Bluescreen (nvlddmkm.sys)


(Voltinus) #1

Witam, podczas korzystania z komputera wyskakuje mi taki oto bluescreen:

*** STOP: 0x00000116, (0xFFFFFA80073FD010, 0xFFFFF8800F16E2B0, 0x0000000000000000, 0x0000000000000002)

*** nvlddmkm.sys - Addres FFFFF8800F16E2B0 base at FFFFF8800F0022000, DateStamp 510a2100

W dodatku podczas bluscreen'a pokazują się pionowe, białe pasy w równych odstępach w grupach po pięć pasów. Proszę o pomoc.


(Łukash) #2

Pada Ci karta graficzna. Jaki model/który rocznik ?


(Voltinus) #3

GeForce 7600GT Sonic kupiona 6 lat temu.


(Łukash) #4

Wysłużony model…Białe pasy to zapewne artefakty które towarzyszą przy dogorywaniu układu. Odinstaluj sterowniki (jak coś to z trybu awaryjnego) - powinna być możliwości pracy w trybie 2D (żadnych gier itp ) na tej karcie - możesz spróbować ponownej instalacji sterowników… , choć i tak polecam rozglądać się za nową.

Lecz najpierw daj jeszcze screen z z programu GPU-Z > zakładka Graphics Card oraz Sensors, oraz screen z programu CPU-Z -> zakładka Mainboard.


(adam9870) #5

Problem ze sterownikiem karty graficznej.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

  2. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.


(Voltinus) #6

Napisałem ten wątek właśnie z trybu awaryjnego, bo po wybraniu zwykłego uruchomienia systemu Windows od razu wyskakuje bluescreen. Poszukam tych sterowników, ale czy mogę je instalować w trybie awaryjnym? I jak odinstalować sterownik?

EDIT:

Wiem już jak odinstalować, ale odinstalować tylko “NVIDIA sterownik karty graficznej”, czy też “NVIDIA PhysX” i “Aktualizacje NVIDIA”?

EDIT 2:

Odinstalowałem “NVIDIA sterownik karty graficznej”, a “NVIDIA PhysX” i “Aktualizacje NVIDIA” odintalowało się automatycznie.


(Łukash) #7

W trybie normalnym nie powinien pojawiać się BSOD - więc z tego trybu można zainstalować sterowniki tylko powiedz jak teraz sprawa wygląda w trybie normalnym ?

Powinieneś podać te screeny o których pisałem powyżej - (przed deinstalacją sterów w trybie normalnym) są tam dosyć ważne informacje na temat trybu pracy magistrali PCI - dzięki tym informacją można by było stwierdzić czy karta padła…gdzie kucharek sześć…


(Voltinus) #8

Komputer po wybraniu trybu normalnego wysypuje BSOD’a, więc uruchomiłem go w trybie awaryjnym. Odinstalowałem sterowniki i uruchomiłem go ponownie, tym razem w trybie normalnym bez problemów, ale po uruchomieniu komputera automatycznie instaluje się sterownik “NVIDIA GeForce 7600 GT (Microsoft Corporation)”

Screeny:

GPU-Z:

aqa.png


(Łukash) #9

Aby system nie instalował po rozruchu sterowników należy podnieść poziom kontroli użytkownika i zablokować instalację gdy wyskoczy monit, lub zastosować się do tej instrukcji: http://www.addictivetips.com/windows-ti … ows-vista/

Co do karty…PCI-E działa tak jak należy, w trybie 1.1x16 - gdyby było wykrywane jako 1 - była by pewność że karta jest uszkodzona. GPU-Z nie podaje wszystkich paramentrów - nie jestem pewien czy wskazuje to na uszkodzenie czy tylko jest tak dlatego że to stary model i parametrów “nie ma” albo nie są wykrywane.

Zrób tak pobierz te stery (Windows 7 masz z tego co pamiętam)

dla sys 32 : http://www.nvidia.pl/object/win7_winvis … ql_pl.html

dla 64 : http://www.nvidia.pl/object/win7_winvis … ql_pl.html

Odinstaluj obecne > Rozkręć kompa > wyjmij kartę i przeczyść ją z kurzu , przedmuchaj wejście na kartę > zainstaluj kartę ponownie > zainstaluj pobrane > restart systemu.


(Voltinus) #10

Odinstalowałem sterowniki, wyjąłem kartę, przedmuchałem sprężarką, włożyłem i znowu BSOD przy starcie, ale tym razem inny:

*** STOP: 0x00000050 (0xFFFFF8800ACD2304, 0x0000000000000000, 0xFFFFF880081FCA39, 0x0000000000000002)

*** nvlddmkm.sys - Address FFFFF880081FCA39 base at FFFFF880080CA000, DateStamp 4a0c8387


(Łukash) #11

BSOD wskazuje na awarie urządzenia / pamięci RAM lub pamięci karty…Wystąpiły pasy/artefakty ?

Upewnij się że karta graficzna i pamięć RAM są poprawnie zamontowane. Spróbuj uruchomić system jeszcze raz i napisz co jest grane.


(Voltinus) #12

Uruchamia się “Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia”, jest napisane “trwa próba naprawienia…”, a później wyskakuje BSOD. Po resecie jest to samo.


(Łukash) #13

Klawisz F8 przed rozruchem > przy Zaawansowane opcje rozruchu za pomocą klawiszy strzałek wyróżnij pozycję Ostatnia znana dobra konfiguracja, a następnie naciśnij klawisz ENTER.


(Voltinus) #14

Znowu BSOD, taki sam jak ostatnio.


(Łukash) #15

Upewnij się że karta graficzna i pamięć RAM są poprawnie zamontowane. Spróbuj uruchomić system jeszcze raz i napisz co jest grane > da się wejść do trybu awaryjnego ?


(Voltinus) #16

Podczas uruchamiania komputera pokazuje się lista wyboru. “Uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia” i “Uruchom system Windows normalnie”. Po wybraniu pierwszej opcji pojawia się okno i jest w nim napisane “Trwa próba naprawienia…”, później wyskakuje BSOD. Po wybraniu drugiej opcji od razu wyskakuje BSOD.


(Łukash) #17

Spróbuj zbootować z płyty z systemem i wykonać naprawę podczas uruchomiania : http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind … tup-repair

przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html


(Voltinus) #18

Nie posiadam już płyty z systemem, a F8 podczas uruchomiania > Napraw, albo wyskakują błędy, albo “nie można naprawić”. Mogę tylko wejść do “trybu bezpiecznego z dostępem do sieci” z którego właśnie piszę tego posta.


(Łukash) #19

http://traxter-online.net/windows-recov … ent-winre/

Pobierz odpowiednie środowisko > przygotuj odpowiednio nośnik > zbootuj z nośnika > postępuj zgodnie z powyższą instrukcją.


(Voltinus) #20

Mam po prostu wrzucić ten plik .iso na płytę, czy muszę to zrobić jakimś programem?