

Na początek zalecam usunięcie z komputera dysku twardego.

Skorzystanie z systemu Linux UBUNTU LiveCD, aby wykluczyć błędy sterownika zainstalowanego w systemie.

Jeżeli komputer zaliczy crash podczas rozruchu z Linux UBUNTU, to usterka najprawdopodobniej sprzętowa.

P.S. Mnie to wygląda na uwaloną przetwornicę LCD.

(Stanislawaco) #3

Czyli serwis, niestety?

(Garrutosan) #4

Cóż.

Warto spróbować podłączyć komputer do monitora zewnętrznego.

Jeżeli na zewnętrznym monitorze obraz zostanie wyświetlony poprawnie, to sprawa wyjaśniona..

(Stanislawaco) #5

Próbowałam, ale mam z tym problemy. Chyba nie wystarczy jedynie podłączyć kabelek od innego monitora do laptopa, jak robię to ja, prawda? ;D

(Garrutosan) #6

Właściwie, to wystarczy :wink:

Aaa!

I jeszcze kabelek zasilania monitora do gniazdka :wink:

Możliwe, że należy nacisnąć klawisz FN + F8 (lub klawisz FN + inny, na którym pisze CRT/LCD bądź coś, co jest związane z monitorem).

Powyższa kombinacja przełącza pomiędzy wbudowanym a zewnętrznym ekranem.

W moim starym Dell'u było to FN+F8 (spróbuj).

Gdybym widział klawiaturę tego modelu (na allegro nie ma, a w Google słabe zdjęcia) to bym wiedział :wink:

(Stanislawaco) #7

Ok, powracam. Wybaczcie że nie pisałam wcześniej. W tym czasie komputer był "w naprawie", naprawa ograniczyła się do reinstalki systemu. Problem dalej występuje. Po podłączeniu do monitora zewnętrznego dalej są zielone kwadraty i nie idzie normalnie korzystać z komputera. Jednak to podłączeniu do monitora zewnętrznego ekran jest cały, tzn. nie podzielił się na dwie części. Ale to chyba niewielki sukces :wink:

W takim razie co padło? Karta graficzna? Jeżeli tak, można by ją jakoś naprawić [mam tu na myśli domową naprawę karty, "przysmak z piekarnika- karta graficzna" :wink:] ?