Bluescreen + błąd odczytu dysku

Witam,

Po wybudzeniu zahibernowanego komputera , komputer zawiesił się na parę minut, dysk bez przerwy pracował , na ekranie czarno. Po pewnym czasie wreszcie pojawił się ekran śmierci ( bluescreen ). Komputer automatycznie uruchomił się ponownie. Gdy przeszedł do ładowania systemu, pojawił się komunikat: " Błąd odczytu dysku. Naciśnij Ctrl+Alt+Del aby zrestartować". Pierwszy raz w życiu takie coś mi się w komputerze pojawiło. Wcisnąłem tą kombinację. Później już systemu uruchomił się normalnie z " System Windows odzyskał sprawność po nieoczekiwanym zamknięciu". Może te informacje z tego okna coś pomogą:

index.php?get=1&f=1

Czytałem o jakiś minidump-ach. Oto ten plik.

Czym ten błąd był spowodowany? Z tym odczytem to problemy z dyskiem twardym? Kończy żywotność, czy to błąd w plikach, źle zapisanych przez system operacyjny?

Nie wiem, czy to coś pomoże, ale w trakcie wznawiania systemu, wyświetlania błędu, ponownego uruchomienia, kolejnego błędu z odczytem i już prawidłowego uruchomienia, laptop pracował na baterii.

Wrzuć w Google atikmpag.sys i poczytaj, bo na niego wskazuje zrzut pamięci.

Sprawdzenie dysku

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

Albo:

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Wszystko wskazuje na sterowniki. Mam najnowszą wersję sterowników (tj. 13.4 ). Jak by co to karta graficzna to ATI MOBILITY RADEON HD 5650.

Hm… A czy mógłbym stworzyć bootowalny pendrive według tego sposobu i przegrać zawartość tego .iso na pendrive?

Nie mam w domu czystej płyty , a sklep trochę daleko…

Co do sterowników, spróbuj starszej wersji jeżeli używasz najnowszej albo jeżeli używasz starszej to spróbuj nowszej. Metoda prób i błędów z różnymi wersjami sterowników.

Co do pendrive, jak chcesz to spróbuj, nie używałem tej metody. Na dobrą sprawę możesz pobrać HDD SCAN pod Windows http://www.softpedia.com/get/System/Har … Scan.shtml i przetestować dysk.

Co do stworzenia bootowalnego pendriva możesz uzyć np. yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multi … b-creator/ a na dole strony z linka są o podobnym znaczeniu programy. Drugi link http://instalacja-pendrive.pl/bootowalny-pendrive/ opisuje dwa programy drugi dotyczy yumi. Yumi o tyle jest prosty że ma na liście program hirensa boot i nie będzie problemu żeby go wgrać na pendriva i był do wyboru potem przy bootowaniu. Z drugiego linka masz wpis wyszukaj co musisz zaznaczyć w yumi jak będziesz wgrywał pierwszy program ogolnie chodzi żyby z formatowało pendrive a przy dodawaniu następnych programów już odznaczone. Tym bardziej użycie yumi zalecane jak masz większego pendriva . Oczywiście są inne sposoby żeby tylko umiescić samego hirensa jak ten http://forum.programosy.pl/hirens-bootc … 30589.html albo jeszcze podobny sposób http://cdrlab.pl/article_strona_6891_2.html więc sam wybierzesz. Jednak wydaje się że z yumi bedzie najmniej kroków aby hirensa zrobić bootowalnego z usb. Możliwe że są jeszcze inne sposoby a wybór nalezy do Ciebie.

hirem ,

Pobrałem program, w instalacji wybrałem w tym okienku Hirens Boot CD , zaznaczyłem obraz, zaintalowało na pendrive.

Po resecie i wyborze źródła do bootowania , zaznaczyłem USB , jest ekran z YUMI , wybieram pierwszą pozycję i system przechodzi do normalnego bootu (z HDD ).

adam9870 ,

To jak - z poziomu Windows-a? Mam HD TUNE PRO. Ma jeszcze parę dni licencję… Wykorzystać go? Error scan i Health?

Właśnie pierwsza pozycja na górze jest domyślnie zaznaczona i pisze że uruchomi się system z dysku. Musisz zejśc do niższej pozycji wyświetlanej nastepnej albo niższej i kliknąc i powinna być widoczna nazwa hirens do wyboru jak się zainstalowało zaznaczyć i kliknąć i powinien się hirens boot uruchomić i pojawić główne menu programu.

A no tak. Wyraźnie mi pisało… Na szybko wszystko robiłem i stąd nie zwróciłem uwagi na to, co tam pisze…

Zdjęcia były za dużej rozdzielczości i by zajmowały pół strony, dlatego zamieszczam w URL.

Wyniki skanu

S.M.A.R.T.

Nie robiłem zrzutu ekranu, bo nie umiem go robić w takiej wersji systemu.

Dodam, że te zwiększone opóźnienia do dysku to pojawiły się podczas gdy “poprawiłem” pendrive w gnieździe, bo mi się przekrzywił.