Blue Screen & restart

Witam,

co kilka dni, a ostatnio już nawet codziennie, podczas “zwykłego” użytkowania komputera i bez większego obciążenia systemu (przeglądarka internetowa, muzyka, komunikatory) dochodzi do nagłego zawieszenia komputera, pojawia się niebieski ekran i następuje restart. :roll:

Poniżej zamieszczam istotne logi, jeśli coś jeszcze mam tu wkleić to proszę o radę.

OTL report --> http://wklej.to/LcQgR

BlueScreenView log ostatniego przypadku --> http://wklej.to/RkMgQ

Debugging Tools for Windows analiza ostatniego przypadku (pliku .dmp) --> http://wklej.to/PbRyf

Z tego, co udało mi się znaleźć i wyczytać - błąd KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED, oznacza zwykle problemy z kompatybilnością sprzętu, czasami spowodowane instalacją niewłaściwych sterowników do bliżej niesprecyzowanego urządzenia lub starą wersją BIOS-u. Stosunkowo niedawno reinstalowałem system (XP Pro + SP3), ale nie mam pojęcia jak zidentyfikować sterownik, który mógłby być przyczyną zainstniałego problemu. :?

Ostatnio również dokupiłem kość pamięci RAM (DDR2 2Gb), która prawdopodobnie gryzie się z wcześniej używanymi kośćmi innego producenta (3x512Mb DDR2) - po uruchomieniu jednego programu (Traktor) oraz czasem przy odpaleniu filmu w programie VLC - z głośników wydobywa się buczenie/pisk, irytujący dźwięk o wysokiej częstotliwości, który zmusza do wyłączenia programu.

Dwa tygodnie temu wymieniałem także cooler procesora, ale to raczej nie jest przyczyną BDoS i restartów, bowiem problem pojawił się na długo przed tą wymianą.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc w rozwiązaniu tego uporczywego kłopotu.

Pozdrawiam!

http://msdn.microsoft.com/en-us/library … 85%29.aspx

Dodane 26.12.2011 (Pn) 14:45

Skoro dokładałeś RAM, to może być tak, że źle dobrałeś kości i nie współpracują do końca ze sobą.

Dzięki za linka Piotr92 , na tej stronie piszą, że:

The following actions might prevent an error like this from happening again:

  1. Download and install updates and device drivers for your computer from Windows Update.

  2. Scan your computer for computer viruses.

  3. Check your hard disk for errors.

Ad 1 : Mam poinstalowane wszystkie sugerowane aktualizacje, pobrane z Windows Update. Sterowników tam jednak nie znalazłem żadnych.

Ad 2 : Przeskanowałem komputer antywirem, nie wykrył żadnego wirusa.

Ad 3 : Wykonałem pełny skan CHKDSK, nic nie wykazał.

Ponadto, piszą jeszcze:

If you are not equipped to debug this problem, you should use some basic troubleshooting techniques:

  1. Make sure you have enough disk space.

  2. If a driver is identified in the bug check message, disable the driver or check with the manufacturer for driver updates.

  3. Try changing video adapters.

  4. Check with your hardware vendor for any BIOS updates.

  5. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.

Ad 1 : Mój dysk, a w szczególności partycja systemowa - nadal zawiera sporo wolnej przestrzeni.

Ad 2 : The bug scheck message wskazuje na sterownik: win32k.sys, jako przyczynę BSoD. NIe wiem jednak jak miałbym go wyłączyć lub zaktualizować.

Ad 3 : Nie posiadam video adaptera.

Ad 4 i 5 : Nie wiem, jak miałbym to uczynić. Zresztą w BIOSie nic wcześniej nie zmieniałem, a problemu nie było.

Jeśli problem wywołuje jakiś inny konkretny sterownik (konflikt sterowników?), to w jaki sposób mógłbym go “namierzyć”?

Zauważyłem również, że komputer zalicza BSoD wkrótce po tym, gdy użycie procesora z jakichś przyczyn utrzymuje się na poziomie niemal 100%.

Rozważam taką ewentualność, bowiem pierwszy zgon i BSoD zaliczyłem 10 dni po zakupie nowej kości pamięci RAM i w ciągu ostatnich 3 miesięcy takie zdarzenie miało miejsce 15 razy, a kod błędu za każdym razem był ten sam: 0x1000008e.

Mogę ewentualnie wyjąć te starsze 3 kości po 512Mb i zostawić tylko nowszą 2Gb, zobaczę czy problem się powtórzy.

Jeśli jednak macie jakieś dodatkowe pomysły i sugestie, to będę wdzięczny.

Dzięki, pozdrawiam.

Wyjmij stare kości i zobacz jak się zachowa.

Witam ponownie.

Niestety wciąż zaliczam BSoD, w dodatku już codziennie… :frowning:

Wyjąłem, tak jak radziłeś, stare kości pamięci RAM, pozostawiając jedynie tą nową 2Gb. Rezultat - Blue Screen i restart po paru godzinach.

Wyjąłem nową kość RAM 2Gb i zamontowałem z powrotem same stare (4 x 512mb). Rezultat ten sam - BSoD. :cry:

Co ważne, komputer zalicza zgon i restart bez jakiegoś szczególnego obciążenia - włączona przeglądarka Chrome, muzyka z Foobar, TotalCmd, Gadu…

Bywa wręcz, że BSoD następuje już 2 minuty po włączeniu komputera… :shock:

Z tego co wiem, błąd 0x1000008e ma wziązek ze sterownikami lub BIOSem. W jaki sposób mam jednak sprawdzić czy mój BIOS jest nieaktualny? A jeśli chodzi o sterowniki - jak namierzyć ten konkretny, który jest przyczyną błędu?

Pozdrawiam.

Spróbuj podmienić zasilacz i sprawdź czy kondensatory nie są wybrzuszone. Jeżeli po podmianie zasilacza nadal będą problemy, nie użerałbym się ze znalazieniem winowajcy, tylko po prostu wywaliłbym wszystkie sterowniki i zainstalował od nowa najnowsze.

http://support.microsoft.com/gp/errormessage/pl