Bluescreen po wymianie pamięci RAM


#1

Witam.

Wczoraj zamontowałem w komputerze nowe pamięci GEIL 2x2GB Ultra. Pamięci te powinny być ustawiona na 4-4-4-12, napięcie 2V. Tak też wszystko ustawiłem i wczoraj działało bez problemu. Dzisiaj rano, chwilę po załadowaniu się systemu (Windows 7 32-bit) przywitał mnie Bluescreen. Dopiero po ustawieniu w BIOSie CL na Auto (ustawia wtedy 5-5-5-15) system działa normalnie. W dzienniku zdarzeń jako krytyczne są tylko te dotyczące ponownego uruchomienia systemu bez czystego zamknięcia (a może źle szukam?). Płyta główna to P35 MSI Neo 2-FIR.

W necie znalazłem kilka wątków dotyczących tej płyty i tych pamięci, ale nigdzie jakiegoś konkretnego rozwiązania. Może tutaj się uda.


(Adamsubzero) #2

Próbowałeś zostawić jedna kostkę i ustawić na 4-4-4-12? Coś podobnego miałem z Patriotami gdzie problem objawiał się tak samo jak u Ciebie.


(system) #3

Witam-może to będzie pomocne

http://www.komputronik.pl/product/49080 … 0_MHz.html

chodzi mi o opinie uzytkowników opisuja tutaj jak maja poustawiane


#4

Mam dość utrudniony dostęp do “budy” i ciężko mi ją rozkręcić. Przedtem też miałem pamięci w dualu, tylko że 2x1GB OCZ.

Wcześniej nie pisałem, ale te GEILe wczoraj sprawdziłem Memtestem (ok. 2h) i wszystko było w porządku.

Dodane 11.05.2011 (Śr) 10:16

TURANKANTOR13 , dzięki, ale tam nic pomocnego nie ma.

Jak pisałem, na 5-5-5-15 chodzą bez problemu, a już 4-4-4-12 wywala bluescreeny. Najdziwniejsze jest to, że wczoraj zaraz po zamontowaniu też zobaczyłem BSOD, ale po zmianie napięcia w BIOSie na 2V zniknęły i pół dnia chodziło na CL4 bez problemu. A dzisiaj rano już klapa. Teraz nie mam już czasu, ale w wolnej chwili spróbuję upgrade’ować BIOS. Może to coś da.


(hevet) #5

A próbowałeś ustawić wyższe napięcie? Płyty posiadają tzw. “voltage drop” czy spadek napięcia. Napięcie dostarczane na pamięci mimo, ze ustawione na 2V może być w rzeczywistości niższe. Miałem tak w moim dawnym komputerze. Ustaw 2,1V i sprawdź wtedy czy wszystko działa.

Poza tym wyczytałem też, że napięciem domyślne to dla nich właśnie 2,1V.


#6

Na tabliczce znamionowej pamięci jest napisane że 2V. Ale dzięki za sugestię. Pobawię się tym wieczorem, jak wrócę z pracy.

A teraz najśmieszniejsze. Po dwóch dniach zabawy całkowicie zgłupiałem.

Podniosłem napięcie do 2.1V, ustawiłem 4-4-4-12 i działało. Do wyłączenia komputera. Po powrocie z pracy - BSOD. Przestawiam na 5-5-5-15 - działa. Do wyłączenia komputera. Rano - BSOD. Znowu przestawiam na 4-4-4-12 - działa. Do wyłączenia… i tak w kółko. Wiem że nie ma to najmniejszego sensu, ale tak właśnie jest. Chyba sprzedam te pamięci w diabły i wrócę do OCZ’ów.


(Jjoasz) #7

Msi ma problem z pamieciami za sprawa dosc cienkiej sekcji zasilania - ma duzy vdrop, szczegolnie przy wlaczonym C1E (czyli obnizania napiecia dla roznych podzespolow w czasie nic-nie-robienia) - wylacz EIST i C1E celem sprawdzenia, jak nie pomoze podniec vram do 2.2 - 2.3v na cl4 (ew. zobacz na 4-5-5-15@2.15-2.2v)

ps. pamieci powinny chodzic do 2.4v (wiecej nie dawaj do pracy 24/7)


#8

EIST - cały czas był wyłączony

C1E - nie mogę znaleźć

Co do napięcia na pamięci - jego podnoszenie nie ma najmniejszego wpływu na ten cyrk.


(hevet) #9

A zaktualizowałeś bios?


(Jjoasz) #10

probowales w innych slotach lub pojedyncze kosci? identyczny problem -> http://forum-en.msi.com/index.php?topic=125684.0;wap2

wychodzi na to, ze MSI nie bardzo sie lubi z GEIL’ami…

ps. nie tyle z ta firma, co z koscmi 2x2GB… tak mi przyszlo do glowy, jakie masz napiecie na ddr_vtt i na mostkach (SB i NB)? moze podwyzszenie o jeden stopien (nie wiem jak to w MSI jest) pomoze?


#11

Niestety, pamięci okazały się uszkodzone. Sprawdziłem je na kilku komputerach i wszędzie po ich włożeniu pokazywał się BSOD.


(hevet) #12

Jak się nie mylę to odkupiłeś je od kogoś na forum. Oddaj i po sprawie.


#13

geil-2x2gb-ultra-ddr2-800mhz-t444892.html


(Technik Elektro) #14

kupując od osoby prywatnej musiałeś zdawać sobie sprawę, że zgodnie z prawem taka osoba nie udziela/nie musi udzielać żadnej gwarancji choćby rozruchowej, odpalałeś te ramy na niższych parametrach 667 cl5 itd ?


(igrek) #15

Ja też zakupiłem używaną pamięć micron tyle że w sklepie i okazała się uszkodzona. Jutro idę oddać. Zamówiłem już OCZ do duala


(dudpis) #16

Trzeba było wystawić na alledrogo… A teraz to chyba po ptakach.


(hevet) #17

Niektórzy są jeszcze uczciwi.