Blue screen, problemy z ekranem

Witam

Od jakiegoś czasu mój laptop (DELL M2300), a dokladniej jego ekran wariuje. Najpierw pojawiały się małe, białe kwadraciki (martwe piksele?), potem komputer zaczął się zawieszać, pojawiały się różowo-zielone prostokąty, zmieniały się kolory, aż wreszcie ekran jakby podzielił się na dwie części i nie da się normalnie pracować, ponieważ są takie jakby białe kreski i kropki. Wyskakuje też blue screen z problemem pliku nv4_mini.sys. Wiem, że jest to plik od sterowników graf. i ze wypadałoby je przeinstalować, ale jak to zrobić, skoro po wyświetleniu napisu Windows XP z suwaczkiem wyskakuje blue screen? Może jest jakieś inne wyjście? Dodam, że tryb awaryjny również nie działa.

Wygląda to tak:

350tqw2.jpg

Nie sądzę, aby to był problem czysto softwareowy.

Zauważ, że problem z ekranem pojawiają się jeszcze na poziomie startowym komputera, za co odpowiada BIOS.

Sterownik karty graficznej podczas ekranu startowego komputera, na którym widać logo producenta, jeszcze się nie ładuje z systemu.

Na początek zalecam usunięcie z komputera dysku twardego.

Skorzystanie z systemu Linux UBUNTU LiveCD, aby wykluczyć błędy sterownika zainstalowanego w systemie.

Jeżeli komputer zaliczy crash podczas rozruchu z Linux UBUNTU, to usterka najprawdopodobniej sprzętowa.

P.S. Mnie to wygląda na uwaloną przetwornicę LCD.

Czyli serwis, niestety?

Cóż.

Warto spróbować podłączyć komputer do monitora zewnętrznego.

Jeżeli na zewnętrznym monitorze obraz zostanie wyświetlony poprawnie, to sprawa wyjaśniona…

Próbowałam, ale mam z tym problemy. Chyba nie wystarczy jedynie podłączyć kabelek od innego monitora do laptopa, jak robię to ja, prawda? ;D

Właściwie, to wystarczy :wink:

Aaa!

I jeszcze kabelek zasilania monitora do gniazdka :wink:

Możliwe, że należy nacisnąć klawisz FN + F8 (lub klawisz FN + inny, na którym pisze CRT/LCD bądź coś, co jest związane z monitorem).

Powyższa kombinacja przełącza pomiędzy wbudowanym a zewnętrznym ekranem.

W moim starym Dell’u było to FN+F8 (spróbuj).

Gdybym widział klawiaturę tego modelu (na allegro nie ma, a w Google słabe zdjęcia) to bym wiedział :wink:

Ok, powracam. Wybaczcie że nie pisałam wcześniej. W tym czasie komputer był “w naprawie”, naprawa ograniczyła się do reinstalki systemu. Problem dalej występuje. Po podłączeniu do monitora zewnętrznego dalej są zielone kwadraty i nie idzie normalnie korzystać z komputera. Jednak to podłączeniu do monitora zewnętrznego ekran jest cały, tzn. nie podzielił się na dwie części. Ale to chyba niewielki sukces :wink:

W takim razie co padło? Karta graficzna? Jeżeli tak, można by ją jakoś naprawić [mam tu na myśli domową naprawę karty, “przysmak z piekarnika- karta graficzna” ;)] ?