Bluescreen, błąd wskazuje na sterowniki, o co chodzi?

Witam

3 dni temu przy wyłączaniu komputera, już po ekranie “zapisywanie ustawień” wyskoczył mi blue screen. Na dokładkę taki nietypowy bo nie było określenia nazwy symbolicznej ani tej linijki że błąd został spowodowany jakimś tam plikiem.

Po ponownym uruchomieniu napisało mi że system odzyskał sprawność bla bla…

Pokazał błąd:

8931f4d7db907a3cm.jpg

Zdebugowałam plik minidump i oto efekt:

4a62709679852029m.jpg585cf4774759c5d8m.jpg

Plik który to ponoć powoduje to sterownik do mojego modemu Speedtouch, aktualizowałam sterownik ale to nic nie dało. Wcześniej są jakieś blędy ale nie znam się i nie wiem o co chodzi więc tu licze na Was :slight_smile:

Dodaję jeszcze screen z podglądu zdarzeń:

827dae3eed9695b5m.jpg

Przed i po błędzie nie ma żadnych innych błędów wypisanych w podglądzie.

Tego dnia kiedy blue screen wyskoczył po raz pierwszy zainstalowałam Jetico Firewall, nie odpowiadał mi więc zmieniłam go na Sunbelt personal firewall (przed nimi był Zone alarm), odinstalowałam wszystkie firewalle, wyczyściłam rejestr, włączyłam zaporę, przeskanowałam antywirusem, potem zrobiłam memtest ( wszystko ok). Drugiego dnia blue screen wyskoczył w trakcie korzystania z komputera, debugowanie dało identyczny efekt.

Wczora cały dzień korzystałam z Ubuntu żeby sprawdzić czy też będą jakies błędy ale nie, wszystko było w najlepszym porządku, więc podejrzewam że to sprawa windowsa a nie sprzętu.

Prosze o pomoc :slight_smile:

Przeinstaluj sterownik.

Przeinstalowałam od razu, to nie to :?

“Probably caused by alcanSwn.sys” to wygląda na sterownik Alcantel’a. Przeinstaluj go i zobacz efekty.

Wiem że to od modemu:

Przeinstalowanie nic nie daje.

Czy na kolejnych blue screen’ach nie ma nadal kodu błędów, żadnej informacji wskazującej przyczynę?

Kod błędu jest, to ten sam który jest na komunikacie na screenie, ale taki kod błędu może oznaczać wszystko. W debugowaniu cały czas powtarza się nazwa tego sterownika od modemu, może on się nagle z czymś zaczął gryźć? Mam ten modem od dawna i nigdy tak nie było.

Skoro aktualizacja sterowników modemu nic nie daje to być może sterowniki nowych aplikacji wchodzą w konflikt ze sterownikami modemu?

Sprawdż więc to:URUCHOM>devmgmt.msc>Widok>pokaż ukryte urządzenia>sprawdż czy nie ma tam konfliktów sprzętowych.

Sprawdż również czy posiadane sterowniki posiadają certyfikat WHQL:

URUCHOM>sigverif.exe>Rozpocznij.

Dobrze byłoby je poznać -może one informowały wcześniej o problemach?

W menadżerze urządzeń nie ma konfliktów, jedyne sterowniki które nie posiadają certyfikatu to te od drukarki pdf - PDF Creator ( mam go od dawna i nic się nie działo). Wszystkie błędy jakie się pokazały sa na screenach w pierwszym poście. Nawet zamieniłam z konsoli odzyskiwania plik ntoskrnl.exe, bo coś tam pisze o tym pliku ale to nic nie dało. Odinstalowałam sterowniki od modemu ( nie chciały dać się usunąć normalnie, poszły dopiero programem Your unistaller). Dzisiaj blue sceen wyskoczyl znowu, zrobiłam mu zdjęcie :stuck_out_tongue: :

bc1e35a22c8364ddm.jpg

proszę o pomoc :slight_smile:

Bo nie mogło dać-plik ntoskrnl.exe to jądro systemu i nie on jest zwykle przyczyną “zamieszania”-raczej wskazuje na problemy z kompatybilnością sprzętu.

Błąd STOP:0x0000008E dobrze byłoby debuggować-ciekawe jaką teraz poda przyczynę?

Opis tego błędu TU i TU

Podejrzewam że po zamienianych firewallach pozostały jakieś ich stery i one są przyczyną konfliktów-użyj kilku programów czyszczących rejestr i dopiero zainstaluj stery modemu.

O testach pamięci nie będę wspominał bo twierdzisz że wypadły pozytywnie-ciekawi mnie jak długo trwały?

Czy używasz Pandy?

Błąd był debugowany, jak to widać w pierwszym poście, wyniki czekają na obejrzenie. Każde kolejne debugowanie daje identyczny efekt.

Test pamięci powtarzałam 5-krotnie, tak jak radzą na różnych forach, trwało to ponad godzinę.

Nie używam Pandy, mam Avasta.

Używałam programów czyszczących rejestr, czyszczących dysk, czyściłam pozostałości nawet ręcznie. I nic. Blue screen nie wyskakuje za każdym razem, ale pojawia się ciągle, boję się że od takiego ciągłego resetowania uszkodzą mi się dane na dysku…

Spróbuj popracować na kompie z wyłączonym netem. Sprawdź też sterowniki do karty graficznej (ewentualnie aktualizuj).

Założyłam ten temat na kilku forach, tylko tutaj była w ogóle jakaś chęć pomocy, więc dzięki :slight_smile: Reinstalowałam windowsa :lol: Za długo to trwało :smiley: Temat do zamknięcia :lol: