Blue screeny: System Service Exception i Critical Structure Corruption

Hej,
laptop Dell Vostro 3450 z Windows 10 ostatnio w trakcie pracy wyrzuca BSODy.
Wczoraj o następującej treści:

Komputer napotkał problem i należy go uruchomić ponownie. Trwa zbieranie informacji o błędzie. Po zakończeniu tego procesu komputer zostanie automatycznie uruchomiony ponownie.
Kod zatrzymania: SYSTEM SERVICE EXCEPTION

Dzisiaj z innym kodem:

Kod zatrzymania: CRITICAL STRUCTURE CORRUPTION

Następnie uruchamia się ponownie, nie ma żadnego kodu błędu z numerem ani nic. Nie bardzo wiem o co chodzi, co się dzieje nie tak. Nie instalowałem też żadnych nowych programów.

Powinienem czymś przeskanować, coś sprawdzić? Poradźcie proszę jak działać. Dzięki.

Edit: Przed chwilą kolejny BSOD podczas aktualizacji Windows, tym razem:

Kod zatrzymania: PAGE FAULT IN NONPAGED AREA

Zacząłbym od przetestowania pamięci.

1 polubienie

Dzięki za wskazówkę, przetestowałem Windows Memory Diagnostic i dostałem taki komunikat:

image

To znaczy, że obie kości są do wymiany? Mogę sam jakoś to naprawić czy zostaje wyłącznie wymiana RAMu?

Niekoniecznie. Wyjmij jedną kość i zrób test z jedną potem zamień. Jak na obu wyrzuci błąd to znaczy, że obie uszkodzone jak na jednej tylko to drugą możesz dalej używać.

Nie ma fizycznej możliwości naprawy uszkodzonego RAM. Uszkodzony RAM po prostu się wymienia.

Dzięki, zrobiłem jak mówiłeś - sprawdziłem każdą kość oddzielnie memtestem86 (każdą w swoim gnieździe) i… napisało mi, że wszystko jest ok! Włożyłem znowu obie kości, wrzuciłem jeszcze Windows Memory Diagnostic na obu i też twierdzi, że jest dobrze. O co tu chodzi? Czy samo wyjęcie pamięci i włożenie ponownie mogło pomóc??

Mogło. Mogły być źle osadzone w gniazdach, na stykach mógł być brud, tłuszcz, coś powodowało nieprawidłową komunikację itp. Czasami najprostsza rzecz jak właśnie wyjęcie i ponowne włożenie pamięci (i nie tylko pamięci) rozwiązuje problem. Taka złośliwość rzeczy martwych. :wink:

1 polubienie

Nigdy bym nie przypuszczał. Dzięki za pomoc i wyjaśnienia, pozdrawiam! :slightly_smiling_face: